Search
Asset 2

عفو بین‌الملل پلیس هنگ‌کنگ را به شکنجه معترضان از طریق « ضرب و شتم وحشیانه » متهم کرد

بازداشت خشونت بار یک معترض توسط پلیس هنگ کنگ. 24 آگوست 2019 (Lillian Suwanrumpha/AFP/Getty Images )
بازداشت خشونت بار یک معترض توسط پلیس هنگ کنگ. 24 آگوست 2019 (Lillian Suwanrumpha/AFP/Getty Images )
بازداشت خشونت بار یک معترض توسط پلیس هنگ کنگ. ۲۴ آگوست ۲۰۱۹ (Lillian Suwanrumpha/AFP/Getty Images )

عفو بین الملل بار دیگر درباره استفاده پلیس هنگ کنگ از خشونت علیه اعتراضات مردم خواهان دموکراسی، و ضرب و شتم معترضین هشدار داد.

در گزارش روز ۱۹ سپتامبر بر اساس ۳۸ مصاحبه با وکلا، پزشکان، و فعالان دستگیر شده، نیکلاس بوکلین، مدیر عفو بین الملل در غرب آسیا گفت مأموران پلیس قبل و بعد از بازداشت‌ها، بارها مرتکب خشونت شده‌اند.

معترضان که با عفو بین الملل مصاحبه کردند، از ضرب و شتم شدید توسط پلیس، تأخیر در دسترسی به مراقبت‌های پزشکی و عدم دسترسی به مشاوره حقوقی (وکیل) و سایر انواع سوء استفاده‌ها، حتی در صورت عدم مقاومت، سخن گفتند.

عفو بین الملل اعلام کرد از میان ۲۱ معترض دستگیر شده‌ای که موفق به مصاحبه شدند، ۱۸ نفر به دلیل جراحات و شکستگی‌های ناشی از ضرب و شتم در بیمارستان بستری بودند.

یکی از معترضین گفت که مأمور پلیس در حالی که معترضین در حال عقب نشینی بودند، از پشت با باتومی به او ضربه زد.

در موردی دیگر یک مرد گفت « من را برای ضرب و شتم به روی زمین انداختند. سه نفر روی من نشستند، و صورتم را محکم به زمین فشار دادند. بعد به صورتم لگد زدند. » وی ادامه داد که پس از آن احساس درد شدیدی در قفسه سینه سمت چپ خود داشت و در تنفس مشکل پیدا کرد. این مرد مدتی در بیمارستان به دلیل شکستگی دنده بستری شد.

در یک مورد دیگر، عفو بین الملل گفت که پلیس پس از ضرب و شتم یک زن، او را روی زمین انداخت و پس از بستن دستانش، همچنان به کتک زدن او ادامه دادند.

بازداشت خشونت بار یک معترض توسط پلیس هنگ کنگ . ۲۴ آگوست ۲۰۱۹ (Philip Fong/AFP/Getty Images )

یکی از معترضین، که پس از اعتراضات، در یک ایستگاه پلیس بازداشت شد، گفت که مأمورین او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و پس از امتناع به پاسخ یک سؤال تهدید کردند که دستان او را خواهند شکست.

او گفت « احساس کردم که چیز خیلی سختی به پاهایم برخورد کرد، سپس یک نفر ضربه‌ای زد و زانوهایش را روی سینه من گذاشت. سعی کردم فریاد بزنم اما نمی‌توانستم نفس بکشم و نتوانستم صحبت کنم.»

وی گفت، یک افسر در اقدامی تلافی جویانه اشعه یک قلم لیزری را در چشم او انداخت. این مرد بعدا دچار شکستگی استخوان و خونریزی داخلی شد.

معترضین در طول اعتراضات از قلم‌های لیزری به عنوان تاکتیکی برای مقابله با دوربین ها و  پلیس استفاده کرده‌اند.

در این گزارش همچنین مشخص شد که معترضان زخمی تا ۱۰ ساعت بدون مراقبت پزشکی در بازداشتگاهها نگهداری شده‌اند. یک مرد گفت که پلیس با وجودی که او از شکستگی‌های متعدد رنج می‌برد، ساعت‌ها دستانش را از پشت بسته بود.

وی گفت « این بسیار دردناک بود. من به آنها گفتم که بازویم شکسته است ، اما آنها اهمیتی ندادند. »

این یافته‌‏ها با ادعای دولت هنگ کنگ و پلیس مبنی بر اینکه در حین متفرق کردن معترضین « خویشتن‌داری زیادی » نشان داده‌اند، کاملاً، مغایرت دارد.

تظاهرکنندگان دائماً خواستار تحقیق مستقل در خصوص خشونت‌های پلیس شده‌اند. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش از این، پلیس هنگ کنگ را به دلیل نقض هنجارهای بین المللی در استفاده از زور و اجبار، محکوم کرده بود و آن را باعث « خطر قابل توجه مرگ یا جراحت جدی » دانسته بود.

نیکلاس بوکلین، مدیر عفو بین الملل در شرق آسیا نیز گفت که استفاده پلیس از زور و اجبار بیش از حد بوده است و قوانین بین المللی حقوق بشر را نقض می‌‏کند.

وی خواستار تحقیقات مستقل در این خصوص شد و افزود « با توجه به فراگیر بودن سوءاستفاده ها، مشخص است که نیروی انتظامی هنگ کنگ دیگر قادر به تحقیق در مورد خود و اصلاح سرکوب گسترده غیرقانونی معترضین نیست. »

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی