Search
Asset 2

سازمان غذا و دارو می‌گوید برای انتشار کامل داده‌های واکسن فایزر، به ۷۵ سال زمان نیاز دارد

انتشار «از زمانی که فایزر سوابق خود را برای اخذ مجوز ارائه داد تا زمانی که اف‌دی‌ای مجوز واکسن فایزر را صادر کرد، دقیقاً ۱۰۸ روز طول کشید.
(Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

سازمان غذا و دارو از قاضی ۷۵ سال مهلت می‌خواهد که داده‌های مربوط به واکسن فایزر و بیوان‌تک را تهیه کند. این مهلت ۲۰ سال از درخواست قبلی طولانی‌تر است.

سازمان غذا و دارو به دادگاه گفت می‌تواند سریع‌تر از پیشنهاد قبلی، یعنی ۵۰۰ صفحه در ماه، کار کند اما از طرف دیگر اعلام کرد ۵۹۰۰۰ صفحه بیشتر از پرونده قبلی وجود دارند که باید بررسی شوند.

سازمان غذا و دارو با اشاره به این مسئله و این‌که باید روی سایر درخواست‌های قضایی مربوط به قانون آزادی اطلاعات هم کار کند، از قاضی خواست اجازه دهد تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲، تقریباً ۱۲۰۰۰ صفحه را تحویل دهد و ۵۰۰ صفحه دیگر نیز ماه بعد ارائه کند.

آرون سیری، یکی از وکلایی که روی این پرونده کار می‌کند، در مقاله‌ای اینترنتی نوشت این زمان‌بندی حداقل تا سال ۲۰۹۶ طول می‌کشد.

سیری می‌گوید: «اگر باور آنچه می‌خوانید برایتان سخت است، دلیلش این فاجعه است که دولت میلیاردها دلار به فایزر می‌دهد، آمریکایی‌ها را مجبور به استفاده از آن می‌کند، مانعشان می‌شود که در صورت آسیب شکایت کنند، اما در عین حال بهشان اجازه نمی‌دهد بفهمند چه داده‌هایی پشت این مجوز هستند.»

این پرونده به نمایندگی از گروه «متخصصین بهداشت عمومی و پزشکی خواستار شفافیت» مطرح شده است که اعلام کرده‌‌اند سازمان غذا و دارو داده‌های درخواست‌شده را در زمان مقتضی تحویل نمی‌دهد.

این گروه شامل دکتر کارول براونر، استاد محقق دانشکده پزشکی دیوید گفن در دانشگاه کالیفرنیا – لس‌آنجلس، پیتر دوشی، استادیار دانشکده داروسازی دانشگاه مریلند، و دکتر هاروی ریش، استاد اپیدمولوژیست دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ییل می‌شود.

این گروه معتقد است داده‌ها باید به‌سرعت در دسترس عموم قرار بگیرند، زیرا سازمان غذا و دارو تنها ۱۰۸ روز وقت صرف بررسی آن‌ها کرده و مجوز استفاده اضطراری را به واکسن فایزر-بیوان‌تک داده است.

موضوع خیلی اضطراری است زیرا میلیون‌ها آمریکایی مجبور به تزریق این واکسن شده‌اند و در صورت عدم پذیرش، باید عواقب آن را بپذیرند، کارشان را از دست دهند و اخراج شوند.

واکسن فایزر تنها واکسن مورد تأیید مقامات دارویی است. تأیید این محصول به این معنا است که آستانه ایمنی و اثربخشی بالاتری نسبت به سایر واکسن‌ها دارد که صرفاً مجوز اضطراری گرفته‌اند.

سیری می‌گوید: «هدف از قانون آزادی اطلاعات، شفافیت دولت است. اخیراً، برخی دادگاه‌ها بر اساس قانون آزادی اطلاعات از برخی نهادها، از جمله سازمان غذا و دارو، خواسته‌اند «به‌سرعت امکان دسترسی به سوابق موردنظر» را فراهم آورند و آنان را ملزم کرده‌اند ماهانه بیش از ۱۰۰۰۰ صفحه را بررسی کنند. این در حالی است که هیچ‌کدام از آن موارد به اندازه این پرونده مهم نبودند، این‌ها داده‌های مجوز واکسنی هستند که دولت فدرال بدون در نظر گرفتن آزادی آمریکایی‌ها، تقریباً همه آنان را مجبور به دریافت آن کرده است.»

«از آن‌جا که همه‌گیری کنونی در حال گسترش است، بررسی مستقل این اسناد توسط دانشمندان خارجی ضروری است تا به رفع کاستی‌ها و مسائل مربوط واکنش به همه‌گیری کمک کنند.»

سازمان غذا و دارو می‌گوید مرکز ارزیابی و تحقیقات زیستی این سازمان سوابق مورد نظر خواسته شده را نگه می‌دارد اما فقط ۱۰ کارمند برای بررسی صفحات دارد که ۲ نفرشان جدید هستند و نسبت به سایرین کندتر هستند.

در این درخواست آمده است تک‌تک خطوط همه صفحات باید بررسی شوند تا اطمینان حاصل شود ویرایش‌های مناسب اعمال شده‌اند.

علاوه بر آن، اگر بخواهند پرونده‌ را سریع‌تر از آن‌چه در درخواست این سازمان آمده بررسی کنند، «باید منابع قابل توجهی را از بررسی سایر درخواست‌های قضایی مربوط به قانون آزادی اطلاعات بازدارند» که قبل از این درخواست ارائه شده‌اند. «در مجموع، سازمان غذا و دارو در تلاش است به‌طور منصفانه به همه درخواست‌های قضایی بپردازد.»

مطالب دیگر:

بیمار مبتلا به کووید۱۹ در پنسیلوانیا برای دسترسی به داروی آیورمکتین می‌جنگند

شن یون: تقابل با آزار و شکنجه از طریق هنر

دیسانتیس: ویروس اومیکرون باعث ایجاد محدودیت در فلوریدا نخواهد شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی