Search
Asset 2

مدیر‌عامل شرکت گویا: در پرتگاه کمبود غذا قرار داریم

غذایی اونانو در برنامه تقاطع اپک تایمز اشاره کرد که روسیه و اوکراین در مجموع نیمی از کود مورد استفاده آمریکا را تولید می‌کنند و اکنون
این عکس تصویری است که در 11 ژوئیه 2020 گرفته شده است، منتخبی از محصولات غذایی گویا را در سوپرمارکتی در لس آنجلس نشان می‌دهد.(Chris Delmas/AFP via Getty Images)

به‌گفته رابرت اونانو، رئیس و مدیر عامل شرکت مواد غذایی گویا، سیاست‌هایی که منجر به جنگ با سوخت‌های فسیلی می‌شود و همچنین تهاجم روسیه به اوکراین، منجر به یک بحران غذایی خواهند شد. «ما در پرتگاه کمبود غذا قرار داریم.»

اونانو در برنامه تقاطع اپک تایمز اشاره کرد که روسیه و اوکراین در مجموع نیمی از کود مورد استفاده آمریکا را تولید می‌کنند و اکنون قیمت کود چهار برابر شده است.

با این حال، تأثیر افزایش چهار برابری قیمت کود بر کشورهای آفریقایی و اروپایی شدیدتر از آمریکا خواهد بود، زیرا آمریکا در حال حاضر از نظر غذایی مستقل‌تر است و مشکل بزرگش، به گفته اونانو، این است که اکنون فصل کاشت در جنوب شرقی اوکراین است و مردم اوکراین درگیر جنگ‌اند.

وی اشاره کرد: «گل‌های آفتابگردان باید در دو و نیم میلیون هکتار زمین کاشته شوند.» به دلیل افزایش هزینه‌ها و نبود محصول کافی، کشاورزان در آنجا کمتر کاشت می‌کنند و محصول کمتری برداشت خواهند کرد. «این امر سبب می‌شود قیمت مواد غذایی افزایش پیدا کند.»

اوکراین و روسیه هر دو تولیدکننده عمده گندم و ذرت جهان هستند. این دو کشور مجموعاً حدود ۲۹ درصد از صادرات جهانی گندم، ۱۹ درصد از عرضه جهانی ذرت و ۸۰ درصد از صادرات جهانی روغن آفتابگردان را تأمین می‌کنند.

اونانو خاطرنشان کرد که علاوه بر این موارد، سیستم‌های آبیاری در جنوب شرقی اوکراین بمباران شده و راه بنادر بسته شده است. وی افزود که ارتباط ماریوپل، که بندری است در دریای آزوف، پیش‌تر قطع شده و اودسا نیز که بندری است در دریای سیاه، هدف بعدی است. «این امر اوکراین را در خشکی محصور می‌کند و از صادرات آن‌ها جلوگیری می‌کند.»

بزرگ‌ترین عامل مؤثر بر هزینه‌های مواد غذایی حمل‌و‌نقل است. بنابراین، جنگ فعلی بر سر سوخت‌های فسیلی باعث شده است آمریکا دیگر از نظر نفتی مستقل نباشد.

وی افزود: «انتقال از طریق خط لوله رایگان است. اما وقتی نرخ انتقال۱۰ برابر نرخ دو سال پیش شده است، ما هم نفت را به صورت غیرعمده می‌خریم.»

اونانو اشاره کرد که کودهای نیتروژن‌دار با گاز طبیعی ساخته می‌شوند، بنابراین جنگ با سوخت‌های فسیلی و استقلال انرژی نیز بر قیمت کودها تأثیر می‌گذارد.

این مدیر‌عامل برای نشان دادن تأثیر افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل، مثالی از آب نارگیل آورد که شرکتش به طور عمده از تایلند وارد می‌کند.

او گفت که یک بسته آب نارگیل قبلاً ۱.۴۴ دلار قیمت داشت، اما اکنون به دلیل افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل، هزینه هر بسته به ۱۵ دلار افزایش یافته است. «این تورم است، یک تورم ده‌برابری.»

مطالب دیگر:

ایلان ماسک: دولت بایدن باید برای تورم کاری کند وگرنه آمریکا به ونزوئلای سوسیالست تبدیل خواهد شد

بلینکن از ارائه کمک اضطراری ۲۱۵ میلیون دلاری برای بحران کمبود مواد غذایی در جهان خبر داد

درخواست کنگره آمریکا برای پایان دادن به برداشت اجباری اعضای بدن در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی