Search
Asset 2

فالون گونگ، مدیتیشنی آرام و محبوب

تمرین کنندگان فالون گونگ در مقابل پارلمان هیل، اتاوا، کانادا (Evan Ning/Epoch Times)
تمرین کنندگان فالون گونگ در مقابل پارلمان هیل، اتاوا، کانادا (Evan Ning/Epoch Times)
تمرین کنندگان فالون گونگ در مقابل پارلمان هیل، اتاوا، کانادا (Evan Ning/Epoch Times)

حدود ۱۰۰ میلیون نفر در چین در اواسط سال ۱۹۹۹ تمرین فالون گونگ را انجام می‌دادند. با آنکه از هر ۱۳ نفر چینی ۱ نفر این تمرین را انجام می‌داد، هنوز هم در خارج از چین ناشناخته بود. تا زمانی که حزب کمونیست چین در ماه ژوئیه ۱۹۹۹ تمرین این روش معنوی را ممنوع اعلام کرد و مبارزه‌ای گسترده در جهت آزار و شکنجه آن به راه انداخت.

همه رسانه‌ها در چین شامل مطبوعات و رادیو و تلویزیون، و نیز دستگاه دیپلماسی چین در خارج از کشور با پخش تبلیغات غلط و دروغ درباره فالون گونگ، تبدیل به بخشی از ابزار این آزار و سرکوب شدند.

رسانه‌های بین‌المللی، تحت تأثیر رسانه‌های چینی، صدای آنان را تکرار کردند و تبلیغات کذب ضد فالون گونگ را شروع کردند. بنابراین برای مردم خارج از چین، یک تصویر کاملاً تحریف شده و دور از واقعیت از فالون گونگ ارائه شد.

تزکیه ذهن و بدن

فالون گونگ تزکیه و پالایش هم زمان ذهن و بدن است. مفهومی که برای غربی‌ها شاید دشوار باشد. فالون گونگ تمرینی فیزیکی است یا معنوی؟ در واقع هر دو را شامل می‌شود.

فالون گونگ شامل پنج سری تمرین می‌شود. چهار تمرین ایستاده و یک مدیتیشن نشسته. این تمرینات ملایم و آهسته هستند و نام‌هایی مانند « گردش آسمانی فالون » و « نفوذ به دو انتهای کیهان » دارد. اغلب افراد پس از انجام این تمرینان احساس پرانرژی بودن و رها شدن از خستگی دارند.

فالون گونگ با نام فالون دافا نیز شناخته می‌شود. « دافا » به معنی « راه بزرگ » است. این روش به اساس سه اصل اساسی جهان استوار است که به زبان چینی می‌شد « جِن، شَن، رِن ». جِن به معنی حقیقت و راستی است. شَن به معنی نیکخواهی، مهربانی و محبت است. رِن به معنی بردباری و تحمل است. مفاهیمی که در فالون گونگ به طور عمیق و جامع در خصوص آنها آموزش داده شده است.

روزهای نخست

هزاران سال است که در چین، روش‌های تزکیه به صورت سینه به سینه و به طور محرمانه از استاد به شاگرد منتقل می‌شود. معلم و یا استاد فالون گونگ، آقای لی هُنگجی، آن را به صورت خصوصی آموخت و سپس آن را به صورت عمومی در میان مردم آموزش داد. آموزش‌های وی از ماه می سال ۱۹۹۲ آغاز شد.

وی در اواخر سال ۱۹۹۴ چین را ترک کرد. وی ۵۴ سمینار برگزار نمود و هر کدام از آنها ۸ الی ۱۰ روز زمان می‌برد. وی از سوی مناطق مختلف برای برگزاری این سمینارها دعوت می‌شود و طی آن سمینارها اقدام به سخنرانی، آموزش تمرینات و پاسخگویی به سوالات می‌کرد.

در ابتدا، تنها چند صد نفر در هر سمینار حضور داشتند، اما در پایان سال ۱۹۹۴، سالن‌های سخنرانی چندین هزار نفر را در خود جای می‌داد. مردم به خانواده‌ها، دوستان و همسایگان خود می‌گفتند که چطور بیماری‌های‌شان در نتیجه تمرین فالون گونگ کاهش یافته یا بهبود یافته است و یا وضعیت پوست‌شان بهتر شده است یا مشکلات قلبی‌شان رفع شده است. آنها همچنین گفتند که چگونه آموزش‌های فالون گونگ به بهتر شدن روابط شان با همسران و همکاران و به طور کلی به رسیدن به حالتی آرام‌تر کمک کرد.

تمرین فالون گونگ همچنان فرد به فرد و سینه به سینه بین مردم منتشر می‌شد. به طوری که از ده‌ها هزار تن در روزهای نخستین، به ده‌ها میلیون نفر در اواسط سال ۱۹۹۹ رسید.

تمرین‌کنندگان فالون گونگ شامل همه اقشار جامعه، پیر و جوان، استادان دانشگاه، کشاورزان و دهقانان، ژنرال‌های نظامی و حتی اعضای حزب کمونیست بودند. محل‌های برگزاری تمرین در پارک‌های عمومی در سراسر چین شکل گرفت. تمرین‌کنندگان داوطلب نقش دستیار را داشتند و تمرین را به تازه واردان آموزش می‌دادند و موسیقی و فیلم تمرین را در اختیار آنها قرار می‌دادند.

پس از انجام گروهی تمرینات، برخی محل تمرین را ترک می‌کردند و به سر کار خود می‌رفتند و برخی نیز می‌نشستند و کتاب اصلی فالون گونگ، یعنی « جوآن فالون »، نوشته لی هُنگجی ، را مطالعه می‌کردند. مطالعه این کتاب و سایر آموزش‌هایی – که متون آن‌ها به صورت رایگان در وب در دسترس است – منجر به تزکیه ذهن و رشد اخلاقی و درونی این افراد می‌شد و آنان آنچه را که از این طریق می‌آموختند در زندگی روزمره خود به کار می‌بردند.

گسترش جهانی

تمرین‌کنندگان فالون گونگ، این تمرین را به همراه خود به خارج کشور، در دانشگاه‌ها و مؤسساتی که در آن حضور داشتند، بردند. آقای لی، استاد این روش در اوایل سال ۱۹۹۵ یک سمینار در سوئد داشت و در کنفرانس‌هایی که تمرین کنندگان در ایالات متحده، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، آلمان و جاهای دیگر برگزار کرد بودند، سخنرانی کرد.

وب‌سایت www.falundafa.org در حال حاضر محل‌های تمرین واقع در ۷۰ کشور دنیا را معرفی کرده است. به گفته این سایت « تمام فعالیت های فالون دافا رایگان است. » تعداد افرادی که در خارج از چین تمرین می‌کنند، همچنان افزایش می‌یابد، در حالی که در چین آزار و اذیت تمرین کنندگان فالون گونگ توسط حزب کمونیست چین همچنان ادامه دارد.

مطالب دیگر:

آیا ایالات متحده در « موقعیت فوق‌‌‌‏العاده‌‌‌‏ای » در جنگ تجاری با چین قرار دارد؟

چهار مادر نمونه در تاریخ چین

تغییر و سنت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی