logo_eet

با افزایش تلفات غیرنظامیان، تاکنون  ۱/۲ میلیون نفر از اوکراین فرار کرده‌اند

غیرنظامیان یک مقام سازمان ملل گفت که در حال حاضر حدود ۱/۲ میلیون نفر از جنگ در اوکراین فرار کرده‌اند، زیرا نیروهای روسیه حملات خود را علیه
میدان خارج از ساختمان شهرداری محلی آسیب دیده خارکف در 1 مارس 2022. (Sergey Bobok/AFP via Getty Images)

سازمان ملل گفت که تا ۳ مارس، آنها کشته و زخمی شدن ۱۰۰۶ تن از غیرنظامیان را در اثر اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین ثبت کرده‌اند که عمدتاً ناشی از بمباران و حملات هوایی بوده است.

این سازمان گفته است که ۳۳۱ تن از شهروندان غیرنظامی از جمله ۱۹ کودک کشته شده‌اند و ۶۷۵ شهروند از جمله ۳۱ کودک زخمی شده‌اند. با این حال، سازمان ملل می گوید که «تلفات واقعی بسیار بیشتر است.»

یک مقام سازمان ملل گفت که در حال حاضر حدود ۱/۲ میلیون نفر از جنگ در اوکراین فرار کرده‌اند، زیرا نیروهای روسیه حملات خود را علیه زیرساخت‌های غیرنظامی در شهرهای کلیدی افزایش داده‌اند و تلفات غیرنظامیان افزایش یافته است.

فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در توییتی در تاریخ ۴ مارس که در حالی منتشر شد که جنگ در اوکراین وارد نهمین روز خود شد، این رقم خیره‌کننده را تایید کرد.

یک روز قبل از آن، این رقم به یک میلیون نفر رسیده بود، که حدود نیمی از مردمی که از خشونت در اوکراین فرار کرده بودند به لهستان، پس از آن حدود ۱۴۰هزار نفر به مجارستان و حدود ۱۰۰هزار نفر به مولداوی رفتند.

گراندی روز پنجشنبه گفت که در چهار دهه کار خود در شرایط اضطراری پناهندگان، به ندرت شاهد مهاجرتی به سرعت مهاجرت در اوکراین بوده است.

ساعت به ساعت، دقیقه به دقیقه، مردم بیشتری از واقعیت وحشتناک خشونت می‌گریزند. او در بیانیه‌ای گفت: «تعداد بی‌شماری در داخل کشور آواره شده‌اند.»

وی افزود: «تا زمانی که در این درگیری‌ها پایانی فوری حاصل نشود، احتمالاً میلیون‌ها نفر دیگر مجبور به فرار از اوکراین خواهند شد»

روز جمعه نهمین روز از جنگ در اوکراین بود و نیروهای این کشور همچنان به مقاومت سرسختانه خود ادامه می‌دهند در حالی که نیروهای روسیه حملات خود را تشدید می‌کردند.

اطلاعات بریتانیا در گزارشی جمعه اعلام کرد که شهر بندری ماریوپل در جنوب شرقی اوکراین همچنان در کنترل اوکراین است، اما توسط نیروهای روسی محاصره شده است و زیرساخت‌های غیرنظامی آن در معرض حملات شدید قرار گرفته است.

به گفته اطلاعات بریتانیا، درگیری‌های شدید در شمال غربی کی‌یف نیز ادامه یافت که احتمالاً شامل درگیری‌های مجدد در اطراف فرودگاه هوستومل می‌شد.

وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تهاجم غیرقانونی  به اوکراین همچنان ادامه دارد.»

یک مقام ارشد پنتاگون روز پنجشنبه در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که نیروهای روسی به‌طور فزاینده ای زیرساختهای غیرنظامی را هدف قرار دادهاند، اگرچه میزان هدفگیری عمدی مشخص نیست.

این مقام افزود: «بدیهی است که آنها به مناطق مسکونی شلیک می‌کنند. در این شکی نیست. ارزیابی عمدی بودن آن برای ما دشوار است. اما به وضوح در حال وقوع است. هیچ شکی در این مورد وجود ندارد.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز جمعه گفت روسیه از بمب‌های خوشه ای در اوکراین استفاده می‌کند.

او به خبرنگاران در بروکسل گفت: «ما شاهد استفاده از بمب‌های خوشه‌ای بوده‌ایم و گزارش‌هایی در مورد استفاده از انواع دیگر سلاح‌ها که نقض قوانین بین‌المللی است، دیده‌ایم.

استفاده از مهمات غیردقیق مانند بمب‌های خوشه‌ای باعث افزایش تعداد تلفات جنگی از جمله غیرنظامیان می‌شود.

مطالب دیگر:

پوتین از کشورها خواست تا روابط خود را با روسیه عادی کنند

یک مقام روسی به درخواست سناتور آمریکایی برای ترور پوتین پاسخ داد

ژنرال اسپالدینگ: جنگ روسیه علیه اوکراین مستلزم «تایید ضمنی» چین بوده است

اخبار مرتبط