عامل «تیم کوک می‌داند، ری دالیو می‌داند، که اگر کمی از خواسته‌های پکن سرپیچی کنند، ممکن است برق برود یا آب قطع شود.» معترضانِ دموکراسی‌
تیم کوک، مدیر عامل اپل، در مراسم افتتاحیه چهارمین کنفرانس جهانی اینترنت در ووژن، استان ژجیانگ، چین، در 3 دسامبر 2017 سخنرانی می‌کند. (AFP/Getty Images)

کارشناسان: مدیر عامل اپل، بیشتر نماینده پکن است تا واشنگتن

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۰۳

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۰۳

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

 بر اساس شهادت یک کارشناس که نهاد مشورتی با‌نفوذی در کنگره آن را دریافت کرده است، تیم کوک، مدیر عامل اپل، و سایر مدیران شرکتی به دلیل ارتباط با حزب کمونیست چین باید به ‌عنوان نمایندگان خارجی اطلاعات خود را ثبت کنند.

کلاید پرستوویتز، رئیس موسسه استراتژی اقتصادی واقع در واشنگتن دی‌سی، گفت: «زمانی که تیم کوک می‌آید تا در برابر کنگره شهادت بدهد، در مقام رئیس یک شرکت چندملیتی آمریکایی شهادت می‌دهد. نه. باید مجبور شود به عنوان یک نماینده خارجی شهادت دهد. او بیشتر نماینده پکن است تا واشنگتن.

همین را می‌توانم راجع به رئیس اتاق بازرگانی هم بگویم؛ می‌توانم راجع به رئیس کمیسیون آمریکا و چین هم که در واشنگتن است بگویم. آن‌ها همه ابزار چین هستند، نه آمریکا.»

مدیران عامل آمریکایی؛ «به‌زانو‌درآمده» در چین

پرستوویتز شهادت خود را در جلسه هفت‌ساعته استماع کمیسیون اقتصادی و امنیتی آمریکا و چین، در ۱۴ آوریل اظهار کرد و در آن سعی داشت تهدید ناشی از شیوه‌های تجاری ضد‌رقابتی و زورگویانه چین را مورد توجه قرار دهد.

او گفت که رهبران کلیدی شرکت‌های بزرگ آمریکایی و بخش مالی وابستگی روز‌افزونی به حزب کمونیست چین پیدا کرده‌اند و تحت کنترل درآمدنشان تهدیدی بزرگ برای ثبات ملی است که کل جامعه باید به آن واکنش نشان دهد.

پرستوویتز گفت:«آنچه باید درک کنیم این است که شرکت‌های ما، رهبران تجاری اصلی ما، “ری دالیو”ها و “تیم کوک”های جهان، در همین واشنگتن قدرتمند هستند؛ می‌دانید که چقدر پول خرج می‌کنند و درخواست چه چیزهایی را دارند.»

«در پکن به زانو درمی‌آیند؛ مجبورند سر تعظیم فرود بیاورند.»

پرستوویتز به تیم کوک، به خاطر تلاش‌های شخصی‌اش برای جلب توجه و رضایت رهبران کمونیست چین به منظور تضمین معاملات تجاری بهتر در چین، توجه ویژه نشان داد.

کوک در سال ۲۰۱۶ به چین سفر کرد و شخصاً با مقامات حزب کمونیست چین لابی کرد تا قراردادی مخفیانه به ارزش ۲۷۵ میلیارد دلار با این رژیم ببندد که شامل سرمایه‌گذاری بیشتر اپل در چین در ازای نظارت مقرراتی کمتر بود.

همچنین گفته می‌شود که این قرارداد شامل وعده‌های کوک برای تأمین بیشترِ منابع اپل از طریق تأمین‌کنندگان چینی، گسترش همکاری با دانشگاه‌های چین برای تحقیق و توسعه، و افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم در شرکت‌های فناوری چینی بود.

پرستوویتز به تفاوت عملکرد اپل در برابر آمریکا و چین نیز اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد که در سال ۲۰۱۵، اپل درخواست‌های اف‌بی‌آی را برای باز کردن قفل تلفن تروریستی که مرتکب تیراندازی جمعی مرگباری شده و دست به بمب‌گذاری در کالیفرنیا زده بود، رد کرد، و در نهایت برای دولت چاره‌ای به‌جز استخدام چند هکر برای ورود به گوشی باقی نگذاشت.

از آن طرف، در سال ۲۰۱۹، پس از اینکه حزب کمونیست چین به دلیل استفاده معترضانِ دموکراسی‌خواهِ هنگ‌کنگ از یک برنامه نقشه‌برداری هم‌زمان، از اپل خشمگین شد، این شرکت با عجله برنامه را از اَپ استور حذف کرد.

پرستوویتز گفت:«طی دو روز، برنامه از اپ‌ استور پاک شد.»

اپل در آن زمان اعلام کرد که دلیل حذف این برنامه وارد شدن «لطمه جدی» به اجرای قانون و ساکنان محلی بوده است.

به گفته پرستوویتز، اقدامات مدیران عامل و سرمایه‌گذاران به نفع رژیم کمونیستی، معمولاً از روی نیت بد نبود، بلکه از ترس بود.

«تیم کوک می‌داند، ری دالیو می‌داند، که اگر کمی از خواسته‌های پکن سرپیچی کنند، ممکن است برق برود یا آب قطع شود.»

پرستوویتز خاطرنشان کرد که قوانین چینی، شرکت‌های خارجیِ فعال در چین را ملزم می‌کند تا سازمان‌های حزب کمونیست چین را در شرکت‌های خود نگه دارند. در این صورت، سازمان‌های چینی می‌توانند اطمینان حاصل کنند که شرکت‌های خارجی در چارچوب دستورهای کمونیستی فعالیت می‌کنند. وی همچنین اشاره کرد این سلول‌های حزبی فعالانه تلاش کرده‌اند تا شرکت‌ها را از اقدام بر خلاف میل حزب کمونیست چین بازدارند.

در همین راستا، پرستوویتز رهبران شرکت‌های آمریکایی را «گروگان پکن» توصیف کرد و گفت تا زمانی که دولت آمریکا اقدام قاطعانه‌ای علیه حزب کمونیست چین برای محدود کردن عملکرد زورگویانه آن انجام ندهد و عواقب واضحی را برای آن دسته از رهبران شرکت‌های نمایندگی که منافع حزب کمونیست را بر منافع آمریکا مقدم می‌شمارند در نظر نگیرد، وضعیت تغییری نخواهد کرد.

پرستوویتز گفت:«یکی از چیزهایی که به نظرم اهمیت زیادی دارد، این است که دولت آمریکا مدیران عامل شرکت‌های جهانی را متوجه کند که نمی‌توانند در چنین دنیای دو‌پهلو و نامتعادلی فعالیت کنند.»

اپک تایمز برای درخواست اظهار نظر با اپل تماس گرفته است.

مطالب دیگر:

دیدگاه: هر چیزی که منجر به ضعف آمریکا شود منفعت رژیم چین را به دنبال دارد (بخش دوم)

دیدگاه: هر چیزی که منجر به ضعف آمریکا شود منفعت رژیم چین را به دنبال دارد (بخش اول)

پوتین: تحریم‌های غرب شکست خورده است