Search
Asset 2

۲۹ درصد از جوانانی که واکسن کووید فایزر را دریافت کرده‌اند، دچار عوارض قلبی شده‌اند

عوارض قلبی یکی از مشکلاتی است که ۲۹ درصد از جوانانی که واکسن کووید فایزر را دریافت کرده‌اند به آن دچار شده‌اند از جمله تپش قلب، درد سینه و
یک کارمند بهداشت در 4 اکتبر2021 در مدرسه‌ای در بانکوک، تایلند، دوز واکسن فایزر کووید-19 را آماده می‌کند. (Lillian Suwanrumpha/AFP via Getty Images)

بر اساس یکی از تحقیقات جدید، تقریباً سه نفر از هر ۱۰ کودکی که واکسن کووید-۱۹ فایزر دریافت‌ کرده‌اند، دچار عوارض قلبی شده‌اند.

محققین، تحقیقاتی را بر روی ۳۰۱ دانش‌آموز در دو مدرسه در تایلند انجام داده‌اند. این دانش‌آموزان بین ۱۳ تا ۱۸ سال سن داشتند و پس از دریافت اولین دوز از واکسن فایزر دچار هیچ‌گونه عوارض نامطلوبی نشدند. بیشتر این دانش‌آموزان هیچ بیماری پیش‌زمینه‌ای نداشتند، اما ۴۴ نفر از آن‌ها از مشکلاتی همچون آسم یا حساسیت بینی رنج می‌بردند.

این محققین تعدادی تست آزمایشگاهی انجام دادند تا یک سری اطلاعات پایه به دست آوردند. پس از آن‌که دانش‌آموزان دوز دوم واکسن را دریافت کردند، نیز تست‌های بعدی را پس از سه روز، هفت روز و چهارده روز مجدداً انجام دادند.

محققین دریافتند که ۲۹ درصد از افراد جوانی که واکسن را دریافت کرده بودند، دچار عوارض قلبی مختلفی مانند تپش قلب، درد سینه و تنگی نفس شدند. نتایج نوار قلب در پنجاه و چهار نفر از این افراد هم غیرعادی بود. شش نفر از این افراد جوان دچار افتادگی دریچه میترال شدند که مایو کلینیک آن را به عنوان یک بیماری مربوط به دریچه قلب می‌داند؛ شش نفر هم دچار فشار خون بالا شدند و قلب هفت نفر دیگر از این افراد هم دچار التهاب شده بود.

دو نفر از این کودکان راهی بیمارستان شدند که یکی از آن‌ها بستری شده و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفت.

این تحقیق که پیش از داوری منتشر شد و هزینه‌های آن هم توسط دانشگاه ماهیدول تأمین شد، با محدودیت‌هایی روبرو بود. از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به کسب اجازه والدین برای انجام تست خون بر روی کودکان اشاره کرد که باعث شد تا میزان مشارکت در این تحقیق کم شود.

محققین می‌گویند تقریباً تمام کسانی که واکسن را دریافت کرده بودند، ظرف مدت دو هفته بهبود یافتند. اما نویسندگان معتقدند که به خاطر عوارض قلبی مشاهده‌شده، افراد جوانی که واکسن‌های ساخته‌شده بر پایه فناوری پیام‌رسان RNA را دریافت کرده‌اند، باید تحت نظر قرار گیرند تا عوارض جانبی واکسن تحت کنترل قرار گیرد. گفتنی است که هم فایزر و هم مدرنا از جمله این واکسن‌ها هستند.

فایزر هیچ پاسخی به درخواست برای اعلام نظر نداده است.

واکنش‌ها

چندین و چند پزشک متخصص قلب، پس از خواندن این تحقیق جدید گفتند که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خطرات این واکسن‌ها به ویژه در افراد جوان می‌تواند بیشتر از مزایای آن‌ها باشد.

دکتر پیتر مک‌کالو، مشاور ارشد پزشکی در بنیاد حقیقت سلامت طی ایمیلی به اپک‌تایمز گفت: «هرگونه آسیب قلبی در افراد جوان بسیار جدی است، زیرا خطرات ایست قلبی و مرگ ناگهانی به خاطر تمرین‌های ورزشی در درازمدت مشخص نیست.»

او افزود: «این مقاله یکی از ۲۰۰ مقاله منتشرشده‌ای است که نشان می‌دهد خطرات دریافت واکسن کووید۱۹ می‌تواند بسیار بیشتر از مزایای بالقوه آن باشد.»

مقامات کشور ایالات متحده نیز رابطه‌ای را بین واکسن‌های فایزر و مدرنا با التهاب قلب پیدا کرده‌اند، اما همچنان می‌گویند که مزایای دریافت این واکسن‌ها برای تمام افراد بزرگ‌تر از شش ماه بیشتر از خطراتی است که این واکسن‌ها در پی خواهند داشت. بر اساس گزارشات منتشرشده در سیستم گزارش‌دهی عوارض نامطلوب ناشی از واکسن در ایالات متحده تا ۲۶ می، مردان ۵ تا ۴۹ ساله و زنان ۱۲ تا ۲۹ ساله پس از دریافت دوز دوم واکسن فایزر بیش از حالت معمول دچار التهاب عضله قلب شده‌اند. بیشترین مقدار برابر با ۷۶ نفر از یک میلیون نفر بوده که در روز هفتم پس از دریافت دوز دوم و در میان مردان ۱۶ یا ۱۷ ساله مشاهده شده است.

دکتر آنیش کوکا که یکی از پزشکان متخصص قلب در فیلادلفیا است، می‌گوید که «نتایج این تحقیق به هیچ وجه قابل اطمینان نیستند.»

کوکا در یک پست بلاگ نوشت که هر چند نویسندگان مقاله یادشده ادعا می‌کنند که بیشتر بیماران خوب شده‌اند، اما بعضی از بیماران شرایط بسیار وخیمی را تجربه کرده‌اند.

او می‌گوید که «در تحقیق تای اطلاعات خوبی وجود دارد که والدین کودکان و پزشکان می‌توانند از آن‌ها استفاده کرده و بهتر در مورد خطرات و مزایای واکسن‌ها با هم صحبت کنند.»

مطالب دیگر:

دیدگاه: آیا آمریکا باید نگران ظهور یک ارز ذخیره‌ای جدید باشد؟

دکتر رابرت ملون: واکسن‌های کووید۱۹ سیستم ایمنی را مختل می‌کند و منجر به تشدید بیماری می‌شود

ترامپ به گزارش‌ها مبنی براینکه اف‌بی‌آی در مارالاگو به‌دنبال اسناد هسته‌ای بوده، واکنش نشان داد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی