Search
Asset 2

عکس روز ناسا: شفقی زیبا به شکل یک اژدها

ایسلند . فوریه ۲۰۱۹ (Jingyi Zhang & Wang Zheng/NASA)
ایسلند . فوریه ۲۰۱۹ (Jingyi Zhang & Wang Zheng/NASA)
ایسلند . فوریه ۲۰۱۹ (Jingyi Zhang & Wang Zheng/NASA)

ناسا تصویری شگفت‌انگیز از شفق‌های قطبی منتشر کرده است که شبیه یک اژدهای بزرگ سبزرنگ است که در پهنه بیکران آسمان گسترده شده است. ناسا در توضیح این تصویر زیبا که در ایسلند، توسط دو عکاس به نام‌های وانگ‌ژنگ  و جینگای ژانگ ثبت شده است نوشته است «آیا تا به حال در آسمان اژد‌‌‏ها دیده‌‌‏اید؟»

شفق قطبی رویداد شکل‌ گیری نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولاً در نزدیکی قطب‌های زمین بر اثر برخورد ذرات باردارِ بادهای خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در جو زمین ایجاد می‌شود.

شفق قطبی می‌تواند در رنگ‌ها مختلف و زیبایی ظاهر شود. اما رنگ‌های سبز و صورتی شایع‌تر هستند. شکل ظاهری آنها تنوع زیادی دارد و گاه به صورت تکه ابرهایی پراکنده دیده می‌شوند و گاه به صورت پرده‌هایی چند لایه و یا به صورت اشعه‌هایی نورانی ظاهر می‌شوند.

ناسا می‌گوید که میزان فعالیت شفق قطبی در این ماه ناشی از عدم وجود لکه‌های خورشیدی است. ادارهٔ ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده دارای یک مدل پیش بینی برای شفق‌های قطبی است و از این طریق شدت و محل این شفق‌ها را پیش‌بینی می‌کند. این سازمان می گوید مبنای پیش بینی بر اساس شرایط فعلی بادهای خورشیدی است.

با توجه به مرکز نورهای شمالی، بهترین مکان برای تماشای چراغ ها در شمال قهره آمریکا در قسمت‌های شمال غربی کانادا و آلاسکا قرار دارد. شفق‌های قطبی همچنین می‌توانند در ناحیه جنوبی گرینلند و ایسلند، ساحل شمالی نروژ و ساحل شمالی سیبری مشاهده شوند.

مطالب دیگر:

روش‌های تکان‌دهنده شکنجه در چین

دانشمندان : گرمایش زمین و تغییر اقلیم به هیچ وجه مبنای علمی ندارد

غذا : از گذشته تا حال؛ تغذیه چه تغییراتی کرده است؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی