logo_eet

۱۹هزار برگه رأی دیرهنگام و نامعتبر در جریان انتخابات ۲۰۲۰ در آریزونا شمارش شده است

صحت اما اسناد تازه‌بدست‌آمده از ماریکوپا نشان می‌دهند که درحالی‌که بیش از ۲۰هزار برگه رأی پس از روز انتخابات تحویل اداره پست شدند، ماریکوپا
برگه‌های رای برای انتخابات سراسری 2020 توسط کارکنان بخش انتخابات شهرستان ماریکوپا در فینیکس در 31 اکتبر 2020 شمارش می‌شود. (Courtney Pedroza/Getty Images)

با نزدیک شدن به انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ آمریکا، همچنان سؤالاتی درباره صحت و سلامت انتخابات ۲۰۲۰ مطرح می‌شود که برای مثال می‌توان به یک اتفاق غیرمتعارف در شهر ماریکوپا در ایالت آریزونا اشاره کرد. گروه نظارت بر صحت انتخابات می‌گوید: این احتمال وجود دارد که نتایج انتخابات ۲۰۲۰ در آریزونا چیز دیگری بوده باشد

قوانین آریزونا ایجاب می‌کند که برگه‌های رأی باید حداکثر تا ساعت ۷ عصر روز انتخابات تحویل داده شوند تا معتبر تلقی شوند.

اما اسناد تازه‌بدست‌آمده از ماریکوپا نشان می‌دهند که درحالی‌که بیش از ۲۰هزار برگه رأی پس از روز انتخابات تحویل اداره پست شدند، ماریکوپا تنها ۹۳۴ برگه رأی دیرهنگام را باطل اعلام کرده است.

این یعنی بیش از ۱۹هزار رأی دیرهنگام و نامعتبر می‌بایست باطل اعلام می‌شد. این مسئله اهمیت بسزایی دارد، زیرا می‌توانست بر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آریزونا اثر بگذارد. جو بایدن با ۱۰،۴۵۷ رأی بیشتر از دونالد ترامپ در این ایالت پیروز شد.

اگر آرای دیرهنگام در ماریکوپا شمارش نمی‌شد، ممکن بود نتایج متفاوتی رقم بخورد.

این سند تنها یکی از مواردی است که ماجرای انتخابات را زیر سؤال می‌برد. اسناد شهری توسط Verity Vote – گروهی از شهروندان داوطلب با پیشینه تحقیق و بررسی اطلاعات که نتایج انتخابات ۲۰۲۰ را در کل کشور بررسی می‌کنند – بدست آمده است.

Verity Vote اخیراً گزارشی را در رابطه با جزئیات این تحقیقات منتشر کرده است.

برگه‌های رأی چگونه جابجا می‌شوند

برای درک این اتفاق غیرمتعارف باید بدانید که برگه‌های رأی در شهر ماریکوپا چگونه جابجا می‌شوند. در این شهر از دراپ‌باکس یا همان صندوق‌های تحویل رأی و رأی‌گیری پستی زودهنگام استفاده می‌شود.

کامیونی که توسط یکی از کارمندان دپارتمان انتخابات ماریکوپا رانده می‌شود، دست‌کم روزی یک‌بار اقدام به جمع‌آوری برگه‌های رأی می‌کند. این کامیون کار خود را از مرکز انتخابات ماریکوپا شروع می‌کند. کامیون برای برگه‌‌های رأی بیشتر هم جا دارد، اما از قبل تعدادی برگه رأی زودهنگام در صندوق ریخته شده است.

راننده به اداره پست می‌رود و برگه‌های رأی بیشتری برمی‌دارد، سپس کامیون را به سمت خدمات انتخاباتی رانبک می‌راند که برگه‌های رأی در آنجا اسکن می‌شوند.

سند دریافت آرای ورودی در این مرکز ثبت می‌شود. این سند، تاریخ، زمان و نام کارکنانی را که برگه‌های رأی را دریافت کرده و تحویل داده‌اند نشان می‌دهد و تعداد برگه‌هایی را که از اداره پست، صندوق‌های رأی‌گیری و آرای زودهنگام بدست آمده‌اند مشخص می‌کند.

در پاسخ به درخواست برخی از اسناد، ماریکوپا رسیدهای دریافتی در بازه ۱۳ اکتبر تا ۶ نوامبر ۲۰۲۰ را برای بررسی در دسترس عموم قرار داد.

Verity Vote با بررسی مدارک متوجه شد که سندهای مربوط به ۴ نوامبر ۲۰۲۰ – روز پس از انتخابات – مفقود است. Verity Vote با چند تماس تلفنی و سپس از طریق درخواست کتبی از ماریکوپا خواست که اسناد آن روز را ارائه کند. این یک درخواست ساده بود، زیرا اسناد مربوط به روزهای دیگر ارائه شده بودند، اما این درخواست پای دادستان را به میان آورد.

Verity Vote بعد از تأخیر چندباره ماریکوپا، از طریق ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی متعدد پیگیری کرد اما متوجه شد که مدارک نزد یک مشاور حقوقی در دست بررسی هستند. نزدیک به هفت ماه طول کشید تا مدارک در اختیار این گروه قرار داده شوند.

رسیدهای مربوط به ۴ نوامبر نشان می‌دهند که ۱۸هزار برگه رأی، یک روز پس از انتخابات در ۳ نوامبر از اداره پست تحویل گرفته شده‌اند.

فرم مذکور دارای سه رنگ است. یکی از کارمندان انتخاباتی رانبک نام کوچک خود را – براندون – را با جوهر آبی امضا کرده است. برگه‌های رأی ساعت ۹:۳۰ روز ۴ نوامبر ۲۰۲۰ تحویل و با همان جوهر آبی امضا شده‌اند، اما امضای مذکور ناخوانا است.

ردیفی که عنوان تأخیر در بالای آن نوشته شده باید تعداد آرای دیرهنگام را نشان بدهد. چهار ستون در سطر آخر دارای اعدادی با جوهر آبی هستند، اما روی آن اعداد خط کشیده شده و قابل خواندن نیستند.

امضای دیگری با جوهر قرمز وجود دارد که آن هم ناخوانا است. این امضا مربوط به شخصی است که برگه‌های رأی را تحویل داده است.

تاریخ این سند ۴ نوامبر – یعنی یک روز پس از انتخابات – درج شده است، اما شخصی هم با یک جوهر سیاه عبارت «روز انتخابات» را به فرم افزوده که ظاهراً با دست‌خط کلی این سند تفاوت دارد.

همچنین ۱،۰۰۰ برگه رأی در ۵ نوامبر و ۱،۵۰۰ برگه رأی در ۶ نوامبر دریافت شده است که با ۱۸،۰۰۰ برگه رأی دریافتی در ۴ نوامبر، به ۲۰،۵۰۰ برگه رأی می‌رسد.

پاسخ استفان ریچر، قاضی ماریکوپا، به درخواست Verity Vote نشان می‌دهد که رسید ارسالی ۴ نوامبر تنها رسیدِ مربوط به آن روز نبوده است.

ریچر در نامه خود نوشت: «این سند کل فرم‌های مربوط به آرای دریافتی ماریکوپا در ۴ نوامبر ۲۰۲۰ را پوشش نمی‌دهد. هیچ چیز مشخص نیست، اما تصور ما این است که سایر فرم‌ها برای بایگانی به خزانه‌داری ارسال شده‌اند. دراین‌صورت، تعداد بیشتری آرای پستی وجود دارد که در شمارش اولیه لحاظ نشده و احتمالاً در نتیجه نهایی شمارش شده‌اند.

یکی دیگر از موارد غیرمتعارف، تعداد آرای جمع‌آوری‌شده در روز ۴ نوامبر در مقایسه با سایر روزها است.

به رأی‌دهندگان گفته شد که برگه‌های رأی‌شان را تا ۲۷ اکتبر پست کنند تا به‌موقع به مقصد برسند. تعداد آرای پستی در روز ۳۰ اکتبر به‌شدت کاهش یافت، اما یک روز بعد از انتخابات مجدداً روند افزایشی پیدا کرد.

ماریکوپا در روز ۲۸ اکتبر ۵۸،۵۰۰ برگه رأی از اداره پست دریافت کرد:

۲۹ اکتبر: ۱۴،۵۰۰

۳۰ اکتبر: ۱۰،۵۰۰

۳۱ اکتبر: ۶،۰۰۰

۱ نوامبر: ۱،۵۰۰

۲ نوامبر: ۱،۰۰۰

۳ نوامبر: ۲،۵۰۰ – روز انتخابات. برگه‌های رأی باید حداکثر تا ساعت ۷ عصر تحویل داده شوند تا معتبر شمرده شوند

۴ نوامبر: ۱۸،۰۰۰ برگه رأی دیرهنگام و نامعتبر

۵ نوامبر: ۱،۰۰۰ برگه رأی دیرهنگام و نامعتبر

۶ نوامبر: ۱،۵۰۰ برگه رأی دیرهنگام و نامعتبر

اما ماریکوپا تنها ۹۳۴ برگه رأی را به‌دلیل تأخیر باطل اعلام کرد.

ماریکوپا در پاسخ به درخواست اپک تایمز برای اظهارنظر در رابطه با این موضوع قول داد که مدیر ارتباطات دپارتمان انتخاباتی این شهر پاسخگو خواهد بود. اپک تایمز به محض دریافت پاسخ، آن را انتشار خواهد داد.

آریزونا ۱۱ رأی الکترال دارد. بر اساس آمار رسمی، بایدن در نهایت ۷۴ رأی الکترال بیشتر از ترامپ بدست آورد.

مطالب دیگر:

ویلیام بار: سیستم حقوقی آمریکا به‌ ابزاری علیه جمهوری‌خواهان تبدیل شده است

نگرانی انجمن هوانوردی از آسیب‌های وارده بر خلبانان و خدمه کابین بر اثر دریافت واکسن کووید۱۹

سازمان بهداشت جهانی از آبله میمونی برای توجیه «نقض حقوق بشر» از طریق واکسن‌های آزمایشی استفاده می‌کند

اخبار مرتبط