Search
Asset 2

شیوه‌های جدید حزب کمونیست چین برای سرکوب داخلی و باشکوه‌ جلوه‌دادن خود

شیوه‌های جدید حزب کمونیست چین برای سرکوب داخلی و باشکوه‌ جلوه‌دادن خود ووهان: فاجعه‌ای که به‌عنوان پیروزی به تصویر کشیده شد
STR/AFP via Getty Images)

رژیم چین با فشار فزاینده ازسوی جامعه بین‌المللی به‌خاطر مسئول‌بودن حزب کمونیست چین درخصوص پاندمی و سایر فجایع، اطلاعات نادرست داخلی‌اش را افزایش داده است. اکنون شاهد شیوه‌های جدید حزب کمونیست چین برای سرکوب داخلی و باشکوه‌ جلوه‌دادن خود هستیم.

ژائو لیجان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعا کرد که رابطه بین حزب کمونیست چین و مردم مانند ماهی و آب است و مردم چین قوی‌ترین مدافع حزب کمونیست چین هستند و هر اقدامی برای گسستن ارتباط بین حزب کمونیست چین و مردم بیهوده خواهد بود.

بسیاری از کاربران اینترنتی اظهارات او را رد کردند. یک نفر نوشت:

«وقتی مقامات از امتیازاتی بهره‌مند می‌شوند، ما چیزی جز خس و خاشاک نیستیم، وقتی از ما به‌عنوان گلوله توپخانه استفاده می‌کنید، ما را قوی‌ترین مدافعان می‌نامید، همه اینها مزخرف است!»

یکی دیگر نوشت: «وقتی آتش‌سوزی می‌شود، مقامات اولین کسانی هستند که تخلیه می‌شوند. وقتی شلیک گلوله وجود دارد، شهروندان عادی اولین خط دفاعی هستند که می‌میرند. آیا این همان چیزی است که رابطه نزدیک “ماهی و آب” نامیده می‌شود؟»

اظهار نظر دوم به آتش سوزی در سال ۱۹۹۴ در کارامای، استان شین‌جیانگ اشاره داشت که در آن به دانش‌آموزان دستور داده شد در جای خود بمانند تا ابتدا مقامات را تخلیه کنند. نزدیک به ۳۰۰ دانش‌آموز جان‌شان را از دست دادند درحالی‌که همه ۲۰ مقام کارامای زنده مانده بودند.

متأسفانه، چنین فجایعی در تمام مدت به دست رژیم مستبد و خودکامه حزب کمونیست چین ادامه داشته است. به‌عنوان مثال، در چند ماه گذشته، ووهان از منشأ ویروس کرونا به سلاحی برای خودستایی تبدیل شد، در شین‌جیانگ به نام مبارزه با ویروس کرونا همراه با گزارش‌نکردن موارد واقعی، کنترل شدید و سخت شدت گرفت و استان آنهویی برای محافظت از سایر مناطق دچار سیل شد که به‌عنوان «موفقیت» دیگری تحت حاکمیت حکومت چین در بوق و کرنا شد.

ووهان: فاجعه‌ای که به‌عنوان پیروزی به تصویر کشیده شد

طبق گزارش رادیو بین‌المللی آزاد، هزاران نفر از اهالی ووهان بدون هیچ‌گونه اقدام پیشگیرانه و حفاظتی در ۱۵اوت برای یک کنسرت جمع شدند. این تغییر شدیدی درمقایسه با ماه‌ها پیش بود، زمانی که این شهر به‌عنوان مرکز پاندمی قرنطینه شد. علی‌رغم آن، ووهان اکنون به عنوان هسته مرکزی برای شکست ویروس کرونا به دست چین به تصویر کشیده شده است.

اما حزب کمونیست چین در اینجا متوقف نشد. وانگ یی، وزیر امور خارجه چین هنگام بازدید از نروژ در ۲۷اوت گفت که هر روز در چین ‌موارد ابتلا به ویروس در حد صفر است و اظهارات مبنی‌بر اینکه ویروس از چین منشأ گرفته است همه دروغی بیش نیستند. به گفته هو پینگ، متخصص چینی، آنچه که وانگ به آن اشاره نکرد، این است که ژونگ نانشان متخصص اپیدمیولوژیک چین در ماه فوریه تأیید کرد که ویروس کرونا در چین آغاز شده و ازسوی متخصصان پزشکی مانند ژانگ ونهونگ از دانشگاه فودان مورد تأیید قرار گرفته است.

لی‌منگ یان از دانشکده بهداشت عمومی هنگ کنگ پس از فرار به ایالات متحده، همین را گفت و نحوه تحریف اطلاعات هنگام شیوع ویروس کرونا را توصیف کرد. او گفت که حزب کمونیست چین از مدت‌ها قبل از افشای شیوع بیماری، از آن اطلاع داشته است.

پس از شنیدن خبر انتقال از انسان به انسان از طرف یک دوست و دادن گزارش درباره‌اش به رئیس خود در ۳۱دسامبر۲۰۱۹، به او گفته شد که ساکت بماند. به‌علاوه، افرادی که با او در سرزمین اصلی چین تماس داشتند صحبت درباره آن را متوقف کردند. او یادآور شد: «کسانی که از شهر ووهان بودند، که بعداً مرکز شیوع آن شد، ساکت نشستند و به دیگران اخطار داده شد که از آنها درباره جزئیات سؤال نکنند.»

این فشار به هنگ کنگ نیز کشیده شد، جایی که سرپرست یان به او هشدار داد که «خط قرمز» را رد نکند. او افزود: «ما به دردسر خواهیم افتاد و ناپدید خواهیم شد.»

چنین هشدارهایی موجه بودند، زیرا کسانی که جرئت می‌کردند درباره این بیماری صحبت کنند یک به یک مجازات می‌شدند. آی فن، پزشک در بیمارستان مرکزی ووهان، به‌خاطر به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات مربوط به این بیماری در شبکه های اجتماعی، چند بار تنبیه شد. لیانگ ونلیانگ، پزشک دیگر در همان بیمارستان، مجازات مشابهی دریافت کرد و بعداً بر اثر بیماری درگذشت.

شین‌جیانگ: به هر دلیلی می‌توانید بمیرید به‌جز ویروس کرونا

اگر آتش‌سوزی کارامای در سال ۱۹۹۴ که در بالا ذکر شد، نشان می‌دهد که مقامات حزب کمونیست چین شهروندان عادی را مورد آزار و اذیت قرار دادند، وضعیت پاندمی آزار و اذیت را حتی بدتر می‌کند.

پس از شناسایی یک نمونه تأیید‌شده در ارومچی در ۱۵ژوئیه، مقامات دو روز بعد کل شهر را قرنطینه کردند، که براساس گزارش صدای آمریکا (نسخه چینی) در ۲۷اوت، به کل استان شین‌جیانگ گسترش یافت. در مقاله‌ای که در ۲۴اوت در وی‌چت نوشته شد آمده است: «اینجا می‌توانید از گرسنگی، فلج عضلانی، افسردگی یا حتی بلعیدن یک گلوله شیشه‌ای بمیرید. اما نمی‌توانید براثر ویروس کرونا بمیرید.» صدای آمریکا گزارش داد که این مقاله طولی نکشید که از وی‌چت حذف شد.

این کمپین، حقوق بشر ساکنان شین‌جیانگ را به‌شدت نقض کرد. در گزارش صدای امریکا همچنین به چند نظر دیگر در شبکه‌های اجتماعی اشاره شد که درباره مصائب مردم در طول قرنطینه صحبت می‌کردند. بسیاری از بیماران به‌خاطر قرنطینه، تحت درمان قرار نگرفتند و برخی افراد به‌خاطرنقض قانون قرنطینه و بیرون‌رفتن، دستبند زده شدند. همچنین افرادی بودند که هر روز مجبور به خوردن قرص و به‌خواب رفتن در ساعت‌های معین می‌شدند. همه این یادداشت‌های کاربران به‌سرعت حذف شدند.

کای شیا، مخالف چینی و استاد بازنشسته از دانشکده مرکزی حزب کمونیست چین، گفت که سیستم نظارت ۲۴ ساعته در مقیاس بزرگ حتی در کره شمالی وجود ندارد. و اما، چنین چیزی به دست رژیم خودکامه و مستبد چین به نام مبارزه با ویروس کرونا اجرا شد.

ساکنان آنهویی: قربانیان یا قهرمانان؟

از تابستان امسال، سیلاب‌های زیادی در چین رخ داده است که برخی به‌طور طبیعی رخ دادند در‌حالی‌که برخی دیگر به دست انسان ساخته شده‌اند.

در تاریخ ۲۰ژوئیه، سد وانگ‌جیابا در استان آنهویی ۱۳ دریچه‌اش برای تخلیه آب و محافظت از پایین رودخانه باز شد. از زمان ساخت سد در سال ۱۹۵۳ و آخرین بار در سال ۲۰۰۷، این شانزدهمین بار بود که دریچه‌های خروج آب باز می‌شد. این موضوع بار دیگر، ازسوی رسانه های حزب کمونیست چین به‌عنوان نمونه‌ای از مزایای جامعه کمونیستی تبلیغ شد، یعنی اینکه ساکنان آنهویی داوطلبانه، به‌نفع منافع سایر مکان‌ها، منافع خودشان را فدا کردند.

اما واقعیت‌ها تقریباً برعکس هستند. گرچه زمین نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر تخریب شد، اما انتقال افراد تا ۱۲ ساعت قبل آغاز نشد و کمترین غرامت برای مهاجرت آنها در نظر گرفته شد. وقتی این اتفاق در سال ۲۰۰۷ افتاد، ضرر مالی مستقیم ۶۰۰میلیون یوآن (یا ۹۰میلیون دلار) برآورد شد درحالی‌که دولت فقط حدود ۸۸میلیون یوآن (یا ۱۳میلیون دلار) از هزینه را تأمین کرد.

گرچه از این قربانیان به عنوان قهرمانانی برای تجلیل از رژیم کمونیستی چین گزارش شده است، اما ساکنان محلی تقریباً جایی برای شکایت ندارند.

چن گوانگ‌چنگ، یک وکیل چینی و مخالف در ایالات متحده، در اواخر ماه اوت در رویدادی صحبت کرد با این مضمون که ایستادن در برابر استبداد آسان نیست. اما، «ایالات متحده باید از ارزش‌هایش در زمینه آزادی، دموکراسی و حاکمیت قانون استفاده کند تا ائتلافی از کشورهای دارای دموکراسی برای جلوگیری از تجاوزات حزب کمونیست چین گردهم جمع کند.»

نوشته: مینگهویی

نظرات بیان شده در این مقاله، نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

داستانی الهام‌بخش برای کودکان و بزرگسالان

بلایی که چین بر سر صنعت گردشگری ایران آورده است

پیام سازمان بهداشت جهانی: «تعطیلی» کسب و کار و مدارس را برای مقابله با ویروس حزب کمونیست چین متوقف کنید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی