Search
Asset 2

صف طولانی انتظار پیوند عضو در ایران و زمان کوتاه دو هفته‌‌‌‌‏ای دریافت عضو در چین

پیوند عضو در ایران و در چین
(Brendan Smialowski/AFP/Getty Images)
پیوند عضو در ایران و در چین
(Brendan Smialowski/AFP/Getty Images)

در حال حاضر حدود ۳۰ هزار نفر در ایران در انتظار پیوند عضو هستند و روزانه ۱۰ نفر در فهرست انتظار جان خود را از دست می‌دهند.

مدیر‌‌‌‌‌‌‌‌‏عامل انجمن اهدای عضو ایران اعلام کرده است که طبق آمار سال ۲۰۱۵، ایران در خصوص اهدای کلیه از طریق مرگ مغزی در رده ۳۲ و در مورد اهدای کلیه از فرد زنده در رده ۱۲ جهان قرار دارد.

چندی پیش فرحناز صادق بیگى رییس اهداى عضو بیمارستان دکتر مسیح دانشورى با اعلام این خبر بیان کرد که تنها ۲۵ درصد از موارد فوت به علت مرگ مغزی به اهدای عضو می‌‏رسند.

پیشتر نیز نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بیان کرد که متاسفانه نحوه اهدای عضو به سمتی پیش رفته که گاهی افراد اعضای بدن خود را به دلیل مشکلات اقتصادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‏فروشند و این زمینه جولان قاچاقچیان را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کند.

او افزود که قاچاقچیان، کودکان، به ویژه کودکان خیابانی را شناسایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کنند و بعد از گروگانگیری و خارج کردن اعضای بدن، به صورت قاچاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‏فروشند.

بعضی پیوند‌‌‌‌‌‌‌‏ها در ایران به صورت غیر قانونی و شامل پیوند کلیه از شهروند ایرانی به خارجی صورت می‌‌‌‌‌‏گیرد، اما مطابق بند سه دستورالعمل مصوب ۱۳۸۷.۷.۲۹ اهداکننده و گیرنده کلیه باید دارای تابعیت یکسان باشند.

این در حالی است که بیمارانی که از کشور‌‌‌‌‌‏های دیگر به چین می‌‌‌‌‌‏روند، می‌‌‌‌‌‏توانند دو هفته‌‌‌‌‌‏ای عضو پیوندی دریافت کنند. بدین معنی که منبع بزرگی از عضو‌‌‌‌‌‏های پیوندی آماده حضور دارند که در صورت نیاز اعضای بدنشان برداشت و طی این فرآیند کشته می‌‌‌‌‌‏شود.

بیش از ۱۷ سال است که در چین برداشت غیر قانونی اعضای بدن توسط دولت کمونیستی چین صورت می‌‌‌‌‌‌‌‌‏گیرد که منجر به مرگ افراد می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

محققان بر این باورند که این جنایت عمدتا تمرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏کنندگان روش معنوی «فالون گونگ» را که از سال ۱۹۹۹ تمرین آن در چین ممنوع اعلام شد، هدف قرار داده است. همچنین دیگر اقلیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های نژادی یا مذهبی، از جمله تبتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ها، مسلمانان اویغور و احتمالا بعضی از مسیحیان نیز شامل آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شوند.

فالون گونگ، مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ای از پنج تمرین حرکتی آهسته به همراه آموزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های اخلاقی مبتنی بر سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که از سال ۱۹۹۲ تا پیش از آن که با غضب جیانگ زمین، رهبر وقت چین مواجه شود، محبوبیت قابل توجهی در این کشور به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏دست آورده بود.

در طی این مدت چین همواره ادعا کرده که تقریبا تنها منبع دریافت این اندام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ها، از زندانیان محکوم به اعدام است.

با در نظر گرفتن شکاف بزرگ میان تعداد پیوندها و اعدام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های قضایی، (که به گفته محققان این تعداد تنها در حدود چند هزار اعدام در سال است)، محققان به تناوب منابع اندام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های برداشته شده را بررسی کرده و اثبات کرده‌‌‌‌‌‏اند که تمرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏کنندگان فالون گونگ قربانیان این جنایت هستند.

از ۱۷ سال پیش تا کنون سالانه بیش از یک و نیم میلیون نفر جان خود را به دلیل برداشت غیر قانونی اعضای بدن از دست داده‌‌‏اند.

مطالب دیگر:

جنایت برداشت اعضای بدن در چین چگونه صورت می گیرد

ادعای دروغ چین در توقف برداشت اعضای بدن از زندانیان محکوم به اعدام

چرا تمرین معنوی و آرامش بخش فالون دافا در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارد (ویدئو)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی