Asset 2

غیر قابل سکونت شدن تهران و کرج در صورت خشک شدن تالاب صالحیه

ISNA
ISNA

مهدی قربانی رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه تالاب صالحیه به یکی از کانون‌های گرد و غبار کشور تبدیل شده است، هشدار داد: اگر امروز فکری برای این بحران نکنیم ظرف چند سال آینده تهران و البرز قابل سکونت نخواهد بود.

مهدی قربانی با اشاره به وضعیت نامساعد تالاب صالحیه گفت: تالاب صالحیه در استان البرز به یکی از کانون‌های گرد و غبار داخلی تبدیل شده است و شرایط این تالاب در حد یک بحران است.

تالاب صالحیه نظرآباد، تنها تالاب استان البرز که با کمبود بارش در سال‌های اخیر و اختصاص نیافتن حق‌آبه مناسب، اکنون به مرز خشک شدن کامل رسیده است.

پیش‌تر برخی از کارشناسان هشدار داده بودند که با مرگ تدریجی تالاب صالحیه باید منتظر این باشیم تا هسته اصلی تشکیل ریزگردها در این شکل بگیرد و سلامت شهروندان استان البرز و تهران را تهدید کند.

وسعت این تالاب را حدود ۱۰ تا ۱۶ هزار هکتار برآورد کرده‌اند. آب تالاب صالحیه از رودخانه کردان تامین می‌شود.

 این تالاب در سال‌های اخیر هم‌زمان با شدت یافتن خشکسالی‌ها، با خطر خشکی دائم مواجه شد و از آنجا که این پهنه آبی، در جلوگیری از گسترش گردوغبار نقش زیادی دارد، بیم آن می‌رود که در صورت خشکی کامل آن، دو استان البرز و تهران به دلیل افزایش بیش از حد گردوغبار، غیرقابل‌سکونت شوند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی