Asset 2

چین برای افزایش مدال‌های طلای المپیک پکن، ورزشکاران متولد آمریکا را جذب می‌کند

طلا مرکز ورزش‌های زمستانی چین در نامه‌ای در هشتم فوریه، به‌مناسبت کسب اولین طلای چین در برف، برای گو و هم‌تیمی‌هایش نوشت: «آینده روشن است
آیلین گو، اسکی باز سبک آزاد متولد منطقه خلیج سانفرانسیسکو (Harry How/Getty Images)

آیلین گو، اسکی باز سبک آزاد متولد منطقه خلیج سانفرانسیسکو، پس از کسب مدال طلا برای چین در آغاز کار خود در المپیک زمستانی پکن، فضای مجازی چین را منفجر کرد. این اولین مدال از سه مدالی است که امید دارد برای سرزمین مادری خود ببرد.

مرکز ورزش‌های زمستانی چین در نامه‌ای در هشتم فوریه، به‌مناسبت کسب اولین طلای چین در برف، برای گو و هم‌تیمی‌هایش نوشت: «آینده روشن است.» در این نامه از اعضای این تیم خواسته شده بود: «افتخار بیشتری برای حزب و مردم کسب کنید.»

سیل تحسین و تمجید هواداران چینی برای این قهرمان ۱۸ ساله، باعث وقفه موقت شبکه اجتماعی سینا ویبو در چین شد که مانند توییتر است.

در یکی از محتواها که بیش از ۱۱۵۰۰۰ بار به اشتراک گذاشته شد، آمده است: «با پدری فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد، مادری فارغ‌التحصیل دانشگاه پکن و استنفورد و مادربزرگی ورزشکار، زیبا و صاحب‌سبک است.»

استقبال از گو به‌شدت در تضاد با برخورد با ژو یی است که زیر ذره‌بین قرار دارد. او اسکیت‌باز نمایشی است که پس از تصمیم به مسابقه دادن برای چین در سال ۲۰۱۸، تابعیت آمریکایی خود را رها کرد و نامش را از بورلی به یی تغییر داد.

ژو نیز مانند گو در کالیفرنیا به دنیا آمده و تنها یک سال از او بزرگتر است. گریه او پس از افت عملکردش در دو روز متوالی که باعث تنزل تیم چین از رتبه سوم به رتبه پنجم شد، در شبکه‌های اجتماعی چینی مورد تمسخر قرار گرفت.

یکی از کاربران چینی ویبو نوشت: «گریه نکن، من هم می‌خواهم گریه کنم.» برخی دیگر با تمسخر نحوه چینی صحبت کردن او، نوشتند: «به آمریکا برگرد.»

گو و ژو از جمله ده‌ها ورزشکاری هستند که در آمریکای شمالی متولد و بزرگ شده‌اند و پکن به‌منظور موفقیت بیشتر خود در بازی‌های المپیک از آن‌ها در رشته‌های مختلف بهره گرفته، به ویژه در رشته‌هایی که از قدیم در آن‌ها خوب نبوده است. اما نحوه استقبال از این دو نفر نشان می‌دهد اگر عملکرد ورزشکار نتواند انتظارات را برآورده کند، مردم چین می‌توانند بی‌رحم باشند.

شاید قابل‌توجه‌ترین انگیزه جذب را بتوان در تیم هاکی روی یخ مشاهده کرد، که ۲۸ بازیکن از ۴۸ بازیکن مرد و زن آن در خارج متولد شده‌اند و شش بازیکن اصلاً پدر و مادر چینی ندارند.

مطالب دیگر:

پنج ایالت از جو بایدن به‌دلیل افزایش حداقل دستمزد پیمانکاران فدرال شکایت کردند

طرح لایحه‌ای در آمریکا با هدف پایان شکنجه پیروان فالون گونگ به‌دست رژیم چین

اختصاصی: پرده‌برداری ترامپ از نخستین کاری که در صورت ریاست جمهوری مجدد انجام خواهد داد

اخبار مرتبط