logo_eet

دیدگاه: چگونه همه‌گیری به سود فایزر شد

فایزر از همه‌گیری کووید سودهای کلانی به جیب زده است نه تنها از نظر سوددهی «مزایای بی‌اندازه‌ای» به همراه داشته است، بلکه «به این شرکت دارو
(Angela Weiss/AFP via Getty Images)

تحقیقات داخلی نشان می‌دهد که مدیران فایزر مرحله بعدی مبارزه با همه‌گیری را قبل از اینکه مقامات دولتی حتی بتوانند به بررسی این مسئله بپردازند، اعلام کرده‌اند؛ امری که موجب آزار کارشناسان و دانشمندان شده و مردم را درباره اینکه باید به چه کسی اعتماد کنند به شک واداشته است. واقعاً چه کسی مسئول است؟

همه‌گیری کووید۱۹ یک موهبت بزرگ برای فایزر بوده است. این همه‌گیری نه تنها درآمد سالانه فایزر را دو برابر کرده، بلکه به این شرکت داروسازی قدرتی انحصاری در تعیین سیاست‌های بهداشتی آمریکا داده است؛ امری که حتی طرفداران سرسخت واکسن، مانند دکتر پل آفیت، را نیز نگران می‌کند. اینکه حتی فردی مانند آفیت که طرفدار واکسن است – و خود به دلیل این ادعا که یک نوزاد می‌تواند بدون هیچ خطری ۱۰۰۰۰  واکسن را با هم تحمل کند، بدنام شده است – نفوذ فایزر بر سیاست‌های بهداشتی را زیر سوال می‌برد و به آن اعتراض می‌کند، نشان می‌دهد که این امر تا چه اندازه بی‌شرمانه، غیراخلاقی و احتمالاً خطرناک است.

بر اساس ادعای سازمان کایزر هلث نیوز (KHN) همه‌گیری کووید۱۹ یک موهبت بزرگ برای فایزر بوده است؛ نه تنها از نظر سوددهی «مزایای بی‌اندازه‌ای» به همراه داشته است، بلکه «به این شرکت داروسازی قدرتی غیرعادی در تعیین سیاست‌های بهداشتی آمریکا داده است».

درآمد فایزر در سال ۲۰۲۱، ۸۱.۳ میلیارد دلار بود؛ تقریباً دو برابر سال ۲۰۲۰. و دوزهای مربوط به کووید ۳۶.۷۸ میلیارد دلار آن را به خود اختصاص داده بود.

واکسن کووید فایزر ۷۰ درصد بازارهای آمریکا و اروپا را تحت سلطه خود درآورده و پَکسلووید، داروی کووید آن، به یک گزینه درمانی استاندارد در بیمارستان‌ها تبدیل شده است. این امر با یافته‌هایی که نشان می‌دهد این واکسن از عفونت یا انتقال پیشگیری نمی‌کند و پکسلووید باعث برگشت شدید علائم و تشدید احتمال جهش می‌شود، مغایرت دارد.

آمریکا تا اواسط می ۲۰۲۲، ۸۲.۲ میلیون آمپول منقضی‌شده کووید را دور ریخته بود، اما با این حال در پایان ماه ژوئن، دولت بایدن ۱۰۵ میلیون دوز دیگر را برای کمپین دوز یادآور در پاییز سفارش داد که ۳.۲ میلیارد دلار برای مالیات‌دهندگان هزینه خواهد داشت.

قراردادهای فایزر تقریباً به طور انحصاری به نفع خودش است. به آن‌ها ضمانت پرداخت داده می‌شود و این در حالی است که هیچ مسئولیت مالی در قبال آسیب و مرگ‌و‌میر ندارند، و به نظر می‌رسد حتی اگر به دلیل تقلب و کلاهبرداری گناهکار شناخته شوند، باز هم شرایط خسارت اعمال می‌شود.

احتمالاً فکر می‌کنید دیگر بدتر از این نمی‌شود، اما KHN نیز صرفاً اشاره می‌کند (و موشکافی نمی‌کند) که فایزر به آن‌ها پیشنهاد داد از آزمایش‌های انسانی صرف‌نظر کنند، زیرا با دوزهایی که برای انواع جدیدتر فرمول‌بندی شده‌اند پیش می‌روند. اگر به نظرتان این دیوانگی است، حق با شماست. دیوانگی محض است، اما سازمان غذا و داروی آمریکا، که واضحاً تسخیر شده، قبلاً به طور پنهانی با این نقض فاحش علم موافقت کرده است.

 در سال ۲۰۲۱، جزئیات مخفی قراردادهای فایزر آشکار شد و نشان داد که آن‌ها اساساً برای دریافت مبلغ کامل و رهایی از مسئولیت، کشورها را در گرو مطالباتی غیرقابل مذاکره نگه داشته‌اند.

اواخر فوریه ۲۰۲۱، دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی (The Bureau of Investigative Journalism)‌ گزارش داد که فایزر از کشورها می‌خواهد دارایی‌های مستقلی را به عنوان وثیقه برای شکایات محتمل در خصوص آسیب ناشی از واکسن کووید۱۹ ارائه دهند.

چندین کشور از جمله برزیل، شیلی، کلمبیا، جمهوری دومینیکن و پِرو با این درخواست موافقت کردند و ذخایر بانکی، پایگاه‌های نظامی و ساختمان‌های سفارت را به عنوان وثیقه قرار دادند. به‌طور خلاصه، این دولت‌ها تضمین می‌کنند که در ازای هرگونه هزینه‌ ناشی از شکایاتی که به دلیل آسیب‌های واکسن علیه فایزر صورت می‌گیرد، این شرکت غرامت دریافت ‌کند. بنابراین اگر واکسن کووید این شرکت به مردم آسیبی برساند، یک سکه هم از جیبش نخواهد رفت.

به طرز تکان‌دهنده‌ای این شرایط الزام‌آورند؛ حتی اگر آسیب‌ها ناشی از اقدامات سهل‌انگارانه شرکت، کلاهبرداری یا سوء قصد باشد!

فایزر مانند جنایتکاری عمل می‌کند که قبل از ارتکاب یک قتل برنامه‌ریزی‌شده، بهانه‌اش را طراحی می‌کند و این امر با توجه به سابقه‌اش تعجب‌آور نیست. فایزر، در چندین محل دادرسی به دلیل رفتار غیراخلاقی، از جمله آزمایش غیراخلاقی مواد مخدر و شیوه‌های غیرقانونی بازاریابی مورد دعوی قرار گرفته است.

تنها بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰، فایزر و شرکت‌های تابعه آن به دلیل محکومیت‌های کیفری، مجازات‌های مدنی و خسارت هیئت منصفه، ۳ میلیارد دلار جریمه شدند. آن‌ها جنایتکارانی‌اند که جرم خود را مرتباً تکرار می‌کنند. هیچ یک از این محکومیت‌ها مانع رفتار پلید آن‌ها نشده است.

در سال ۲۰۱۱، فایزر موافقت کرد که ۱۴.۵ میلیون دلار دیگر برای رفع اتهامات فدرال در خصوص بازاریابی غیرقانونی بپردازد و در ۲۰۱۴ غرامت فدرال را در خصوص بازاریابی نادرست داروی پیوند کلیه راپامیون (Rapamune) به مبلغ ۳۵ میلیون دلار پرداخت و ۷۵ میلیون دلار نیز برای تسویه غرامت ناشی از اتهامات مربوط به آزمایش یک آنتی بیوتیک وسیع‌الطیف جدید روی کودکان بدحال نیجریه‌ای پرداخت کرد.

اکنون، با اینکه فایزر یکی از غیراخلاقی‌ترین شرکت‌های دارویی است، به ما می‌گویند که در خصوص زندگی خود و فرزندان عزیزمان به آن اعتماد کنیم. آن‌ها پاییز امسال دوزهای یادآوری را ارائه می‌دهند که مطلقاً هیچ آزمایشی رویشان انجام نداده‌اند، و ما باید به راحتی احتیاط را کنار بگذاریم؛ زیرا فایزر، که به هیچ تعهدی پایبند نیست، این را می‌گوید.

نویسنده: دکتر جوزف مرکولا موسس Mercola.com است. یک پزشک متخصص استئوپاتیک، نویسنده کتاب پرفروش و دریافت‌کننده جوایز متعدد در زمینه سلامت طبیعی است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

سیاست‌های دولت‌های گلوبالیست ممکن است منجر به کمبود غذا شود

ایمنی طبیعی می‌تواند تا ۱۴ ماه بعد، تا ۹۷درصد مانع از ابتلای شدید به کووید۱۹ شود

محققان چینی برای نظارت بر وفاداری اعضای حزب کمونیست فناوری هوش مصنوعی جدیدی طراحی کرده‌اند

اخبار مرتبط