Search
Asset 2

رهبر چین با استفاده از شبکه‌ای از موسسات که به تعلیم «طرز فکر شی جین‌پینگ» می‌پردازند سلطه خود را گسترش می‌دهد

فجایع بسیاری از فجایع در چین توسط مقامات ایجاد ‌می‌‌شود‌‌.‌ اما، بدون در نظر گرفتن علت واقعی، حزب کمونیست چین (‌‌ح‌ک‌چ)‌ بارها به عموم مردم
(GREG BAKER/AFP via Getty Images)

شی جین‌پینگ، رهبر چین، با تاسیس موسسات مختلف در سراسر کشور به منظور ترویج جزم‌اندیشی خود به نام «طرز فکر شی جین‌پینگ» می‌خواهد سلطه خود بر مقامات حزب کمونیست چین و توده مردم را تحکیم کند.

تحلیلگران می‌گویند شی پس از انتصاب به مقام رهبری حزب کمونیست در سال ۲۰۱۲ سعی در متمرکز ساختن ساختار قدرت داشته و می‌خواهد فرقه‌ای شخصیتی بسازد که تجلی‌گر اولین حاکم حزب کمونیست، مائو زدونگ است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این استراتژی ترویج ایدئولوژی سیاسی شی است که به طور رسمی با نام «طرز فکر شی جین‌پینگ درباره سوسیالیسم توام با خصائص چینی برای عصری جدید» شناخته می‌شود.

شی این ایده را برای اولین بار در جریان سخنرانی خود در کنگره ملی حزب کمونیست در سال ۲۰۱۷ مطرح نمود و آن را به قانون اساسی حزب کمونیست چین افزود؛ شی پس از مائو اولین رهبر چین است که در زمان عهده‌دار بودن مقام رهبری، ایدئولوژی خود را با نام خویش به قانون اساسی حزب کمونیست افزوده است.

طرز فکر شی جین‌پینگ که مجموعه‌ای از دست‌نوشته‌ها و «سخنرانی‌های مهم» رهبر چین است، از همه می‌خواهد قدرت اقتصادی و تکنولوژیکی کشور را تا سال ۲۰۳۵ با تمام توان خود به پیش برند؛ این طرح همچنین خواهان ارتشی «در سطح جهانی» است که بتواند تا اواسط قرن ۲۱، همتای نیروهای مسلح ایالات متحده باشد.

هدف نهایی این طرح، تبدیل چین به «کشوری سوسیالیستی و فوق مدرن» تا سال ۲۰۴۹، یعنی صدمین سالگرد به قدرت رسیدن حزب کمونیست چین است.

از زمان پیدایش ایدئولوژی شی، موسسات تحقیقاتی فعال در زمینه پژوهش و ترویج این ایدئولوژی در بیش از ۲۰ دانشگاه سراسر کشور تاسیس شده‌اند. همچنین، واحدهای درسی این ایدئولوژی برای دانشجویان ده‌ها دانشکده و دانشگاه به صورت اجباری درآمده‌اند. رژیم کمونیست حتی برنامه‌ای را برای تعلیم طرز فکر شی جین‌پینگ در تلفن‌های همراه طراحی کرده‌ است که به ادعای خودشان، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌هاست.

علاوه بر این، به مقامات حزب کمونیست چین نیز دستور داده شده است که باید طرز فکر شی جین‌پینگ را مطالعه کنند. بر اساس اسناد فاش‌شده دولتی که اخیراً به دست اپک تایمز رسیده است رژیم کمونیست به منظور تحقق این هدف، صدها موسسه تعلیم‌دهنده طرز فکر شی جین‌پینگ را در سراسر کشور، از شهرهای بزرگ گرفته تا روستاهای دوردست تاسیس کرده‌ است تا این ایدئولوژی را به تمامی مقامات سراسر کشور تعلیم دهند. این اسناد که توسط دولت استان گوانگشی واقع در جنوب غرب چین صادر شده‌اند، فعالیت‌های این موسسات و گستردگی جغرافیایی آن‌ها را نشان می‌دهند؛ این اطلاعات تا کنون به طور رسمی از سمت رژیم کمونیست چین منتشر نشده‌ است.

دولت محلی استان گوانگشی در یکی از اسناد فاش‌شده به تاریخ ۱۵ جولای ۲۰۱۸ به مقامات دستور داده بود «تمامی مقامات به منظور بهره‌مندی از پرورش ذهنی، راهنمایی در کردار و پیشرفت در کارها باید طرز فکر شی جین‌پینگ درباره سوسیالیسم توام با خصائص چینی برای عصری جدید را به نحو احسن به کار گیرند».

این اسناد همچنین نشان می‌دهند مقامات عالی‌رتبه مسئولیت نظارت بر روند پیشرفت مقامات زیردست در یادگیری طرز فکر شی جین‌پینگ را بر عهده دارند.

مطالب دیگر:

دیدگاه: چرا سیاست‌های اقلیمی تا این اندازه برای سیاست‌مداران چپ‌گرا مهم است؟ (بخش ۱)

نفوذ چین در رسانه‌های دنیا جهت بَزَک کردن چهره‌ خود در جریان پاندمی

به گفته یکی از ممیزان، اطلاعات حذف‌شده از دستگاه شمارش آرای شهر ماریکوپا بازیابی شده‌ است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی