Search
Asset 2

شکایت دوازده ایالت از بایدن، به خاطر فرمان اجرایی مربوط به تغییرات اقلیمی

توخالی به گفته یک کارشناس سیاست خارجی، رویکرد دولت بایدن به چین همانطور که در سخنرانی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه در تاریخ ۳ مارس بیان
(Doug Mills-Pool-Getty Images)

مقامات ۱۲ ایالت در آمریکا، از جو بایدن، به دلیل صدور دستورالعمل اجرایی مربوط به تغییرات آب و هوایی، شکایت کردند و گفتند این فرمان می‌تواند به شدت بر اقتصاد ایالت‌ها تأثیر منفی بگذارد.

دادستان‌های کل ایالتی از آرکانزاس، آریزونا، ایندیانا، کانزاس، مونتانا، نبراسکا، اوهایو، اوکلاهما، کارولینای جنوبی، تنسی و یوتا به طرح دعوی دادستان اریک اشمیت دادستان میسوری پیوستند.

اشمیت روز هشتم مارس، در بیانیه‌ای گفت که تولید، کشاورزی و انرژی برای اقتصاد میسوری ضروری است و هزاران نفر از مردم سخت‌کوش میسوری در سراسر ایالت، در این حوزه‌ها مشغول فعالیت هستند. این بیانیه افزود دستورالعمل بایدن، که او صلاحیت تصویب آن را نداشت، به مردم میسوری که برای چندین نسل در این سرزمین زندگی کرده و کار کرده‌اند آسیب می‌زند.

این طرح دعوی دستورالعمل بایدن با عنوان «حفاظت از بهداشت و محیط زیست عمومی و بازیابی علوم برای مقابله با بحران آب و هوا» را به چالش می‌کشد و دولت بایدن را به نداشتن اختیارات کافی برای صدور آن متهم می‌کند.

این بیانیه می‌گوید «این گسترش وسیع قدرت نظارتی فدرال می‌تواند تقریباً بر همه خانواده‌های این ایالت تأثیر بگذارد، از قبض‌های بالاتر مصرف انرژی تا مشاغل از دست رفته، به همین دلیل امروز من ائتلافی از ایالت‌ها را رهبری می‌کنم تا جلوی این دستورالعمل اجرایی را بگیرم و از خانواده‌های میسوری حفاظت کنم.»

کاخ سفید تاکنون به درخواست اظهار نظر پاسخ نداده است.

این طرح دعوی استدلال می‌کند که دستور بایدن می‌تواند تریلیون‌ها دلار خسارت به اقتصاد ایالات متحده وارد کند،  که گفته می شود که دستورالعمل دکترین تفکیک قوا توسط قانون اساسی را تهدید می کند.

به گفته این بیانیه، اجرای دستورالعمل بایدن، منجر به گسترش قدرت نظارتی فدرالی می‌شود که عملاً موجب دخالت دولت در همه جنبه‌های زندگی آمریکایی‌ها، از اتومبیل‌هایشان گرفته تا یخچال و فریزرها و خانه‌ها و قبض‌های مختلف می‌شود.

طبق گفته مقامات کاخ سفید، دستور بایدن در تاریخ ۲۰ ژانویه برای ارتقاء و محافظت از بهداشت عمومی و محیط زیست» و همچنین «حفاظت از گنجینه‌ها و آثار ملی» طراحی شده است.

در این دستور آمده است «از آنجا که دولت فدرال در گذشته نتوانسته است به این تعهد عمل کند، باید عدالت زیست محیطی را پیش ببرد.»

این دستور کلیه آژانس‌ها و ادارات فدرال را به بررسی و اقدام برای رسیدگی به دستورات اجرایی مربوط به آب و هوا در دولت ترامپ ملزم کرده است.

این طرح دعوی در تاریخ هشتم مارس در دادگاه فدرال در منطقه شرقی میسوری تشکیل شد.

مطالب دیگر:

چین خطاب به بایدن: اقدامات ترامپ در حمایت از تایوان را معکوس کنید

طفره رفتن پکن از ارائه تضمینی برای آزادی پوشش خبری در طول المپیک زمستانی ۲۰۲۲

ترامپ در خارج از برج ترامپ در شهر نیویورک برای اولین بار از زمان ترک دفترش دیده شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی