logo_eet

صدها نفر از نیروهای کانادایی به رهبری ناتو به لتونی اعزام شدند

(Screenshot via CTV news)
(Screenshot via CTV news)
(Screenshot via CTV news)

نیروهای کانادایی روز شنبه به رهبری یک گروه رزمی چند ملیتی ناتو به لتونی اعزام شدند.  کانادا متعهد به تقویت و ثبات نیروهای ناتو است.

پس از تجاوز روسیه به خاک اوکراین در سال ۲۰۱۴، متحدان ناتو متعهد شدند که مانع روسیه برای انجام اقدامات مشابه در کشورهای همسایه شوند.

«جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا در نشست رهبران ناتو در بلژیک ماه مه بر رهبری یک گروه رزمی ناتو در لتونی به عنوان بخشی از پیشروی ناتو در شرق اروپا تاکید کرد.

هزاران نفر از نیروهای ناتو انتظار می‌‌‏رود در این اقدام شرکت کنند. فرماندهان ناتو اعلام کردند: «تمرین طراحی شده در منطقه، برای نشان دادن قابلیت متحدان ناتو است. ( برگزاری رزمایش صورت می‌‌‏گیرد) حتی اگر شانس روسیه برای تهاجم کم باشد.»

زمانی که اتحاد شوروی در قدرت بود، لتونی تحت حکومت مسکو قرار داشت. حضور ناتو در منطقه برای نشان دادن قدرت همبستگی است.

فرمانده تیپ لتونی سرهنگ کال ایلمارز لجینز در این باره گفت: «روسیه قصد و توانایی خود را  نشان داده است، اما ترسی وجود ندارد چرا که ما اعضای ناتو هستیم و به این ترتیب حمله به یکی از ما یعنی حمله به همه. بهتر است پیروزی بدون هیچ جنگی حاصل شود. این چیزی است که قویا معتقدم اتفاق خواهد افتاد.»

کانادا در لتونی سرگروه است و دارای ۴۵۵ پرسنل نیروی زمینی است که در بخش‌‌‏هایی از جمله مرکز فرماندهی گروه و پیاده نظام مکانیزه و پشتیبان خدمات رزمی کمک می‌‌‏کند.

کانادایی‌‌‏ها رسما فرماندهی ماموریت لتونی، مستقر در اردوگاه «آدازی» ۱۹ ژوئن را بر عهده خواهد داشت.

«وید راتلند»، فرمانده عملیات در این خصوص گفت: «کانادا در این ماموریت ناتو نقش حیاتی بازی می‌‌‏کند.»

به گفته راتلند ابتدا قرار است از درگیری جلوگیری کرده و منطقه را در صلح نگاه داشت. ایالات متحده آمریکا، آلمان و انگلستان برای نبردهای دیگر ماموریت که احتمالا پیشرفته‌‌‏تر است، در نظر گرفته شدند.

در حال حاضر تعداد کمی از نیروهای کانادایی در سایر کشورهای اروپایی طی تلاشی طولانی مدت برای آموزش‌‌‏های چند ملیتی، که ۲۸ ماه مه شروع شده است، شرکت کرده‌‌‏اند.

آیا میانجیگری به بحران دیپلماتیک قطر پایان خواهد داد؟

میه : فلسفه‌‏ای کهن از آب، آتش و زمین

میدان تیان‌آن‌من، نماد سرکوبگری حزب کمونیست چین

اخبار مرتبط