logo_eet

زلنسکی: نیروهای روسیه تاکنون نزدیک به ۴۰۰ بیمارستان و مراکز پزشکی را ویران کرده‌اند

عمل جراحی  ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوراوکراین گفت تهاجم روسیه به اوکراین صدها بیمارستان و سایر موسسات پزشکی را ویران کرده و پزشکان را بد
Genya Savilov/AFP via Getty Images)

 ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوراوکراین گفت تهاجم روسیه به اوکراین صدها بیمارستان و سایر موسسات پزشکی را ویران کرده و پزشکان را بدون دارو برای مقابله با سرطان یا توانایی انجام عمل جراحی رها کرده است.

زلنسکی گفت بسیاری از مکان‌ها در شرق و جنوب اوکراین، میدان‌های اصلی جنگ، حتی فاقد آنتی‌بیوتیک‌های اساسی هستند.

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی خطاب به یک گروه خیریه پزشکی در روز پنجشنبه گفت: «اگر فقط زیرساخت‌های پزشکی را در نظر بگیرید، تا امروز نیروهای روسی نزدیک به ۴۰۰ مؤسسه مراقبت‌های بهداشتی مانند بیمارستان‌ها، بخش‌های زایمان، کلینیک‌های سرپایی را تخریب کرده یا به آنها آسیب رسانده‌اند.»

او گفت که در مناطق تحت اشغال نیروهای روسی وضعیت فاجعه بار است.

«این به معنای کمبود کامل دارو برای بیماران سرطانی است. این به معنای مشکلات شدید یا کمبود کامل انسولین برای بیماران دیابتی است. انجام عمل جراحی غیرممکن است. حتی به سادگی به معنای کمبود آنتی بیوتیک است.»

در یکی از محکوم‌شده‌ترین اقدامات در این جنگ، زایشگاهی در ۹ مارس در شهر بندری محاصره‌شده ماریوپل تخریب شد. روسیه ادعا می‌کند که تصاویر این حمله صحه‌سازی شده و گفته است که این محل توسط گروه‌های مسلح اوکراینی استفاده شده است.

کرملین می‌گوید که فقط مکان های نظامی یا استراتژیک را هدف قرار می‌دهد و غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد.  اوکراین هر روز از تلفات غیرنظامیان در اثر گلوله باران و جنگ روسیه گزارش می دهد و روسیه را به جنایات جنگی متهم می‌کند. روسیه این اتهامات را رد می‌کند.

مطالب دیگر:

گزارش موردی: واکسن کووید۱۹ می‌تواند موجب ابتلا به هپاتیت حاد شود

کارشکنی «دولت پنهان» در زمانی که ترامپ در حال مقابله با ویروس کرونا بود (بخش ۲)

کارشکنی «دولت پنهان» در زمانی که ترامپ در حال مقابله با ویروس کرونا بود (بخش ۱)

اخبار مرتبط