logo_eet

فائوچی از طریق یک کنفرانس تلفنی محرمانه از منشاء آزمایشگاهی ویروس کرونا آگاه شده بود

فائوچی ایمیل‌های سانسور‌شده‌ای که اخیراً منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، تلاش‌هایی را برای سر
آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی (Graeme Jennings- Pool/Getty Images)

در یک کنفرانس تلفنی محرمانه به دکتر آنتونی فائوچی گفته شد به احتمال زیاد ویروس حزب کمونیست چین از آزمایشگاهی در این کشور به بیرون نشت کرده است، اما علی‌رغم آنچه ظاهراً شواهد جدید نشان می‌دهند هم‌چنان بر روایت دیگری تأکید دارد که منشاء ویروس را طبیعی می‌داند.

ایمیل‌های سانسور‌شده‌ای که اخیراً منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، تلاش‌هایی را برای سرپوش‌گذاری بر شواهد منشاء آزمایشگاهی ویروس حزب کمونیست چین آغاز کرده است که  باعث بیماری کووید۱۹ می‌شود.

علاوه بر آن، شواهد نشان می‌دهند فائوچی مقاله دانشگاهی بسیار تأثیرگذاری را شکل داده است که چنین احتمالی را رد می‌کند. این مقاله قبل از آن‌که در مجله علمی برجسته نِیچِر منتشر شود، اولین بار در ۱۶ فوریه ۲۰۲۰ منتشر شد.

این مقاله با عنوان «منشاء نزدیک سارس‌کووید۲» با همکاری پنج ویروس‌شناس نوشته شده است که چهار نفرشان در اول فوریه ۲۰۲۰، در کنفرانسی تلفنی به فائوچی پیوستند.

در طی این تماس تلفنی، حداقل سه تن از نویسندگان مقاله اعلام کردند ۶۰ تا ۸۰ درصد مطمئن هستند که ویروس حزب کمونیست چین ویروسی آزمایشگاهی است، در ایمیل‌های بعد از آن تماس تلفنی نیز بر این نکته تأکید کردند.

در آن زمان، گزارش‌های عمومی از ارتباط بالقوه بین مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان چین و شیوع ویروس حزب کمونیست چین منتشر شد، اما فائوچی و سایر متخصصان پزشکی این گزارش‌ها را رد کردند و تئوری‌های توطئه خواندند.

پیتر دازاک، بنیانگذار اکوهلث اِلایِنس، هم در میان آنان بود؛ همان سازمان غیرانتفاعی که کمک‌هزینه‌ مالی ایالات متحده را در اختیار دانشمندان ووهان قرار داد. وی در کنار سایر نویسندگان بیانیه‌ای منتشر کردند که در آن نوشته شده بود: «در کنار هم ایستاده‌ایم تا قویاً نظریه‌های توطئه‌ای را محکوم کنیم که نشان می‌دهند کووید۱۹ نمی‌تواند منشاء طبیعی داشته باشد.»

جف کارلسون و هانس مهنکه، مجریان برنامه «حقیقت برتر از اخبار» در مصاحبه‌ای با برنامه «تقاطع» شبکه اپک‌تایمز اعلام کردند بر اساس آخرین شواهد، فائوچی به‌خوبی می‌دانست به احتمال زیاد ویروس حزب کمونیست از آزمایشگاهی در چین نشت کرده است اما مصرانه بر روایت دوم تأکید کرد.

کارلسون و مهنکه گفتند فائوچی در موضعی عمومی اعلام کرد از ادعاهای نویسندگان در کنفرانس تلفنی آگاه نبود اما شواهد برخلاف آن را نشان می‌دهند.

منهکه گفت: «نکته جدید در مورد این ایمیل‌ها، جزئیاتی است که از ایمیل‌های سانسور‌نشده به دست آمده‌اند. قبل از آن، آن ایمیل‌ها فقط یک مشت زباله بودند، اساساً ۹۵% محتوای آن‌ها سانسور شده بودند یا فقط خاکستری، خاکستری، خاکستری … بود. بنابراین اکنون می‌دانیم پشت این سانسور‌ها، بعضی از این سانسورها، چه چیزی نهفته است. آنچه با جزئیات متوجهش شده‌ایم این است که این دانشمندان در آن زمان متوجه برخی ویژگی‌های مهندسی‌شده ویروس شده بودند.»

منهکه گفت: «بنابراین آن‌ها همان موقع، اول فوریه ۲۰۲۰، همه آنچه را که در دو سال گذشته کشف کرده‌ایم، می‌دانستند … و به جای آن‌که این واقعیت را به جهانیان هشدار دهند که ویروسی مهندسی‌شده جهان را در بر گرفته است، فائوچی دقیقاً عکس این کار را انجام داد. رفت و گفت نه همه‌چیز طبیعی است.»

در جلسه سوم فوریه در آکادمی ملی علوم، تنها دو روز پس از کنفرانس تلفنی با نویسندگان مقاله «منشاء نزدیک سارس‌کووید۲»، از فائوچی خواسته شد در تهیه پیش‌نویس نامه‌ای در پاسخ به پرسش کاخ سفید ترامپ در مورد منشاء ویروس همکاری کند.

او مجدداً بر موضع خود مبنی بر منشاء طبیعی و غیرآزمایشگاهی ویروس حزب کمونیست چین تأکید کرد.

در اوایل ماه جاری فائوچی در شهادت در مقابل کنگره، در پاسخ به سؤالات مستقیم، ارتباط خود با این نویسندگان را رد کرد.

از آن زمان، مقامات اطلاعاتی ایالات‌متحده و چندین متخصص به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهند ویروس حزب کمونیست چین منشاء آزمایشگاهی دارد، اما دیگر مقامات هم‌چنان معتقدند منشاء طبیعی دارد.

در ماه سپتامبر، نشریه اینسِپت در ارتباط با دادخواست آزادی اطلاعاتی که علیه مؤسسه ملی بهداشت مطرح کرده بود، به اسنادی دست یافت که نشان می‌دادند مؤسسه اکوهلث‌الاینس از پول فدرال برای تأمین مالی تحقیقات مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان در مورد کروناویروس‌های خفاش استفاده کرده است.

اپک‌تایمز با مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی تماس گرفت تا در این رابطه اظهارنظر کند.

مطالب دیگر:

ترامپ در مصاحبه اختصاصی با اپک تایمز درباره خروج آمریکا از افغانستان صحبت کرد

خبرنگاری در حین پوشش زنده اخبار المپیک زمستانی پکن مورد تهاجم نیروهای امنیتی قرار گرفت

سند تأیید واکسن مدرنا توسط سازمان غذا و دارو از وب‌سایت این نهاد برداشته شد

اخبار مرتبط