Search
Asset 2

عادات ناسالم کانادایی‌‏ها باعث کاهش ۶ سال از عمرشان می‌‏شود

سبک زندگی ناسالم
(Pascal Le Segretain/Getty Images)
سبک زندگی ناسالم
(Pascal Le Segretain/Getty Images)

همواره گفته شده که سیگار کشیدن، خوردن غذاهای ناسالم و نداشتن تحرک برای سلامتی ما بد هستند، اما چقدر؟

مطالعه‌‏ای جدید نشان می‌‏دهد که داشتن سبک زندگی ناسالم باعث کوتاه شدن زندگی شهروندان کانادا به مدت حداقل شش سال می‌‏شود. درواقع کانادایی‌‏هایی که سبک یک زندگی سالم را دنبال می‌‏کنند به طور متوسط دارای امید به زندگی با ۱۷.۹ سال بیشتر از کسانی هستند که چنین سبکی را دنبال نمی‌‏کنند.

این مطالعه توسط دکتر «داگ مانوئل»، دکتر ارشد بیمارستان اتاوا و موسسه ارزیابی علوم بالینی انجام شد. وی و همکارانش دریافتند که سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب، نداشتن فعالیت بدنی و مصرف الکل ناسالم علت ۵۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در کانادا است.

مانوئل به سی‌‏تی‌‏وی نیوز گفت: «داشتن رفتارهای ناسالم امید به زندگی در کانادا را کاهش داده است. در این مطالعه مشخص شده که رفتار و سبک زندگی ناسالم بزرگترین تهدید را دربردارد.»

بررسی سلامت آمار بین سال‌‏های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در کانادا نشان می‌‏دهد که:

  • ۲۶ درصد از تمام مرگ و میرها در کانادا مربوط به سیگار کشیدن است.
  • ۲۴ درصد از تمام مرگ و میرها مربوط به نداشتن فعالیت فیزیکی است.
  • ۱۲ درصد از تمام مرگ و میرها مربوط به رژیم غذایی ناسالم است.
  • ۰.۴ درصد از تمام مرگ و میرها مربوط به مصرف الکل ناسالم است.

برای مردان، سیگار کشیدن عامل خطر با ریسک بالا بوده است و امید به زندگی را به طور متوسط ۳.۱ سال کاهش می‌‏دهد. برای زنان، نداشتن فعالیت بدنی بزرگترین خطر برای سلامتی محسوب می‌‏شود و باعث از دست دادن سه سال از زندگی فرد می‌‏گردد.

این پژوهشگران همچنین دریافتند که کانادایی‎هایی که از توصیه‌‏های خوب و رفتارهای سالم پیروی می‌‏کنند طول عمرشان ۱۷.۹ سال از افرادی که رویکرد ناسالم دارند، بیشتر است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی