Search
Asset 2

شیوع آنفولانزای پرندگان در ۱۴ استان کشور

شیوع آنفولانزای پرندگان در ۱۴ استان کشور
شیوع آنفولانزای پرندگان در ۱۴ استان کشور
(www.farminguk.com)

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دام سازمان دامپزشکی، از شناسایی هفت استان کانون فعال ویروس آنفلوانزای در کشور و شیوع بیماری انفولانزای حاد پرندگان در ۱۴ استان کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرشاد تهرانی استان هایی مانند خراسان رضوی، اصفهان، تهران، گیلان، قم، مرکزی و مازندران کانون فعال ویروس آنفلوانزای دانسته ومعتقد است که ویروس آنفلوانزا ویروس حساسی است و حتی اگر به فرض لاشه یا تخم مرغی را هم داشته باشیم که آلوده باشد، با پختی که ما انجام می دهیم این ویروس از بین می رود. مرغ و تخم مرغ اگر پخته شود و در حین طبخ، دست ها شسته شود و از دستکش استفاده شود هیچ نگرانی از این جهت برای مردم وجود ندارد.

تهرانی می گوید: «بحث مصرف مرغ و تخم مرغ خاص آنفلوانزا نیست و خاص سایر بیماری ها و شرایط نگهداری است که توصیه می شود مردم این محصولات را از مراکزی بخرند که شناسنامه دار باشد تا امکان مطالعه قبلی روی واحدهایی که این محصول را تولید کردند، داشته باشیم.»

تهرانی همچنین معتقد است که در استان هایی مانند خراسان رضوی، اصفهان، تهران، گیلان، قم، مرکزی و مازندران طی هفته های گذشته کانون فعال داریم و تمرکزمان بر این استان هاست تا کانون ها را در حداقل زمان ممکن شناسایی و در محل معدوم سازی کنیم ، واحد را پاکسازی و شستشو کنیم تا ویروسی در منطقه باقی نماند و بتوانیم جلوی گسترش ویروس را بگیریم.

رضا ترکاشوند رئیس اتحادیه کشوری مرغ تخم گذار نیز نیمه دوم آبان را شروع شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در کشور دانسته و معتقد است این ویروس با توجه به مهاجرت پرندگان مهاجر وارد کشور شد و از ابتدا در استان های تهران و البرز بود و بعد هم به تعدادی دیگر از استان ها سرایت کرد.

ترکاشوند می گوید:« استان های تهران، البرز و قزوین که جزو استان های اولیه ای بودند که درگیر این بیماری شدند، خوشبختانه در این سه استان این بیماری مهار شد و به جز یک موردی که اخیرا در تهران بوده، مورد جدیدی را نداشته ایم.»

در حال حاضر این بیماری در کشور تحت کنترل قرار دارد.اما کوچکترین بی‌احتیاطی می‌تواند هر یک از ما را به این ویروس خطرناک مبتلا کند. بنابراین لازم است تا با رعایت چند نکته‌ی ساده اما ضروری از ابتلاع به این بیماری جلوگیری کرد.

. از نگهداری پرندگان در خانه خودداری کنید.

. از خرید مرغ و پرندگانی که خارج از سیستم دامپزشکی و بهداشتی، ذبح و کشته می‌شوند خودداری کنید.

. گوشت مرغ را قبل از طبخ، به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوش بجوشانید.

. تخم مرغ و گوشت پرندگان را کنار سایر مواد غذایی قرار ندهید.

. سطح تخم مرغ‌هایی که آلوده به خون و مدفوع پرندگان است را قبل از شکاندن، بشویید.

. تخم مرغ آب‌پز را به صورت کاملا سفت شده میل کنید.

. در آب‌هایی که پرندگان در آن زندگی می‌کنند، شنا نکنید.

. فاصله‌ی یک متری با فرد مبتلا را حفظ کنید.

.به مناطق آلوده سفر نکنید.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی