Search
Asset 2

نادیده گرفتن استانداردها علت اصلی انفجارهای چین

انفجار در چین
(STR/AFP/Getty Images)
انفجار در چین
(STR/AFP/Getty Images)

 

پس‌‏از دو انفجار عظیمی که در ساعات پایانی شب چهارشنبه ۲۱ مرداد ماه، در شهر بندری تیانجین چین روی داد و تلفات و خسارات گسترده‌‏ای برجای گذاشت، هنوز هیچ‌‏یک از منابع رسمی و دولتی درباره‌‏ی علت وقوع این فاجعه سخنی نگفته‌‏اند.

تنها مورد مسجل آن است که انفجار در انبار مواد شیمیایی خطرناک متعلق به شرکت «دانجیانگ تیانجین» که یک شرکت متخصص در ذخیره سازی و حمل ونقل کالاهای خطرناک است، رخ داده است.

بندر تیانجین دهمین بندر بزرگ جهان و هفتمین بندر بزرگ چین محسوب می‌‏شود.

مقامات چینی که تاکنون به شدت اطلاعات مربوط به این واقعه و ابعاد تلفات و خسارات را پنهان نگاه داشته‌‏اند، تنها به گفتن این که در حال بررسی موضوع هستند، بسنده کرده‌‏اند.

کارشناسان، شرکت‌‏های چینی تولیدکننده‌‏ی محصولات پرخطر را به سبب عدم رعایت قوانین ایمنی بین‌‏المللی، عامل اصلی وقوع این انفجار هولناک می‌‏دانند.

با توجه به سوابق مستند چین در عدم رعایت استانداردهای ایمنی و ضعف مدیریتی و اهمال‌‏کارانه در خصوص محصولات پرخطر، می‌‏توان گفت این موضوع مهم‌‏ترین علت وقوع این حادثه است.

انفجار در چین
(STR/AFP/Getty Images)

«باب ریچاردز»، معاون پیشین برنامه‌‏ی ایمنی حمل و نقل مواد خطرناک وزارت حمل و نقل ایالات متحده که بیش‌‏از ۳۰ سال تجربه در توسعه و اجرای مقررات ایمنی جهانی برای مواد پرخطر دارد، درباره‌‏ی این انفجار گفته که وقوع این حادثه در تیانجین هیچ جای تعجبی ندارد.

او می‌‏گوید: «این رویداد من را متعجب نمی‌‏کند، چراکه سیستم نظارت بر ایمنی در چین واقعا سهل انگارانه است. این عدم نظارت، شامل همه مراحل بسته‌‏بندی، نگه‌‏داری، حمل ونقل و کشتیرانی می‌‏شود.»

ریچاردز، که نقش عمده‌‏ای در توسعه و ارتقاء قوانین و استانداردهای حمل ونقل دریایی کالاهای خطرناک دارد، تشریح کرده: «تا زمانی‌‏که استانداردهای مناسب در جای خود باشند، هر چیزی را می‌‏توان با خیال راحت ذخیره سازی و یا جابجا کرد.»

او افزود: «در چین شما شرکت‌‏های باربری بی‌‏پروایی دارید که اغلب اوقات از قوانین بین‌‏المللی پیروی نمی‌‏کنند. افزون بر ۹۵ درصد از حوادث این چنینی به این علت رخ می‌‏دهد که افراد قوانین موجود را زیر پا می‌‏گذارند.»

شرکای اروپایی چین نیز از این کشور به‌‏خاطر شیوه‌‏های ایمنی و نظارت ضعیف انتقاد کرده‌‏اند.

طبق گزارش‌‏ کار گروه حمل و نقل دریایی، که در سال ۲۰۰۰ برای حفظ منافع حمل و نقل دریایی اروپا در چین تاسیس شد، وضعیت حمل و نقل دریایی کالاهای خطرناک در چین، چه در مورد کالاهای خروجی از این کشور و چه درمورد حمل و نقل داخلی، بسیار نگران کننده است.

در گزارش سال ۲۰۱۲ این کارگروه آمده: «تعداد زیادی از اظهارنامه های جعلی حمل ونقل کالاهای خطرناک از کشور چین گزارش شده که آتش سوزی‌‏های مکرر، خطر افزایش تلفات، خسارت بر کشتی‌‏ها و آلودگی شدید هوا را به‌‏دنبال داشته است. به‌‏طور مثال محموله‌‏ای تحت عنوان اسباب‌‏بازی پلاستیکی بارنامه شده اما در حقیقت حاوی وسایل آتش‌‏بازی بوده است؛ درحالی‌‏که قرار دادن این کانتینرها نزدیک به موتورخانه‌‏ی کشتی می‌‏تواند فاجعه‌‏بار باشد.»

به‌‏گفته‌‏ی رسانه‌‏های چین در انباری که انفجار تیانجین در آن رخ داده، لیست بلندی از مواد خطرناک شیمیایی از جمله کاربید کلسیم، سیانور سدیم، سود سوزآور، سولفید سدیم، آرگون، متیل اتیل کتون، اسید سولفوریک، اسید نیتریک پتاسیم، نیترات سدیم، اسید فرمیک، اسید فسفریک، گاز طبیعی فشرده و غیره وجود داشته است.

انفجار در چین
(Greg Baker/AFP/Getty Images)

گمانه‌‏زنی‌‏ها درباره‌‏ی آمار جان‌‏باختگان

مقامات این کشور تاکنون تلفات این انفجار مهیب را دست کم ۸۵ تن کشته، بیش‌‏از ۷۰۰ مجروح و ده‌‏ها تن مفقود اعلام کرده‌‏اند.

با این حال اظهار نظرهای گسترده‌‏ی عموم مردم در رسانه های اجتماعی نشان می‌‏دهد که تعداد تلفات بایستی بسیار بیش‌‏از این باشد.

رویه‌‏ی همیشگی حزب کمونیست چین در بی‌‏اهمیت جلوه دادن ابعاد هر فاجعه از جمله سیل، زلزله، بیماری‌‏های همه گیر و یا حوادث ریلی، اعتماد مردم را نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی دولت بسیار کاهش داده است.

از سوی دیگر با توجه به خسارات گسترده و هولناک این دو انفجار، به‌‏نظر می‌‏رسد که آمار اعلام شده به طرز مشکوکی کم است.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، شدت این حادثه را برابر با انفجار ۲۴ تن تی.ان.تی اعلام کرده است.

ویدئوهایی که شاهدان این حادثه منتشر کرده‎اند، ابر عظیمی از دود و آتش را نشان می‎دهد که آسمان را روشن کرده است.

به گزارش آسوشیتد پرس، خوابگاه تمام کارگران به‌‏کلی نابود شده، درحالی که می‌‏توان گفت اغلب این کارگران احتمالا در خواب بوده‌‏اند.

کانتینرهای حمل کالا همچون لگوهای اسباب‌‏بازی کودکان بر روی هم پرتاب شده، بیش‌‏از ۱۰۰۰ اتومبیل نو به پوسته‌‏های فلزی سوخته بدل شده و پنجره‌‏های ساختمان‌‏ها تا کیلومترها آن‌‏طرف‌‏تر درهم شکسته شده‌‏اند.

خبرگزاری «اپل دیلی» هنگ کنگ، با استناد به اظهارات یک افسر پلیس که نخواسته نامش فاش شود، نوشته که از ۱۲۰ آتش‌‏نشان و پلیسی که به داخل منطقه‌‏ی انفجار رفته‌‏اند، تنها چهار تن زنده بیرون آمدند.

«اورینتال نت»، رسانه دیگر از هنگ کنگ هم به نقل از مشاهدات کاربران رسانه‌‏های اجتماعی گزارش کرده که سربازان درحال خارج سازی صدها جسد از محل حادثه بوده‌‏اند.

کاربران رسانه های اجتماعی از حذف شدن این مطلب از روی فضای مجازی شکایت کرده‌‏اند.

کنترل اطلاعات

با وجود سکوت دولت در مورد علل احتمالی آن، رسانه‌‏های دولتی گزارش دادند که مسئولان ارشد مرتبط با حادثه در حال حاضر بازداشت شده و این که رهبر چین «شی جینگ پین» خواستار اشد مجازات برای همه افرادی که مسئول انفجار هستند، شده است.

محدوده‌‏ی اطراف منطقه تا حدود یک مایل برای دور نگه داشتن خبرنگاران و مردم در محاصره‌‏ قرار گرفته است.

پلیس اینترنت با انتشار پیام آنلاین به کاربران رسانه‌‏های اجتماعی هشدار داده، درصورت بیان هرگونه اطلاعات در مورد تعداد کشته‌‏ها و مجروحان و پراکندن شایعات با افراد برخورد به شدت خواهد کرد.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی