logo_eet

علایم ازحال‌‌‏رفتن و گرمازدگی در تابستان و راه‌‌‏های جلوگیری از آن

بسیار مهم است که در تابستان، به‌‌‏میزان کافی آب بنوشیم و از بیرون رفتن در ساعاتی که هوا خیلی گرم است، خودداری کنیم.  (Photographee.eu/Shutterstock)
بسیار مهم است که در تابستان، به‌‌‏میزان کافی آب بنوشیم و از بیرون رفتن در ساعاتی که هوا خیلی گرم است، خودداری کنیم. (Photographee.eu/Shutterstock)
بسیار مهم است که در تابستان، به‌‌‏میزان کافی آب بنوشیم و از بیرون رفتن در ساعاتی که هوا خیلی گرم است، خودداری کنیم. (Photographee.eu/Shutterstock)

هر ساله افراد بسیاری در سراسر دنیا، دچار ضعف و بی‌‌‏حالی شده یا به اصطلاح غش می‌‌‏کنند. ترس، درد، اُفت فشار یا ایستادن در صف‌‌‏های طولانی در گرمای تابستان، می‌‌‏توانند باعث ضعف و بی‌‌‏هوشی شوند.

این عوامل به شکلی روی سیستم عصبی تاثیر گذاشته که باعث می‌‌‏شوند برخلاف انتظار،‌ ضربان قلب به‌‌‏جای بالا رفتن، کاهش یابد و رگ‌‌‏های خونی به جای منقبض شدن، منبسط شوند؛ درنتیجه، خون‌‌‏رسانی به مغز و فشارخون شدیدا کاهش یافته و به بی‌‌‏هوشی منجر می‌‌‏شود.

گرمای شدید هم در بروز این مشکل موثر است زیرا در این شرایط، بدن به‌‌‏سختی می‌‌‏تواند فشارخون را ثابت نگه دارد. پس

بهتر است هم‌‌‏زمان با آغاز فصل تابستان و گرم‌‌‏تر شدن هوا، از نشانه‌‌‏های گرمازدگی بیشتر آگاه شویم. درادامه، به چند توصیه مفید از نویسنده این مقاله -که متخصص فیزیولوژی است- توجه کنید:

تنظیم فشار خون

متخصصان فیزیولوژی، اعصاب و قلب، مدت‌‌‏هاست در این مورد مطالعه می‌‌‏کنند ‌‌‏که بدن چگونه هنگام برخاستن، فشار خون و هوشیاری را حفظ می‌‌‏کند… زمانی‌‌‏که از حالت خوابیده یا نشسته به حالت ایستاده تغییر وضعیت می‌‌‏دهیم،‌ فشار خون در یک لحظه به‌‌‏شدت افت می‌‌‏کند و بدن برای ثابت نگه داشتن آن، باید کاری انجام دهد. معمولا واکنش بدن، منقبض شدن رگ‌‌‏ها،‌ بالا رفتن ضربان قلب و ترشح هورمون‌‌‏های مختلف در جریان خون است.

تمام این عوامل در کنار هم باعث می‌‌‏شوند که فشار خون ثابت شود و مغز به‌‌‏اندازه کافی اکسیژن دریافت کند. این واکنش عموما بدون نقص بوده و ما می‌‌‏توانیم بدون هیچ مشکلی بایستیم.

اما عوامل بسیاری وجود دارند که این روند تنظیم‌‌‏شده را بهم می‌‌‏ریزند، و گرمای تابستان یکی از آنهاست.

درنهایت اگر فشارخون تنظیم نباشد، جریان خون مغزی افت می‌‌‏کند که به آن «هیپوپرفیوژن مغزی» می‌‌‏گویند و فارغ‌‌‏ از هر نوع محرکی که باعثِ آن بوده، دلیل اصلی ازحال رفتن و بی‌‌‏هوشی است.

نشانه‌‌‏های بی‌‌‏هوشی یا غش کردن متفاوت‌‌‏ هستند، ولی معمولا شامل این مواردند: تعریق،‌ سرگیجه، رنگ پریدگی و دردهای ناحیه شکم.

پنج راه برای بهبود تغذیه، در دوران قبل از حاملگی

تاثیر فیبرهای خوراکی بر درد آرتروز زانوی سالمندان

چگونه یخچالتان را از کیسه و پلاستیک خالی کنید؟

چه کسانی بیشتر در معرض خطر از حال رفتن هستند؟

سربازانی که مدتی طولانی در گرما می‌‌‏ایستند و حرکت نمی‌‌‏کنند،‌ خون زیادی در رگ‌‌‏های پاهای‌‌‏شان جمع ‌‌‏شده که می‌‌‏تواند به بی‌‌‏هوشی منجر شود. اما حرکت دادن پاها و انتقال وزن بدن از یک پا به پای دیگر، به‌‌‏راحتی باعث انقباض ماهیچه‌‌‏ها شده و خون را به سمت مغز و قلب هدایت می‌‌‏کند. با این روش معمولا از افت شدید فشارخون جلوگیری خواهد شد.

فضانوردانی که بعد از اقامتی موقتی در فضا، به زمین بازمی‌‌‏گردند نسبت به نیروی جاذبه بسیار حساس هستند؛ و در روزهای اولیه پس از بازگشت، تعداد زیادی از آنها بیش از چند دقیقه نمی‌‌‏توانند بایستند وگرنه بی‌‌‏هوش می‌‌‏شوند. خوشبختانه طی روزهای بعد و دراثر تطبیق با جاذبه زمین، این مشکل رفع می شود.

بعضی مواقع تغییرات شدیدِ احساسی هم باعث بی‌‌‏هوشی می‌‌‏شوند، مثل خاله پیتی پات- یکی از شخصیت‌‌‏های داستانی در فیلم «برباد رفته»- و غش کردن‌‌‏های معروفش!

سایر محرک‌‌‏ها برای غش‌‌‏کردن، شامل این موارند: تحمل درد شدید، دیدن خون یا مشاهده مراحل عمل جراحی. هم‌‌‏چنین هر عاملی که منجر به کم شدن مایعات بدن شود، خطر ازحال‌‌‏رفتن را افزایش می‌‌‏هد؛ مثلا: کم‌‌‏آب شدن بدن،‌ اسهال یا استفاده از داروهای ادرار آور.

چه بیماری‌‌‏هایی می‌‌‏توانند احتمال غش‌‌‏کردن را افزایش دهند؟

کلیه موارد تهدیدکننده حیات، از جمله مشکلات قلبی نیز یکی از دلایل بی‌‌‏هوشی‌‌‏اند.

ضربان غیرطبیعی‌ قلب –خیلی تند یا خیلی کندـ‌ می‌‌‏تواند به بی‌‌‏هوشی منجر شود. ضربان نامنظم میزان پمپاژ خون توسط قلب را به‌‌‏شدت کاهش می‌‌‏دهد و درنتیجه فشارخون و جریان خون مغزی کاهش می‌‌‏یابد.

معمولا ریتم غیرطبیعی قلب، به‌‌‏علت مشکلات ساختاری آن ایجاد می‌‌‏شود مانند کاردیومیوپاتی یا «بیماری ماهیچه قلب»، و نیز گاهی حاصل ‌اختلالات موروثی است که با عملکرد سلول‌‌‏های قلب مرتبط هستند، که خوشبختانه این موارد بسیار نادرند.

به‌‌‏طورکلی درافراد مسن، بی‌‌‏هوشی، بیشترین دلیل مراجعه به اورژانس بوده و در بین زنان شایع‌‌‏تر است، که دلیل آن هنوز مشخص نیست.

غش کردن
(Gelner Tivadar/Shutterstock)

آیا می‌‌‏توان از بی‌‌‏هوش‌‌‏شدن جلوگیری کرد؟

بعضی مواقع، بله!

چند توصیه برای جلوگیری از بی‌‌‏هوش شدن وجود دارد: به میزان کافی آب بنوشید، از قرارگیری در معرض هوای خیلی گرم خودداری کنید « شامل حمام آب داغ به مدت طولانی.» زمانی که لازم است طولانی‌‌‏مدت بایستید، وزن‌‌‏تان را از یک پا روی پای دیگر انداخته و اگر احساس رخوت یا سرگیجه داشتید پاهای‌‌‏تان را جمع کنید تا عضلات پا و باسن کشیده شوند. این کار واقعا می‌‌‏تواند مانع بی‌‌‏هوشی شود. هم‌‌‏چنین از نوشیدن الکل،‌ سریع نفس کشیدن یا عوض کردن آنی حالت قرارگیری بدن اجتناب کنید.

علت غش کردن همیشه به‌‌‏سادگی قابل‌‌‏تشخیص نیست، در نتیجه اگر دچار این حالت شدید حتما با یک متخصص مشورت کنید.

اگر اولین باری نیست که ازحال می‌‌‏روید، احتمالا پزشک شما توصیه می‌‌‏کند نمک بیشتری مصرف کرده و ‌زیاد آب بنوشید، یا از دارو برای کنترل علایم‌‌‏تان استفاده می‌‌‏کند. تمرینات ورزشی نیز اغلب پیشنهاد می‌‌‏شوند.

مطالب دیگر:

آیا دروغگویی به سلامتی شما آسیب می‌رساند؟

چگونه متخصصان چینی از چهره افراد، به وضعیت سلامتی آنها پی می‌برند؟

پنج درمان خانگی برای بیماری لثه

از فواید شگفت‌انگیز دوش آب گرم و آب سرد چه می‌دانید؟

اخبار مرتبط