Asset 2

فرانسه نخستین مرگ ناشی از ویروس کرونا در اروپا را تأیید کرد

france-coronavirus-700x420-1-590x354
(Jeff Pachoud/AFP via Getty Images)

روز شنبه در فرانسه اولین مرگ بر اثر ویروس کرونا در اروپا که سومین مورد مرگ در خارج از چین است، گزارش شد.

وزیر بهداشت فرانسه در جمع خبرنگاران در پاریس گفت این بیمار یک مرد توریست ۸۰ ساله چینی از استان هوبی، مرکز این ویروس، بود. این بیمار در ۲۵ ژانویه تحت قرنطینه، در بیمارستان بستری شد.

وزیر بهداشت فرانسه گفت وضعیت وی به سرعت رو به وخامت گذاشت. او برای چندین روز در وضعیت بحرانی قرار داشت و وی در شرایط مراقبت‌های ویژه قرار داشت.

تلفات قبلی خارج از چین، توسط فیلیپین و ژاپن گزارش شده است. مرگ دیگری در هنگ کنگ رخ داده است. سایر موارد مرگ و میر در چین روز داده است.

تاکنون هزاران کشته و ده‌ها هزار مورد ابتلا، توسط مقامات چینی گزارش شده است. اما کارشناسان معتقدند که تعداد واقعی این افراد بیشتر از آمار منتشر شده است.

فرانسه ۱۱ مورد  ابتلا  را تأیید کرده است. پنج نفر از آنان از اتباع انگلیس هستند که هنگام حضور در یک کلبه اسکی آلوده شده‌اند. تصور می‌شود انتقال اولیه به فردی بریتانیایی که به یک کنفرانس تجاری در سنگاپور سفر کرده بود، صورت گرفته است. بیماری دیگر، دختر یک توریست چینی است که وضعیت وی در حال بهبود است و مقامات معتقدند که او به زودی از بیمارستان مرخص خواهد شد.

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه اعلام کرد که اولین مورد ابتلا در آفریقا تأیید شده است که طبق آن در مصر نتیجه آزمایش مثبت بوده است.

علاوه بر آسیا و آفریقا، مواردی در خاورمیانه ، اقیانوسیه و آمریکا نیز تأیید شده است. بزرگترین شیوع خارج از چین در ژاپن است. جایی که کشتی مسافرتی دایموند پرنسس، از اوایل این ماه با ۳۰۰ مورد، تحت قرنطینه بوده است. سنگاپور با ۵۸ مورد رتبه دوم را دارد.

در اروپا، آلمان با ۱۵ مورد بیشترین مورد ابتلا را دارد و پس از آن فرانسه قرار دارد. انگلیس نه مورد، ایتالیا سه مورد و روسیه و اسپانیا هم هر کدام دو مورد دارند. بلژیک ، فنلاند و سوئد هر کدام یک آزمایش مثبت داشته‌اند.

کرونا ویروس‌ها، در میان حیوانات وجود دارند و در مواردی نادری انسان را آلوده می‌کنند و بین انسان‌ها پخش می‌شوند. نمونه‌های دیگر این نو ویروس سارس و مرس هستند.

گسترش شخص به شخص بیشتر در بین تماس‌های نزدیک یا از طریق قطرات تنفسی ایجاد می‌‏شود که فرد آلوده سرفه می‌کند یا عطسه می‌کند، یا از طریق تماس با سطحی که فرد آلوده با آن تماس داشته منتقل می‌شود.

مطالب دیگر:

دیدگاه : چین کمونیستی باز هم ایالات متحده را در مسئلۀ اپیدمی ویروس کرونا مقصر می‌داند

فرانسه : تجدیدنظر در قانون اخلاق‌پزشکی برای کنترل برداشت اجباری و قاچاق اعضای بدن

سفر رقصنده شن یون : از ترس تا  نیکخواهی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی