logo_eet

دفاع از ثبت جهانی صنایع دستی ایران در کویت

صنایع دستی ایران

صنایع دستی ایران

معاون صنایع دستی برای دفاع از پرونده دو شهر سیرجان و مریوان برای ثبت به عنوان شهر جهانی و روستای کلپوران در سیستان و بلوجستان به عنوان روستای جهانی سفال به کویت سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، بهمن نامورمطلق – معاون صنایع دستی کشور معتقد است که سهمیه‌ها در این حوزه محدود است و فقط می‌توانیم دو شهر را در شورای جهانی صنایع دستی معرفی کنیم. به همین دلیل، شهر سیرجان برای گلیم شیرکی‌پیچ و مریوان برای گیوه به‌عنوان شهرها و روستای کلپورگان برای سفال به‌عنوان روستای جهانی در نظر گرفته شده است.

او می‌گوید: امسال «ملایر» در همدان، «شهرضا» در اصفهان، «گنبد کاووس» در گلستان و «نودشه» در کرمانشاه به‌عنوان شهرهای ملی معرفی شدند. دو پرونده کاشان و شیراز هم ناقص بود که درخواست کردیم این پرونده‌ها کامل شود.

کارشناسان در اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان قرار است ظرفیت تولید سفال کلپورگان را دو برابر کنند، تا در هنگام سفر کارشناسان شورای جهانی صنایع دستی برای بررسی این ظرفیت مشکلی پیش نیاید و آن را رد نکنند.

بهمن نامور تعداد بافنده‌های زری‌بافی یا مخمل‌بافی را در حال انقراض دانسته و معتقد است که ممکن این افراد از دست بروند و برای جلوگیری از چنین مشکلی باید در حوزه ثبت، اولویت‌سنجی‌ انجام شود، ما هنرهای بسیاری داریم که هیچ‌کدام از آن‌ها ثبت نشده است و باید آن‌ها را در نوبت بگذاریم، سهمی هم که برای ثبت به ما می‌دهند، زیاد نیست و باید هربار یکی از هنرهای ایران را برای این کار انتخاب کنیم.

اخبار مرتبط