logo_eet

اوکراین و روسیه بر سر «راه‌های بشردوستانه» برای تخلیه غیرنظامیان توافق کردند

غیرنظامیان هیئت اوکراینی گفته بود که به دنبال آتش بس فوری، توافقنامه صلح موقت و راه‌های بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان هستند. دور اول م
پناهندگان اوکراینی در 28 فوریه 2022 به یک پناهگاه موقت در نزدیکی کرکزوا، لهستان می‌رسند. (Sean Gallup/Getty Images)

به گفته یک مقام ارشد اوکراینی، دور دوم مذاکرات بین هیئت‌های اوکراین و روسیه در روز پنجشنبه بدون توافق آتش‌بس به پایان رسید، اما دو طرف توافق کردند که راه‌های بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان ایجاد کنند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین گفت: «دو طرف با هم راه‌های بشردوستانه را برای تخلیه غیرنظامیان، تحویل غذا و تحویل دارو به مناطق دارای درگیری‌های شدید در سراسر کشور فراهم خواهند کرد.

پودولیاک در توییتر نوشت: «دور دوم مذاکرات به پایان رسیده است. متأسفانه نتایج مورد نیاز اوکراین هنوز به دست نیامده است. فقط راه‌حلی برای سازماندهی راه‌های بشردوستانه وجود دارد.»

پیش از این، هیئت اوکراینی گفته بود که به دنبال آتش بس فوری، توافقنامه صلح موقت و راه‌های بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان هستند. دور اول مذاکرات که روز دوشنبه در بلاروس برگزار شد، هیچ پیشرفتی نداشت.

این اعلامیه در حالی منتشر می شود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که ارتش کشورش راه‌های امنی را به غیرنظامیان اوکراینی پیشنهاد داده است تا آنها کشور را ترک کنند. پوتین طی تماسی با اعضای شورای امنیت خود بدون مدرک یا جزئیات ادعا کرد که گروه‌های ملی‌گرای اوکراینی از خروج غیرنظامیان از مناطق جلوگیری می‌کنند.

پوتین بار دیگر گفت که ارتش روسیه با «نئونازی‌ها» می‌جنگد، در حالی که تاکید کرد که برخی از اوکراینی‌ها «فریب تبلیغات ملی گرایانه» را خورده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که چشم‌انداز دور دیگری از مذاکرات بین دو طرف امیدبخش نیست. اما او گفت که این دو هنوز نیاز به مذاکره دارند زیرا «هر کلمه‌ای مهمتر از شلیک است.»

از زمان حمله روسیه به کشور در ساعات اولیه صبح ۲۴ فوریه، صدها سرباز روسی و اوکراینی و همچنین غیرنظامیان جان خود را از دست دادند. این اقدام محکومیت گسترده‌ای را در پی داشت و تعدادی از کشورهای غربی بخش مالی روسیه را با تحریم های قابل توجهی تحت فشار قرار دادند. احتمالا تحریم‌های بیشتر در راه است

سازمان ملل متحد گزارش داد که بیش از یک میلیون پناهجو در هفته گذشته از کشور گریخته‌اند و افزود که به نظر می‌رسد بحران انسانی در محل در حال بدتر شدن است.

مطالب دیگر:

اوکراین در گفتگو با روسیه به دنبال آتش‌بس و راه‌‌های بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان است

زلنسکی: ۱۶هزار داوطلب خارجی برای مبارزه به اوکراین می‌آیند

همزمان با افزایش قیمت نفت، آمریکا و جهان همچنان به انرژی روسیه وابسته هستند

اخبار مرتبط