Asset 2

وزیر دفاع اوکراین: تلفات غیرنظامیان اوکراین بیش از تلفات نظامیان است

غیرنظامیان بر اساس آخرین داده‌های سازمان ملل متحد، لهستان در طول جنگ، متحد سرسخت اوکراین بوده و حدود ۱.۵ میلیون پناهنده را پذیرفته است،
با ورود نیروهای روسی به شهر در 7 مارس 2022، ساکنان ایرپین در اوکراین از نبردهای سنگین از طریق یک پل تخریب شده می‌گریزند. (Chris McGrath/Getty Images)

به گفته الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، نیروهای روسیه در حمله به اوکراین، غیرنظامیان اوکراینی را بیشتر از سربازان کشته‌اند.

رزنیکوف بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت: «من می‌خواهم این حرف نه تنها در کی‌یف بلکه در سراسر جهان شنیده شود.»

گمان می‌رود از زمان تهاجم نیروهای روسیه در دو هفته پیش، هزاران نفر در سراسر اوکراین کشته شده باشند. دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که از زمان آغاز حمله به اوکراین، کشته شدن ۵۴۹ غیرنظامی از جمله ۲۶ کودک را ثبت کرده است.

این گزارش گفت که بیشتر تلفات ناشی از «استفاده از سلاح‌های انفجاری با منطقه برخورد گسترده» بوده است. با این حال، این سازمان معتقد است که تلفات واقعی «به طور قابل توجهی بیشتر» است، اما اشاره می‌کند که این ارقام شامل برخی مناطق با «درگیری شدید» از جمله ماریوپل نمی‌شود.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، روز پنجشنبه با همتای روس خود سرگئی لاوروف در ترکیه دیدار کرد تا آتش‌بس را تضمین کند تا غیرنظامیان بتوانند از طریق کریدورهای بشردوستانه تخلیه شوند، اما این – مانند تلاش‌های صلح قبلی – بدون هیچ پیشرفتی پایان یافت.

لاوروف در یک ادعای فوق‌العاده پس از دیدارشان، مدعی شد که روسیه به اوکراین «حمله نکرد» در حالی که نگرانی‌ها در مورد بمباران بیمارستان کودکان اوکراینی در ماریوپل توسط روسیه را به‌عنوان «فریاد رقت‌انگیز» رد کرد. لاوروف مدعی شد که این بیمارستان پیشتر توسط مبارزان رادیکال راست افراطی اوکراینی که از آن به عنوان پایگاه استفاده می‌کردند، تصرف شده بود.

کولبا در راه بازگشت به اوکراین از لهستان دیدن کرد و در آنجا مورد استقبال رئیس جمهور لهستان آندری دودا قرار گرفت. گفتگوهای آنها بر تلاشهای اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا و گامهای عملی برای محافظت از مردم اوکراین در میان یورش روسیه متمرکز بود.

دودا گفت که همتای اوکراینی‌اش، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به او گفته است که نیروهای روسی هنوز آماده حمله به کی‌یف نیستند و در عوض ساختمان‌های مسکونی و بیمارستان‌ها را بمباران می‌کنند تا اراده مدافعان اوکراینی را «شکننده» کنند.

صلیب سرخ روز چهارشنبه تخمین زد که بیش از ۴۰۰هزار نفر در ماریوپل بدون کمک‌های بشردوستانه و راهروهای تخلیه به گرفتار شده‌امد و یک سخنگو شرایط این شهر را «آخرالزمانی» توصیف کرد.

مقامات اوکراینی می‌گویند که در تلاش بوده‌اند تا شهروندان خود را از شهر محاصره شده خارج کنند، اما این امر مستلزم همکاری طرف روسیه است که به گفته آنها این همکاری وجود نداشته است. آنها نیروهای روسیه را به بمباران مناطق غیرنظامی برای ایجاد وحشت در غیرنظامیان و تحت فشار قرار دادن کیو برای تسلیم متهم می کنند.

بر اساس آخرین داده‌های سازمان ملل متحد، لهستان در طول جنگ، متحد سرسخت اوکراین بوده و حدود ۱.۵ میلیون پناهنده را پذیرفته است، که بیش از هر کشور دیگری است.

مطالب دیگر:

سخنگوی پوتین: اقتصاد روسیه در شوک است

در بحبوحه جنگ اوکراین، روسیه و چین به دنبال ایجاد «نظم نوین جهانی» هستند

وزارت دفاع انگلیس: روسیه استفاده از «بمب‌های خلاء» در حمله به اوکراین را تایید کرده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی