logo_eet

حداقل ۱۲ موشک به اربیل عراق در نزدیکی کنسولگری آمریکا اصابت کرد

(Aris Messinis/AFP via Getty Images)
(Aris Messinis/AFP via Getty Images)

خبرگزاری دولتی به نقل از اداره کل مبارزه با تروریسم در کردستان اعلام کرد که حداقل ۱۲ موشک به اهدافی در شمال عراق اصابت کرد و در ساعات اولیه روز یکشنبه به منطقه‌ای نزدیک کنسولگری آمریکا در شهر اربیل اصابت کرد.

به گزارش گروه خبرگزاری عراق، «امید خوش‌ناو» فرماندار این استان نیز گفت: «چند موشک به شهر اربیل اصابت کرده است.» اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق است.

سامان برزنجی، وزیر بهداشت در استان کردستان عراق گفت: «بعد از انفجارهای اربیل قربانی یا تلفات جانی نداشتیم.»

سخنگوی دولت اقلیم کردستان گفت که این حادثه تلفات جانی نداشته است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این حمله را «حمله ظالمانه» خواند اما گفت که هیچ آمریکایی آسیب ندیده و هیچ آسیبی به تاسیسات دولت ایالات متحده در اربیل وارد نشده است.

هیچ قطعی پرواز در فرودگاه اربیل گزارش نشده است.

اسکای نیوز عربی پیشتر گزارش داده بود که پنج موشک بالستیک دوربرد محل کنسولگری ایالات متحده را که در حال ساخت است، هدف قرار دادند. بعداً با استناد به بیانیه نیروهای ضد تروریسم در اقلیم کردستان عراق، گزارش شد که «۱۲ موشک بالستیک» «از خارج از عراق» شلیک شده است.

به گفته این منبع، یکی از این موشک‌ها به مقر شبکه ماهواره ای کردی K24 وابسته به مسرور بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق سقوط کرد. این ساختمان در نزدیکی کنسولگری ایالات متحده در اربیل است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله اخیر را به عهده نگرفته است.

لیزا مک‌کلین، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا در توییتر گفت: «گزارش‌هایی مبنی بر حملات مورد حمایت ایران به کنسولگری ایالات متحده در عراق مشاهده شده است. این تجاوز نشان می‌دهد که ما باید اکنون به طور مطلق به تمام مذاکرات توافق هسته‌ای ایران پایان دهیم. همچنین هرگز نباید نفت ایران را بخریم.»

خبرگزاری فارس که توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود، ظاهراً حمله موشکی را به کشته شدن سلیمانی مرتبط می‌داند.

آخرین باری که موشک‌های بالستیک به سمت نیروهای آمریکایی شلیک شد در ژانویه ۲۰۲۰ به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (IRGC-QF) در فرودگاه بغداد در اوایل همین ماه بود. تلفات جانی نداشت، با این حال، بسیاری از نظامیان آمریکایی در اثر این حمله آسیب دیدند.

مطالب دیگر:

دبیرکل ناتو: عضویت اوکراین در ناتو در دستور کار ما  نیست

توافقنامه تجارت آزاد آمریکا و تایوان، دفاع این جزیره در برابر رژیم چین را تقویت می‌کند

سازمان ملل گزارش داد که جنگ در اوکراین می‌تواند باعث افزایش ۲۲ درصدی قیمت مواد غذایی در سراسر جهان شود

اخبار مرتبط