logo_eet

غرب و عراق، در صحت گزارش روسیه مبنی بر احتمال کشته شدن رهبر داعش تردید دارند

REUTERS/Social Media Website via Reuters TV/File Photo
REUTERS/Social Media Website via Reuters TV/File Photo

به گزارش رویترز، دولت روسیه روز جمعه اعلام کرد که ممکن است ابوبکر بغدادی، رهبر حکومت اسلامی موسوم به داعش، در حمله هوای ماه گذشته روسیه به رقه کشته شده باشد.

اما واشنگتن گفت که این خبر اثبات نشده است. مقامات غربی و عراقی نیز در صحت این خبر تردید دارند.

در صورت اثبات درستی گزارش، این امر می‌تواند یکی از بزرگترین ضربات به دولت اسلامی باشد.

برخی مقامات ایالات متحده می‌گویند که سازمان‌های آمریکایی در مورد صحت این گزارش شک و تردید دارند. چند تن از مقامات امنیتی عراق نیز گفته‌‌اند که مطمئن نیستند این خبر درست باشد.

یک مقام امنیتی اروپایی گفت: «خبر مرگ وی بارها اعلام شده، ولی باید تا زمانی که بیانیه رسمی داعش منتشر نشده محتاط بود.»

«جف دیویس»، کاپیتان نیروی دریایی ایالات متحده و سخنگوی پنتاگون گفت: «اطلاعاتی مبنی بر اثبات این گزارش دریافت نکرده‌ایم.»

وزارت دفاع روسیه در صفحه فیس بوک خود نوشت که در حال بررسی صحت اطلاعاتی است که احتمال می‌دهد بغدادی در طی حمله هوایی ارتش روسیه به در مرکز فرماندهی داعش در شهر رقه سوریه کشته شده است. این حمله زمانی صورت گرفته که نیروهای روسی در سوریه، اطلاعاتی مبنی بر تشکیل جلسه رهبران داعش در آن منطقه دریافت کرده بودند.

در این بیانیه آمده است: «در روز ۲۸ می، پس از تایید اطلاعات هواپیمای بدون سرنشین مبنی بر مکان و زمان جلسه رهبران داعش، نیروی هوایی روسیه در ساعت بین ۳۵ تا ۴۵ دقیقه بامداد محل مورد نظر را مورد حمله هوایی قرار دادند.»

یک سرهنگ سرویس امنیتی عراق به رویترز گفت که فکر می‌کند ابوبکر بغدادی در زمان حمله روسیه به رقه در آن مکان حضور نداشته و احتمالاً یکی از دستیاران وی به جای او کشته شده است.

وی گفت بغدادی در منطقه‌ای مرزی بین عراق و سوریه با تعداد معدودی از دستیاران نزدیک خود و بدون هیچگونه تجهیزات مخابراتی بسر می برد.

وزارت دفاع روسیه معتقد است که در حمله ۲۸ می، تعدادی از فرماندهان ارشد داعش، به همراه ۳۰ فرمانده منطقه‌ای و ۳۰۰ مامور محافظ نیز کشته شده‌اند.

مقامات نظامی روسیه می‌گویند که آمریکا از مکان و زمان این حمله از قبل مطلع بوده است.

اخبار مرتبط