Search
Asset 2

عملیات نجات زلزله‌زدگان ترکیه؛ نجات یک دختربچه ۲ ساله از زیر آوار

earth-quake-700x420-1-590x354
(IHH/ Humanitarian Relief Foundation via AP)

 

تیم‌های امدادی در شرق درترکیه بسیار سرد زمستانی در حال جستجو در زیر آوارهای زمین لرزه ۶.۸ (شش ممیز هشت) ریشتری ۲۵ ژانویه هستند. این زمین لرزه تا کنون ۳۵ کشته و صدها زخمی به جای گذاشته است.

تصاویر تلویزیون ترکیه نشان داد که آیس ییلدز ۳۵ ساله و دختر ۲ ساله‌اش پس از ۲۸ ساعت ماندن در زیر آوار به شکل معجزه آسایی نجات پیدا کردند.

با کاهش درجه حرارت یک شبه به منفی ۵ درجه سانتی گراد ، تیم‌‌‏های اورژانس بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ چادر را برای ساکنان آواره برپا کردند و ۱۷ هزار غذای گرم توزیع کردند. هواپیماهای بدون سرنشین برای بررسی مکان‌‌‏های آسیب دیده به پرواز درآمده‌‌‏اند.

تیم های امداد و نجات تلاش خود را در محله مصطفی پازا و نزدیک سیوریس، نزدیکترین منطقه مسکونی به مرکز زمین لرزه متمرکز کرده‌‌‏اند.

نزدیک به ۶۸۰ پس لرزه منطقه را لرزانده است. مسئولین مدیریت بحران و بلایای ترکیه (AFAD) گفته‌‌‏اند که ۷۶ ساختمان در این زمین لرزه تخریب و بیش از ۱۰۰۰ ساختمان آسیب دیده است.

رجب طیب اردوغان گفته است که همه تلاشها برای بهبود شرایط انجام شده و قول داده است که ساکنان آواره در اسرع وقت اسکان داده شوند. وزیر کشور نیز قول کمک مالی به قربانیان این زمین لرزه را داد.

در سراسر ترکیه ، حمایت گسترده از قربانیان این زمین لرزه رخ داد. برخی از باشگاههای فوتبال اعلام کردند که دریافتی مسابقات آخر هفته خود را اهدا می‌‌‏کنند؛ در حالی که هواداران باشگاه فوتبال فنرباغچه در هنگام بازی در استانبول کلاه و شال خود را به زمین می‌‌‏انداختند و شعار «الازیگ سرد ، فنرباغچه با شما است.»

آسیب‌دیدگان این زمین لرزه در چادرها، مساجد، مدارس، سالن‌های ورزشی و خوابگاه‌‌‏های دانشجویی پناه گرفته‌‌‏اند. مقامات به مردم هشدار دادند که به خانه‌‌‏هایی که ممکن است ناامن باشند برنگردند.

زمین لرزه اصلی جمعه ساعت ۸:۵۵ بعد از ظهر در شهر الازیگ که در فاصله ۳۵۰ مایلی شرق آنکارا قرار دارد، رخ داد. این اولین بار نیست که الازیگ شاهد زلزله ای مهلک بوده است. یک زمین لرزه به بزرگی ۶ ریشتر در سال ۲۰۱۰ بالغ بر۵۱ نفر را در آنجا کشت.

بدترین زمین لرزه ترکیه طی چند دهه در سال ۱۹۹۹ رخ داد. هنگامی که یک جفت زمین لرزه قوی در شمال غربی ترکیه رخ داد و باعث کشته شدن حدود ۱۸۰۰۰ نفر شد.

مطالب دیگر:

شیوع ویروس کرونا می‌تواند ۱۰ برابر بیشتر از سارس باشد

به مناسبت سال نوی چینی ۲۰۲۰ : افسانه گل نرگس

از دست دادن حافظه کوتاه مدت : علل و راه حل‌ها

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی