Search
Asset 2

غذا: از گذشته تا حال؛ تغذیه چه تغییراتی کرده است؟

سعی کنید برای شام از غذاهای صنعتی فرآوری شده اجتناب کنید(Pablo Merchán Montes/Unsplash)
سعی کنید برای شام از غذاهای صنعتی فرآوری شده اجتناب کنید(Pablo Merchán Montes/Unsplash)

ازبین رفتن مواد مغذی و غذاهای فرآوری شده رژیم غذایی ما را تغییر داده است!

سعی کنید برای شام از غذاهای صنعتی فرآوری شده اجتناب کنید(Pablo Merchán Montes/Unsplash)

غذای ما در طی نیم قرن گذشته شدیدا تغییر کرده است. درحال حاضر غذاهایی که می‌خوریم، همان غذاهای قبلی نیستند. چه اتفاقی افتاده است؟ چگونه تغذیه ما تغییر کرده است؟

گوشت، تخم مرغ و لبنیات

تا کمتر از ۱۰۰ سال قبل،  تصورصنایع محصولات حیوانی به عظمتی که الان هست، غیر ممکن بود.

بدون وجود زندگی روستایی،  نمی‌توانستید شیر و محصولات لبنی تازه مصرف کرده یا آنها را به مکان‌های بسیار دور بفرستید.

گوشت و مرغ را از قصاب محلی که احتمالا خودش آنها را پرورش داده  بود، می‌خریدید. به حیوانات هرگز هورمون رشد، آنتی بیوتیک وخوراک‌های اصلاح شده ژنتیکی داده نمی‌شد. اجداد ما سالم‌‏ترین محصولات حیوانی را مصرف می‌کردند. حیوانات در محیط سرباز با چمن طبیعی تغذیه شده و شاد و آرام بودند.

امروزه این شرایط تغییر کرده است. امسال تنها در کارخانه‌های آمریکا، بیش از ۱۰ بیلیون حیوان پرورش خواهند یافت. اغلب آنها در طول زندگی خود هرگز نور خورشید را نمی‌‏بینند مگر زمانی که به کشتارگاه منتقل می‌شوند! محل‌های زندگی آنها تاریک، تنگ و غیربهداشتی است. از آنجا که در این محل‌ها، بیماری‌ها سریعا بین دام‌ها گسترش می‌یابد، به آنها غذاهای اصلاح شده ژنتیکی «مانند ذرت»  که آغشته به مواد شیمیایی و دارو است داده می‌شود و این مواد شیمیایی مستقیما به انسان‌هایی که این حیوانات را می‌خورند منتقل می‌شوند.

داروهایی که برای خوشمزه‌تر کردن گوشت یا شیرین‌تر کردن شیر حیوانات به آنها داده می‌شود در گوشت و شیر آنها باقی‌مانده وباعث کاهش جذب مواد مغذی این محصولات توسط انسان می‌شود. برای این‌که مانند مادربزرگ و پدربزرگ‌تان تغذیه سالمی داشته باشید، از گوشت، مرغ و محصولات لبنی ارگانیک استفاده کنید. یک کار بهتر این است که یک تولیدکننده محصولات گوشتی محلی پیدا کنید.

میوه‌‏ها و سبزیجات

امروزه محصولات کشاورزی نسبت به نیم قرن پیش ویتامین و مواد معدنی کمتری دارند. آفت‌کُش‌ها و کودهای شیمیایی کیفیت خاک را پایین آورده و کشاورزی صنعتیِ تک زراعتی، خاک را از مواد مغذی تُهی کرده است. مواد زائد صنایع حیوانی، خاک و آب را آلوده کرده و خطر ابتلا به بیماری‌های غذایی نسبت به گذشته افزایش یافته است.

دَن کیترج مدیر انجمن مواد غذایی در آمریکا، امیدوار است که بتواند معیار مزارع را از «تولید بیش‌تر» به تولید محصولاتی با «محتوای مواد مغذی بالاتر» تغییر دهد. او مستقیما با کشاورزان مشغول به همکاری است با این امید که بتوانند با نابودی زمین جنگیده، بازده محصولات را بالا برده و عطر وطعم محصولات زراعی را بهبود بخشند.

پدربزرگ و مادربزرگ‌های‌مان و حتی اجداد قدیمی‌تر ما در محیطی رشد کردند که مزارع ارگانیک کشاورزی در همه جا وجود داشت.  خود محصولات کشت شده  و پس ماند‌های آنها در چرخه بالابردن کیفیت خاک نقش اساسی داشتند. اما در حال حاضرکشاورزان، به کودهای شیمیایی به جای خاک سالم برای رشد محصولات زراعی تکیه می‌کنند. به همین دلیل حمایت از کشاورزان ارگانیک یا تولیدکنندگان محلی اهمیت زیادی دارد. چرا که کودهای شیمیایی نه تنها غیرسالم هستند، بلکه امنیت غذایی را در خطر می‌اندازند.

غذاهای فرآوری شده

همان‌طور که در فیلم‌های قدیمی دیده می‌شود در طول سال‌های طولانی، وعده‌های غذایی به روش‌های مختلفی زینت‌‏بخش فرهنگ ما بوده است. تنها چیزی که نمی‌دید، غذاهای به درد نخور بود. مردم هنوز غذاهای حقیقی می‌خوردند که ازمواد طبیعی با اسامی که به راحتی قابل تلفظ بودند، ساخته شده بود.

اما بعد از دهه ۱۹۵۰  که ایده غذاهای سریع متداول شد، همه چیز شروع به تغییر کرد.  امروزه، غذاهای فرآوری شده ما شبیه همه چیز به جزترکیبات اصلی خود هستند. نزدیک به ۸۰ درصد از غذاها در بسیاری از کشور‌‏ها حاوی ترکیبات اصلاح شده ژنتیکی هستند. درعین حال، سرشار از رنگ‌‌ها، مواد معطر و شیرین کننده‌های‌‏های مصنوعی هستند. آنها حاوی چربی‌های ترانس و مواد نگهدارنده شیمیایی هستند ومتاسفانه درمواد پلاستیکی بسته بندی می‌شوند که باعث سرطان و نقایص مادرزادی می‌شود.

طبق نظر مایکل پولان، نویسنده کتاب «قوانین غذا»، نه تنها نباید غذای آشغال بخوریم، بلکه باید غذاهایی بخوریم که خودمان تهیه کرده‌ایم. اگر بتوانیم متعهد شویم که غذاهای فرآوری شده، فست فود‌ها و غذاهای به‌‏درد‌‏نخور را اززندگی‌مان حذف کنیم، می‌توانیم مانند اجدادمان مواد غذایی سالم مصرف کنیم.

جیل اتینگریک روزنامه نگار آزاد و متخصص بررسی بازار است که درمورد صنایع ارگانیک و طبیعی تحقیق می‌کند.

NaturallySavvy.com

مطالب دیگر:

اسباب‌بازی‌های چینی برای سلامت کودکان خطرناک هستند

یک « چشم سوم » درون مغز ما قرار دارد ! دانشمندان چه می‌گویند؟

چگونه در طول زمستان سلامتی‌مان را بهبود بخشیم؛ پنج پیشنهاد طب سنتی چینی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی