Search
Asset 2

صادرات گاز روسیه با وجود سررسیدن ضرب‌الاجل پوتین ادامه می‌یابد

(Mikhail KLIMENTYEV / SPUTNIK / AFP)
(Mikhail KLIMENTYEV / SPUTNIK / AFP)

جریان گاز روسیه به سمت اروپا، به رغم ضرب‌الاجلی که ولادیمیر پوتین، برای مشتریان کشورهای «غیر دوست» تعیین کرده بود در اول آوریل نیز ادامه یافت. پوتین گفته بود این کشورها باید پرداخت هزینه دریافت گاز را به روبل آغاز کنند، و در غیر این صورت خطر قطع شدن گاز آنها وجود دارد.

به گزارش رویترز، غول انرژی دولتی روسیه گازپروم اعلام کرده است که به تامین گاز طبیعی به اروپا ادامه می‌دهد.

پوتین روز پنجشنبه فرمانی را درباره قوانین تجارت گاز طبیعی با کشورهای «غیر دوست» امضا کرد که شامل همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود.

پوتین در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که برای خرید گاز طبیعی روسیه، آنها باید حساب روبلی در بانک‌های روسیه باز کنند. در صورت عدم انجام این پرداخت‌ها، ما آن را ناتوانی خریدار در انجام تعهدات خود با تمام عواقب ناشی از آن می‌دانیم.

این فرمان می‌گوید کشورهای تحت پوشش نیاز روبل به ازای گاز می‌توانند در گازپروم بانک که مشمول تحریم‌های جنگی نیست، حساب باز کنند و بهای گاز را به ارز خارجی بپردازند.

سپس گازپروم‌بانک این پرداخت‌های یورو یا دلار را به روبل تبدیل می‌کند. این ترتیب به طور موثر به خریداران اروپایی امکان می‌دهد تا به پرداخت هزینه گاز روسیه به یورو یا دلار ادامه دهند.

گازپروم روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پرداخت‌ها برای صادرات گاز مطابق با فرمان پوتین انجام خواهد شد و این شرکت قبلاً به مشتریان در مورد نحوه پرداخت به روبل اطلاع داده است.

از زمانی که پوتین گفت قصد دارد آنها را وادار کند که هزینه گاز روسیه را به روبل بپردازند، دولت‌های اروپایی در وضعیت بدی قرار گرفته‌اند. تحلیلگران می‌گویند این اقدام راهی برای تقویت ارزش پول روسیه است که به دلیل تحریم‌های غرب به دلیل تهاجم به اوکراین ضربه خورد.

با این حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه گفت که حتی اگر خریداران «غیر دوست» گاز روسیه تا مهلت یک آوریل پرداخت را به روبل تأیید نکنند، عرضه به آنها فوراً قطع نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی تاس، پسکوف به خبرنگاران گفت «دیروز بسیاری از من پرسیدند که آیا عدم تایید پرداخت به روبل به این معنی است که عرضه گاز از اول آوریل قطع خواهد شد. نه، اینطور نیست.»

پسکوف تصریح کرد که پرداخت برای گازی که اکنون ارسال می‌شود به هر حال نباید تا نیمه دوم آوریل یا حتی بعد از آن انجام شود و فرمان روبل در ازای گاز پوتین نیز قطع فوری را تعیین نمی‌کند.

دولت‌های اروپا که در تامین بیش از یک سوم گاز خود را به روسیه متکی هستند، در حال مذاکره با شرکت‌های انرژی خود در مورد چگونگی تسویه معاملات هستند و به دنبال یک رویکرد مشترک هستند.

دیته ژول یورگنسن، مدیر کل بخش انرژی کمیسیون اروپا در توییتی از همکاری نزدیک با کشورهای عضو و اپراتورها برای هماهنگی اتحادیه اروپا در ایجاد یک رویکرد مشترک در پرداخت ارز برای قراردادهای گاز با روسیه گفت.

دستور پوتین مبنی بر پرداخت روبل در برابر گاز، پول روسیه را تقویت کرد. روبل پس از حمله به اوکراین به پایین ترین سطح تاریخی خود رسید، اما اکنون بیشتر جایگاه‌های از دست رفته را پس گرفته است.

مطالب دیگر:

زلنسکی: اگر شورای امنیت سازمان ملل اقدامی علیه مسکو انجام ندهد باید منحل شود

دیدگاه: پاپ فرانسیس باید به نفع کلیسا از سمت خود استعفا بدهد

موج گسترده شیوع کووید۱۹در شانگهای منجر به قرنطینه بیمارستان‌های محلی شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی