Search
Asset 2

فراخوان بایکوت انیمیشن مولان: به دلیل روابط نزدیک با مقامات حزب کمونیست در شین جیانگ

(Lillian Suwanrumpha/AFP via Getty Images)
(Lillian Suwanrumpha/AFP via Getty Images)

دیزنی به دلیل فیلم برداری برخی صحنه‌‌‏های فیلم مولان در منطقه شین جیانگ (سین کیانگ) چین، یعنی جاییکه نزدیک به یک میلیون مسلمان اویغور در اردوگاه‌‌‏های بازداشت نگهداری می‌شوند، مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

این فیلم از جندین سازمان دولتی در شمال غربی چین تقدیر کرده است، از جمله مرکز پلیس شهر تورپان، واقع در شرق شین جیانگ و همچنین کمیته حزب کمونیست در منطقه خودمختار اویغور‌‌‏های شین جیانگ که در واقع سازمان پروپاگاندای منطقه است.

پلیس اطلاعات و امنیت عمومی تورپان، در اکتبر گذشته، به دلیل مشارکت در سرکوب اعتراضات آزادی‌خواهانه مسلمانان اویغور، در لیست سیاه تجارت وزارت بازرگانی ایالات متحده قرار گرفت.

از سال گذشته، پس از حمایت لیو ییفی، بازیگر زن چینی نقش اصلی این فیلم، از پلیس هنگ کنگ در رابطه با خشونت علیه معترضان طرفدار دموکراسی در شهر، این فیلم با درخواست تحریم روبرو شده است.

این فیلم که آخر هفته در دیزنی منتشر شد، روایت هالیوود از یک داستان تاریخی است، که درآن مولان، یک قهرمان باستانی چینی را به تصویر کشیده که خود را در قالب یک مرد برای خدمت در ارتش خلق چین و به دستور پادشاه وقت، به جای پدر بیمار خود، برای ممانعت از اعزام مجدد پدرش به جنگ جا می‌زند.

شرکت دیزنی، هیچ گونه واکنش و یا توضیحی در راستای ابهامات و اتهامات وارده به خود ارائه نکرد.

به عنوان تنها نمونه کوچکی از سرکوب تظاهرات واعتراضات توسط نظام سیاسی حاکم در پکن، می‌توان به بازداشت و شکنجه بیش از یک میلیون مسلمان اویغور و دیگر مسلمانان اقلیت در اردوگاه‌های سراسر شین جیانگ اشاره کرد. برخی نجات یافتگان از این اردوگاه‌ها اذعان کرده‌‌‏اند  که در تمام طول مدت اسارت، در معرض انواع شکنجه، تجاوزات و تلقین سیاسی بوده‌‌‏اند.

ساکنان شین جیانگ، همواره متاثر از یک سیستم گسترده نظارتی، همراه با دوربین‌های امنیتی هوشمند، ایست‌‌‏های بازرسی و ارائه اطلاعات هویتی و انگشت‌‌نگاری، تحت نظارت و کنترل مستقیم نیروهای اطلاعاتی و امنیتی هستند.

گرانت میجر، طراح تولید فیلم، اخیرا گفته است که تیم سازنده فیلم، ماه‌های متمادی را در شین جیانگ و اطراف آن سپری کرده، تا پیش از آغاز فیلمبرداری، به تحقیقات در این منطقه بپردازند. کارگردان فیلم، نیکی کارو، در سال ۲۰۱۷ عکسی از یک صحرا را در اینستاگرام خود با موقعیت مکانی “آسیا / ارومچی، مرکز شین جیانگ” منتشر کرد.

بلافاصله پس از ظهور تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی در آخر هفته، فعالان خواستار تحریم این فیلم شدند.

جوشوا وونگ، فعال مدنی هنگ کنگ، روز ششم سپتامبر در توییتر خود نوشت: «همه چیز هی بدتر می‌‌‏شود. با تماشای فیلمی نظیر مولان، نه تنها چشم بر خشونت پلیس و بی عدالتی نژادی می‌‌‏بندید، (چیزی که بازیگر نقش اول به دنبال آن است)، بلکه به طور بالقوه در حبس و اسارت اویغورهای مسلمان شریک خواهید بود.»

«این دانکن اسمیت»، نماینده محافظه کار پارلمان انگلیس، روز سه شنبه کار شرکت والت دیزنی را به دلیل رابطه با آژانس اطلاعاتی-امنیتی شین جیانگ، وحشتناک و نابخشودنی توصیف کرد.

او همکاری و همراهی شرکت‌های غربی با رژیم خودکامه چین و چشم پوشی از سرکوب اعتراضات آزادی‌خواهانه مردم منطقه توسط این رژیم را بی‌شرمانه خواند. دیزنی، تنها شرکت آمریکایی نبوده که بواسطه همکاری با سین کیانگ سبب برانگیخته شدن خشم و اعتراض عمومی شده است. در ماه جولای، تحقیقات نشان داد که مربیان چینی در آکادمی آموزش جوانان لیگ بسکتبال

امریکا در منطقه اویغور سین کیانگ، رفتار بسیار خصمانه ای با بازیکنان داشته اند.

NBA بعدها تأیید کرد که رابطه خود را با این آکادمی فسخ کرده است و این در حالی است که از بیان علت این واکنش خود امتناع کرده و هرگز دلیل این امر را نقض حقوق بشر در منطقه اعلام نکرده است.

در فوریه ۲۰۱۹، شرکت سازنده تجهیزات آزمایشگاهی مستقر در ماساچوست به نام“Thermo Fisher Scientific” اعلام کرد که پس از انتقاد نمایندگان پارلمان ایالات متحده مبنی بر استفاده از محصولات این شرکت توسط مقامات چینی برای شناسایی افراد بازداشت شده در کمپین‌ها به جهت سرکوب، فروش ابزار و تجهیزات توالی‌سنج DNA به سین کیانگ را متوقف کرد.

فشارها برای قطع ارتباط با کارخانه‌‌‏های شین جیانگ، روی برندهای بین المللی پوشاک نیز افزایش یافته است، به ویژه پس از آنکه محققان در ماه مارس دریافتند که ده‌‌‏ها هزار اویغور برای کار در کارخانه‌های سراسر چین که تولید کننده محصولات مختلف برای ۸۳ برند جهانی بوده اند، به کاراجباری فراخوانده شده‌‌‏اند.

در همین حال، دولت ترامپ اقداماتی تنبیهی را برای مقابله با این رژیم در شین جیانگ افزایش داده، چندین مقام چینی و گروه شبه نظامی در منطقه مورد تحریم قرار گرفته و ده‌‌‏ها نهاد و شرکت چینی دارای مراودات پیشین تجاری و بازرگانی با شرکت های آمریکایی در لیست سیاه قرار گرفته‌‌‏اند.

مطالب دیگر:

نفوذ عمیق حزب کمونیست چین در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خبری دنیا

اسناد افشاشده دولتی: مقامات رسمی چین از اجرای اوامر رهبر شی سر باز زده‌اند

سخت‌کوشی و سیستمی که به آن پاداش می‌‌‏دهد: اولین وزیر دادگستری سیاه‌پوست در کانادا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی