Search
Asset 2

اقدامات سیاسی اخیر شی ‌‌جین‌پینگ برای تبدیل شدن به رهبر مادام‌العمر چین

شی به گفته کارشناسان اقدامات سیاسی اخیر شی ‌‌جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین می‌تواند بیانگر جاه طلبی او برای تبدیل شدن به رهبر مطلقه چین
(Photo by Andrea Verdelli/Getty Images)

به گفته کارشناسان اقدامات سیاسی اخیر شی ‌‌جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین می‌تواند بیانگر جاه طلبی او برای تبدیل شدن به رهبر مطلقه چین برای سه دوره متوالی یا حتی مادام العمر باشد.

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) سال آینده برگزار خواهد شد که اعضای کمیته مرکزی، کمیته اصلی سیاستگذاری  حزب کمونیست و کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب جایگزین می‌شوند. شی جین پینگ همچنین می‌تواند برای سومین بار توسط اعضای حزب انتخاب شود.

شی قانون اساسی چین را اصلاح کرده و محدودیت قبلی دو دوره متوالی برای ریاست جمهوری را حذف کرده است و به گفته کارشناسان اکنون برای خلاص شدن از موانع احتمالی دوره سوم در حال تلاش است.

اقدامات مهم سیاسی شی

در اول مارس، شی در کلاس آموزش کارمند جوان و میانسال در مدرسه حزب مرکزی حزب کمونیست چین در پکن سخنرانی کرد. این گزارش به طور گسترده توسط تمام رسانه‌های مهم دولتی چین گزارش شده است، و اکنون گذراندن آن به‌عنوان ماده درسی برای همه اعضای حزب الزامی است.

صحبت کوتاه شی بر «مبارزه» متمرکز بود، ۱۴ بار این کلمه را ذکر و تأکید کرد که «مبارزه» جوهره حزب کمونیست چین است. او از مقامات جوان ح‌ک‌چ خواست «جرئت جنگیدن و مهارت جنگیدن داشته باشند.»

شی همچنین خواستار این شد که مسئولان باید «به حزب وفادار باشند، باید باتمام وجود و باثبات قدم در خدمت حزب کمونیست باشند. آنچه در بیرون نشان می‌دهند و آنچه که در درون خود فکر می کنند باید یکسان باشد و آنچه می‌دانند و آنچه انجام می‌دهند باید یکسان باشد.»

در تاریخ ۲۴ فوریه، گروه پیشرو مطالعه و آموزش تاریخ حزب کمونیست چین با صدور اطلاعیه‌ای به مطالعه سخنرانی شی پرداخت که چند روز قبل در یک کنفرانس مربوط به تاریخچه حزب برگزار شد، و از همه اعضای ح‌ک‌چ خواست تا «افکار و اقدامات» خود را در «روح» سخنرانی شی ادغام کنند، که هدف آن حفظ شی به عنوان «هسته اصلی» حزب کمونیست چین است.

لی ییلین، مفسر امور جاری چین مستقر در ایالات متحده به اپک تایمز گفت: «شی به مقامات ح‌ک‌چ احتیاج دارد که در نبرد تبحر داشته باشند، این نشان می‌دهد که جنگ قدرت در سطح عالی ح‌ک‌چ بسیار شدید است و او باید آن اعضای جوان حزب را آموزش دهد تا برای او بجنگند تا برای او”مبارزه کنند “.»

لی هنگینگ، دانشمند موسسه اطلاعات و استراتژی واشنگتن در ایالات متحده، به اپک تایمز گفت که این «نبرد مرگ و زندگی برای شی جین پینگ» است.

مطالب دیگر:

چین خطاب به بایدن: اقدامات ترامپ در حمایت از تایوان را معکوس کنید

طفره رفتن پکن از ارائه تضمینی برای آزادی پوشش خبری در طول المپیک زمستانی ۲۰۲۲

ترامپ در خارج از برج ترامپ در شهر نیویورک برای اولین بار از زمان ترک دفترش دیده شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی