Search
Asset 2

شیوع بیماری تب مالت در چین به واسطه مزارع و دام‌ها

شیوع بیماری تب مالت در چین گسترش بیماری طی روزهای اخیر موارد بیشتری از بیماری تب مالت، در استان گانسو، استان شاآنشیِ چین و مغولستان داخلی گ
(China Photos/Getty Images)

شیوع بیماری تب مالت در چین با گسترش بیماری در مزارع در حال بدتر شدن است. طی روزهای اخیر موارد بیشتری از بیماری تب مالت، در استان گانسو، استان شاآنشیِ چین و مغولستان داخلی گزارش شده است. به گفته مقامات، شیوع اولیه در ژوئیه سال گذشته آغاز شد، زیرا یک شرکت زیست‌دارویی اجازه داد تا باکتری‌ها در هنگام تولید واکسن نشت کنند.

تب مالت یا بروسلوز نوعی بیماری مشترک انسان و دام است که عمدتا حیوانات از جمله دام‌ها و سگ را درگیر می‌کند که می‌توانند باکتری را از طریق تماس مستقیم به انسان منتقل کنند. علائم آن شامل تعریق فراوان، و درد مفاصل و عضلات است. این بیماری می‌تواند چند هفته یا چند ماه یا حتی سال‌‌‌‏ها ادامه داشته باشد.

در ۸ سپتامبر، رسانه خبری شاآنشی تی‌وی نیوز، گزارش کرد که پنج نوزاد در بیمارستان کودکان شیان، بزرگ‌‌‌‏ترین مرکز تخصصی کودکان در شمال غربی چین، به این بیماری مبتلا شده‌اند.

در روزهای اخیر، اپک تایمز، در مورد وضعیت شیوع با ساکنان محلی صحبت کرده است.

خانم وانگ جیا (نام مستعار)، شهروند ۳۰ ساله در شهر لانژو از استان گانسو، در نزدیکی کارخانه زیست دارویی لانژو زندگی می‌کند، جایی که مقامات اعلام کردند از آنجا شیوع باکتری آغاز شده است.

در حالی که تب مالت یک بیماری باروری در حیوانات است، اما مشخص نیست که بر سیستم تولید مثل انسان تأثیر می‌گذارد یه خیر. با این حال، برخی تحقیقات نشان داده است که ابتلا به تب مالت در دوران بارداری یک خطر قابل توجه برای پیامدهای نامطلوب بارداری است.

وانگ در ژانویه امسال به بیماری  مبتلا شد. او هنگامی که در پایان یک روز کاری به طبقه بالای آپارتمان خود می رود، دچار کمر درد ، پا درد، و تعریق شدید است.

وی به اپک تایمز گفت که از حدود یک سال پیش که ازدواج کرد، سعی در باردار شدن داشته است اما موفق نبوده است. او نگران است که این بیماری روی باروری او تأثیر بگذارد. به گفته پزشک وی، در حال حاضر، هیچ موسسه پزشکی خاصی وجود ندارد که در لانژو این بیماری را درمان کند.

به گفته وانگ، برخی قربانیان یا اعضای خانواده آنها برای جبران خسارت به مقامات مراجعه کرده‌اند اما نتیجه‌ای نداشته است. «آن مقامات می‌گویند ما در حال ایجاد مشکل هستیم. برای ما گفتن هر چیزی ممنوع است.»

وانگ گفت که او نگران است که به دلیل ابتلا به این بیماری دچار یک بیماری مزمن شود.

لیو گانگ (نام مستعار) از زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه به مدت دو سال در مزرعه‌ای در مغولستان داخلی کار کرده است. او که نخواست نامش فاش شود به روزنامه اپک تایمز گفت که همراه شش نفر از همکارانش به بیماری تب مالت دچار شده‌اند. با این حال کارفرما از آنها خواست که به کار خود ادامه دهند و به آنها اجازه نداد که درخواست مرخصی کنند.

لیو گفت، مزارع بزرگتر عفونت و آلودگی بیشتری دارند، در هر مزرعه ده‌ها مورد ابتلا وجود دارد. وی فاش کرد که بسیاری از گاوها و گوسفندان در مزارع چین به این بیماری مبتلا شده‌اند. وی همچنین ادعا کرد که برخی از کارکنان تولیدکنندگان عمده لبنیات نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند.

لیو گفت: گاوهای بیمار ممکن است از مکانی به مکان دیگر منتقل شده و به طور بالقوه بیماری را گسترش دهند. او ادعا کرد که چندین هزار مورد در مغولستان داخلی وجود دارد. اپک‌تایمز مستقلاً نمی‌تواند ادعای وی را تأیید کند.

لیو افزود که طبق مقررات، گاوهای بیمار باید از بین بروند و محیط آنها ضد عفونی شود. با این حال، مزارع غالباً حاضر به تأمین این هزینه‌ها نیستند و  کارمندان ابزار حفاظت شخصی فراتر از دستکش و ماسک ندارند. در صورت مصرف گوشت نپخته یا لبنیات غیرپاستوریزه از حیوانات آلوده، افراد می‌توانند آلوده شوند.

لیو درباره وضعیت خود گفت «سپتامبر سال گذشته پزشکان تشخبص دادند که من مبتلا به تب مالت هستم و تحت معالجه قرار گرفتم. علائم اولیه من خستگی و تعریق بود. اکنون درد و التهاب مفصل دارم، عمدتا در مفاصل شانه و آرنج و تا حدی در سیستم تولید مثل.»

مطالب دیگر:

متخصص امور سیاسی: ایالات متحده باید در کنار گروه‌های مانند فالون گونگ بایستد

انتقال قلب دختری از مشهد به تهران، تفاوت عجیب پیوند عضو در ایران و چین

اقدامات قاطع ایالات متحده علیه تهدیدهای درازمدت حزب کمونیست چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی