logo_eet

رئیس جمهور اوکراین می‌گوید روسیه در تلاش برای تصرف چرنوبیل است

عملیات چند ساعت پس از اعلام پوتین، ارتش روسیه مدعی شد که تمامی پدافند هوایی و پایگاه‌های هوایی اوکراین را ناتوان کرده است. چرنوبیل که توسط
(Daniel Leal/AFP via Getty Images)

پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه «عملیات نظامی ویژه» را رسماً اعلام کرد، روسیه در ساعات اولیه روز پنجشنبه به وقت محلی اوکراین از طریق زمین، هوا و دریا به اوکراین حمله کرد.

پوتین گفت که این عملیات به دنبال دفاع از مسکو در برابر تهدیدات اوکراینی و محافظت از غیرنظامیان و غیرنظامی کردن اوکراین است.

چند ساعت پس از اعلام پوتین، ارتش روسیه مدعی شد که تمامی پدافند هوایی و پایگاه‌های هوایی اوکراین را ناتوان کرده است.

رهبری اوکراین اعلام کرد که تا کنون دست کم ۴۰ نفر در آنچه «جنگ تمام عیار» خوانده شده، کشته شده‌اند و چندین شهر و پایگاه هدف حملات هوایی یا گلوله باران از شرق، شمال و جنوب قرار گرفته‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در واکنش به این اقدام، روابط دیپلماتیک خود را با مسکو قطع کرد و حکومت نظامی اعلام کرد.

اوکراینی‌ها و ساکنان شروع به فرار از برخی شهرها کرده‌اند و در ماشین‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی مختلف جمع شده‌اند.

رئیس جمهور اوکراین مدعی شد روسیه در تلاش برای تصرف چرنوبیل است

ولودیمیر زلنسکی، نخست وزیر اوکراین روز پنجشنبه مدعی شد که نیروهای نظامی روسیه در بلاروس در حال تلاش برای تصرف سایت زباله هسته‌ای چرنوبیل در بحبوحه تهاجم به سراسر کشور هستند.

زلنسکی گفت این اقدام «اعلان جنگ در سراسر اروپا» است.

آنتون گراشچنکو، مشاور وزارت کشور اوکراین در فیسبوک نوشت که نیروهای روسی وارد منطقه دفع زباله شدند.

این مشاور مدعی شد: «اگر توپخانه مهاجمان به دستگاه‌های جمع‌‌کننده زباله‌های هسته‌ای ضربه بزنند و آنها خراب شوند یا آسیب ببینند، گرد و غبار هسته‌ای رادیواکتیو می‌تواند در خاک اوکراین، بلاروس و کشوهای اتحادیه اروپا پخش شود!»

در سال ۱۹۸۶، چرنوبیل که توسط اتحاد جماهیر شوروی اداره می‌شد، با انفجار یک رآکتور به محل بدترین حادثه هسته‌ای جهان تبدیل شد. این فاجعه زباله‌های رادیواکتیو را در سراسر اروپا پخش کرد.

کرملین می گوید پوتین تصمیم می‌گیرد چه زمانی تهاجم به اوکراین به پایان برسد

سخنگوی کاخ کرملین روز پنجشنبه، ساعاتی پس از حمله نیروهای نظامی روسیه به چندین شهر اوکراین در آنچه به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین تهاجم زمینی اروپا در دهه‌های اخیر است، گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی تهاجم به اوکراین پایان یابد.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که این عملیات چه زمانی پایان می‌یابد، به رسانه‌های دولتی روسیه گفت: «این عملیات اهداف خود را دارد و باید به آنها دست یافت.» او جدول زمانی ارائه نکرد.

پسکوف بدون ذکر یا ارائه جزئیات ادامه داد: «مسکو مصمم است «پتانسیل نظامی اوکراین را که اخیراً با کمک فعال کشورهای خارجی به طور قابل توجهی افزایش یافته است، خنثی کند.»

مطالب دیگر:

مخالفت دادگاه با آزادی یکی از سازمان‌دهندگان اعتراضات کامیون‌داران در کانادا

پس از آن‌که دولت بایدن کمک به قربانیان گردباد را رد کرد، دیسانتیس درگاهی اینترنتی برای اهدای کمک راه انداخت

پوتین از «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین خبر داد، انفجارهایی در چندین شهر اوکراین گزارش شد

اخبار مرتبط