شیوع بیماری کرونا شواهد و مدارک انتشار پنهانکاری حزب کمونیست چین سازمان بهداشت جهانی عامل شیوع ویروس ووهان کووید 19 گسترش بیماری
یوئن کووک‌یونگ (وسط) در آزمایشگاه گروه میکروبیولوژی دانشگاه هنگ‌کنگ - ۱۱ مارس ۲۰۱۳. (Philippe Lopez /AFP via Getty Images)

دانشمندان می‌گویند چین شواهد و مدارک انتشار ویروس را نابود کرده است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۸

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۸

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

یک میکروب‌شناس مشهور اهل هنگ‌کنگ، اخیراً در مصاحبه‌ای ابعاد تازه‌ای از پنهانکاری حزب کمونیست چین در خصوص شیوع بیماری کرونا را افشا کرده است. این پنهانکاری باعث شد این بیماری به شکلی جهانی گسترش یابد و باعث مرگ هزاران انسان شود.

پروفسور یوئن کووک‌یونگ، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه هنگ کنگ، در اوایل اشاعه ویروس همراه تیمی خبره به چین و شهر ووهان اعزام شد.

اکنون، پس از حدود ۶ ماه بعد، یوئن در ۲۷ ژوئیه در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفت که مقامات محلی چین، اقدام به از بین بردن شواهد و مدارک موجود در خصوص بیماری کردند.

وی ضمن تأکید بر این نکته که مقامات چین در ووهان اقدام به پنهانکاری کردند و به جای آنکه فوراً اطلاعات را انتقال دهند، مانع از این کار شدند، از سفر خود به بازار غذاهای دریایی ووهان یاد کرد و گفت که آنها چیزی برای بازدید باقی نگذاشته بودند و بازار را کاملاً پاکسازی کرده بودند.

مقامات ووهان در ابتدا ادعا کردند که ویروس احتمالاً از این بازار سرچشمه گرفته است، اگرچه مطالعات بعدی نشان داد که برخی از اولین بیماران ووهان هیچ ارتباطی با بازار نداشتند.

او اضافه کرد «این مثل این است که صحنه جنایت، دستکاری شود. چونکه بازار از همه چیز پاک شده بود و نمی‌شد عامل شیوع ویروس را شناسایی کرد.»

پنهانکاری پکن، در روزها نخست شیوع ویروس حزب کمونیست چین (ویروس کرونا)، اثبات و مستند شده است.

در اواخر ماه دسامبر، مقامات چین هشت پزشک که قصد داشتند به مردم درباره شیوع بیماری هشدار دهند را ساکت کردند. یکی از آنان، لی ون‌لیانگ بود که سعی کرد در شبکه‌های اجتماعی از شیوع نوع جدیدی از ذات‌الریه هشدار دهد.

در اوایل ماه ژوئیه، سازمان بهداشت جهانی از ادعای اولیه خود مبنی بر اینکه پکن شیوع بیماری کرونا را اواخر سال گذشته به این سازمان گزارش داده است، عقب نشینی کرد، و گفت از طریق بیانیه‌ای رسانه‌ای که در وب‌سایت کمیسیون بهداشت ووهان منتشر شد از شیوع این بیماری مطلع شده است.

این اولین بار نیست که دکتر یوئن ادعاهای پکن درباره شیوع ویروس را زیر سؤال می‌برد. در ۱۸ مارس، وی و یک میکروبیولوژیست به نام دیوید لونگ از دانشگاه هنگ‌کنگ، اقدام به انتشار مقاله‌ای در روزنامه محلی مینگ پائو کردند.

در این مقاله ادعاهایی مبنی بر اینکه منشأ ویروس حزب کمونیست چین، در آمریکا است، مورد چالش قرار گرفت و تصریح شد که این ادعاها بدون هیچ مدرکی است و نباید پخش شود.

این مقاله کمتر از یک هفته پس از آن منتشر شد، که سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در توئیتر ارتش ایالات متحده را متهم کرد که ویروس را به ووهان برده‌ است.

در اوایل ژوئن، یوئن و تیمش در مقاله‌ای نتایج تحقیقات خود را در نشریه «میکروب لنست» منتشر کردند. در این تحقیق آنها از ۴۵۲ نفر از ساکنان هنگ کنگ نمونه خون گرفتند، که در میان آنها ۴۶۹ نفر در اوایل ماه مارس به استان هوبی، که مرکز آن ووهان است سفر کرده بودند.

نتیجه آزمایش ۱۷ نفر از ۴۵۲ مورد، مثبت بود، که معادل ۳.۸ درصد بوده است. اگر این درصد به جمعیت استان هوبی که ۵۹ میلیون نفر است تعمیم داده شود، تخمین زده می‌شود که تا اوایل ماه مارس ۲.۲ میلیون نفر در این استان به ویروس آلوده بوده‌اند.

در این مقاله ذکر شده است که گزارش کمیسیون بهداشتی استان هوبی در ۳۱ مارس مدعی است که تنها ۶۷۸۰۲ مورد در این استان به کووید ۱۹ مبتلا بوده‌اند.

انتشار این مقاله، باعث برانگیختن خشم برخی رسانه‌های حامی دولت چین، از جمله گلوبال تایمز شد، و این رسانه در ۱۵ ژوئن،  یوئن را به همکاری با ایالات متحده برای حمله به چین متهم کرد.

مطالب دیگر:

ایالات متحده برای مهار نفوذ حزب کمونیست چین، جهان آزاد را رهبری می‌کند

تد کروز: چین بزرگ‌‌‏ترین تهدید برای آینده دنیا است

مروری بر تاریخچه فروپاشی دیکتاتوری‌ها

۶۰۶ قانونگذار از ۳۰ کشور خواستار پایان فوری آزار و شکنجه ۲۱ ساله فالون گونگ شدند