Search
Asset 2

طب سوزنی می‌‏تواند عوارض یائسگی را کاهش دهد

زب سوزنی مناسب برای درمان یائسگی
(AndreyPopov/iStock)

 

محققان دریافتند که درمان با طب سوزنی می‌‏تواند گرگرفتگی و تعریق شبانه یائسگی در زنان را کاهش دهد.

این مطالعه در حالی بر روی ۲۰۹ زن، ۴۵ تا ۶۹ ساله انجام گرفت، که دوره قاعدگیشان  حداقل طی سه ماه گذشته قطع شده بود. هر شرکت کننده، در طول دو هفته پیش از مطالعه به طور متوسط هر روز، دچار حداقل چهار گرگرفتگی یا تعریق شبانه می‌‏شدند .

شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. از یک گروه از شرکت کنندگان خواسته شد از ۲۰ جلسه طب سوزنی در طول شش ماه اول مطالعه استفاده کنند و از گروه دوم نیز خواسته شد از جلسات طب سوزنی در شش ماه دوم حین مطالعه استفاده کنند.

سپس این دوگروه با هم طی شش ماه اول و دوم مقایسه شدند. بر اساس نتایج مطالعه، در زنانی که از طب سوزنی استفاده کردند در مقایسه با گروه دیگر ۳۶.۷ درصد علائم گرگرفتگی و تعریق شبانه‌‏شان کمتر بود. مطالعات همچنین نشان داد که طب سوزنی باعث کاهش ۲۹.۴ درصدی گرگرفتگی و تعریق پس از گذشت یک سال از این مطالعه شده است.

بر اساس مطالعات صورت گرفته استفاده از طب سوزنی در این موارد باعث شده است که بهبودی پس از حدود هشت جلسه رخ دهد.

گروه دوم زنان – که طب سوزنی را طی شش ماه دوم دریافت کردند – افزایش ۶ درصدی علائم هورمونی را از خود نشان دادند. اما این گروه پس از استفاده از طب سوزنی در شش ماهه دوم، همانند زنان گروه اول، یک کاهش ۳۱ درصدی علائم هورمونی برای آن‌‏ها ثبت شد.

این مطالعه باعث شد که محققان طب سوزنی ارائه شده توسط افراد حرفه‌‏ای را گزینه‌‏ای مناسب برای بهبود کیفیت زندگی زنان در طول یائسگی در نظر بگیرند. استفاده از این درمان هیچ یک از عوارض جانبی که گاهی اوقات می‌‏تواند با درمان‌‏های هورمونی به وجود آید، ندارد.

اثرات جسمی و روانی یائسگی بر زنان متفاوت است. درمان هورمونی می‌‏تواند به زنان مبتلا به گرگرفتگی و نوسانات خلقی برای مقابله با نشانه‌‏های خود در طول این زمان کمک کند. اگرچه، خطر سرطان پستان در زنانی که از درمان‌‏های جایگزین هورمون به ویژه برای درمان طولانی مدت استفاده کردند، کمی بالاتر است.

این یافته ها در مجله « Menopause» منتشر شده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی