Search
Asset 2

عملیات نجات زلزله زدگان در مکزیک: تعداد کشته شدگان مکزیک رو به افزایش است

(RONALDO SCHEMIDT/AFP/Getty Images)
(RONALDO SCHEMIDT/AFP/Getty Images)
(RONALDO SCHEMIDT/AFP/Getty Images)

زلزله عظیم ۸.۱ ریشتری که در ساحل جنوبی مکزیک رخ داده است، تاکنون ۶۱ کشته و ۲۰۰ مجروح به جای گذاشته است.

این زمین‌لرزه تا ۷۰۰ کیلومتری مکزیکوسیتی و در برخی کشورهای آمریکای مرکزی نیز محسوس بوده و باعث ایجاد شکاف در ساختمان‌‌‌‏ها و وقوع سونامی کوچک شده است.

به گزارش رویترز این فاجعه، قوی‌‌‌‏تر از زلزله ۱۹۸۵ بود که ساحل مکزیکو سیتی را تحت تاثیر قرار داد و هزاران نفر را کشت؛ اما اینبار آسیب به ساختمان‌‌‌‏ها کمتر بود زیرا زلزله در عمق بیشتر و دور‌‌‏تر از پایتخت رخ داد.

با این حال تعدادی از ساختمان‌‌‌‏ها در بخش‌‌‌‏هایی از جنوب مکزیک آسیب شدیدی را متحمل شده‌‌‌‏اند. بعضی از بدترین گزارش‌‌‌‏های اولیه از شهر جوهیتان در ایالت اوآخاکا نشان می‌‌‌‏دهد که بخش‌‌‌‏هایی از تالار شهرداری، یک هتل، یک بار و سایر ساختمان‌‌‌‏ها به آوار تبدیل شده‌‌‌‏اند.

«الهاندرو مورات»، فرماندار این ایالت، گفت که ۲۳ مرگ در اوآخاکا ثبت شده است، ۱۷ مورد از آن‌‌‌‏ها در جوهیتان رخ داده است.

زمین شناسی ایالات متحده (USGS) اعلام کرد که مرکز زلزله ۸.۱ ریشتری در اقیانوس آرام، حدود ۸۶ کیلومتری جنوب غربی شهر پی‌‌‌‏جی‌‌‌‏جیا‌‌‌‏پن در ناحیه جنوبی چیاپس، در عمق ۶۹ کیلومتری قرار داشت.

مطالب دیگر:

۳۰۰ مجسمه در‌ اولین موزه زیر‌آب اروپا به نمایش گذاشته شد

یک روش موثر برای آنکه طرف مقابل انتقاد شما را بپذیرد

کارگران در طول شب در مناطقی که به شدت آسیب دیده‌‌‌‏اند، برای نجات افرادی که در ساختمان‌‌‌‏های فروپاشیده به دام افتاده بودند، تلاش کردند.

پنجره‌‌‌‏ها در فرودگاه مکزیکو سیتی خرد شد و قدرت زازله در چند محله پایتخت محسوس بوده و بیش از یک میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده بود. زمین لرزه حتی در گواتمالا کشور همسایه نیز محسوس بود.

مرکز هشدار سونامی اقیانوس آرام گفت: «لرزش باعث ایجاد امواجی به ارتفاع ۷۰ سانتیمتر در مکزیک شد. تلویزیون مکزیک تصاویری از دریا را که حدود ۵۰ متر عقب نشینی کرده بود، نشان داد و این مسئله باعث شد که مقامات برخی مناطق ساحلی را تخلیه کنند.

رئیس جمهور «انریکه پنا نیتو» گفت که خطر سونامی در ساحل چیاپاس بزرگ نیست. وی به تلویزیون محلی گفت: «تنها هشدار می‌‌‌‏دهیم.»

کلاس‌‌‌‏ها در اغلب مراکز مرکزی و جنوبی مکزیک روز جمعه به حالت تعلیق درآمدند تا مقامات بتوانند آسیب‌‌‌‏های وارده را بررسی کنند.

با توجه به سیستم اخطار سونامی ایالات متحده، تهدید سونامی برای ساموآی آمریکا و هاوایی وجود ندارد.

خبرگزاری رویترز می‌‌‌‏گوید مردم در مکزیکو سیتی، یکی از بزرگترین شهرهای جهان، با لباس خواب به سوی خیابان‌‌‌‏های شهر سرازیر شدند. زنگ هشدارها پس از زلزله درست قبل از نیمه شب به صدا درآمد.

«لوئیس کارلوس بریکنو»، معمار ۳۱ ساله که از مکزیکو سیتی دیدن می‌‌‌‏کرد به رویترز گفت:«من تا به حال هرگز چنین چیزی پس از زمین لرزه ندیده بودم. ابتدا خندیدم، اما زمانی که چراغ‌‌‌‏ها روشن شد، نمی‌‌‌‏دانستم چه باید بکنم.»

«لیلیانا ویلا»، ۳۵ ساله که در آپارتمانش بود، هنگامی که زمین لرزه رخ داد، با لباس خواب به خیابان فرار کرد. وی گفت: «این احساس وحشتناک بود و فکر کردم، این (ساختمان) در حال سقوط است.»

مطالب دیگر:

تمرینی که هماهنگی و آرامش را به ارمغان می‌آورد

واردات جسد به ایران شاید از چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی