logo_eet

 پشت پرده سیاست جدید «سه فرزندی» حزب کمونیست چین چیست؟

مراقبت از نوزادان توسط پرستاران چینی در یک مرکز در پکن (Greg Baker/AFP via Getty Images)
مراقبت از نوزادان توسط پرستاران چینی در یک مرکز در پکن (Greg Baker/AFP via Getty Images)

حزب کمونیست چین اخیراً تصمیم خود را در مورد اجازه داشتن زوج‌های چیی برای داشتن سه فرزند اعلام کرد، که این یک تغییر عمده سیاست از سقف دو فرزند است. سیاست جدید در حالی است که نرخ زاد و ولد چین در حالی که جمعیت پیر آن همچنان در حال افزایش است، به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

چنین تصمیم پوچی در جهان بی‌سابقه است. کدام دولت به طور مستقیم در برنامه ریزی خانوادگی شهروندان خود مداخله می‌کند؟ در طول ۵۰۰۰ سال تاریخ چین، سلسله‌ها یا امپراطورها هرگز در آن دخالت نکرده‌اند.

رهبران حزب کمونیست ادعا می‌کنند که بی‌دین هستند، اما آنها مانند خدا رفتار می‌کنند و می‌خواهند همه چیز را کنترل کنند. آنها نه تنها با مردم چین مانند برده رفتار می‌کنند، بلکه می‌خواهند در مورد تعداد فرزندان هر خانواده تصمیم بگیرند. اگر رژیم کمونیست چین واقعاً بر جهان تسلط داشت، آنها می‌خواستند در مورد سرنوشت همه تصمیم بگیرند.

حزب کمونیست از ترس کمبود غذا، سیاست تک فرزندی را در سال ۱۹۸۰ برای کاهش سرعت رشد سریع چین اجرا کرد. وقتی بعداً فهمید که نیروی کار در حال کاهش است، تصمیم گرفت سیاست دو فرزندی را در سال ۲۰۱۵ ارائه دهد. اکنون که جمعیت در حال پیر شدن است و نرخ زاد و ولد واقعی در حال کاهش است، پکن دوباره محدودیت‌ها را برداشته و به سه کودک اجازه تولد داده است. اما حزب کمونیست چین هنوز حاضر نیست قبول کند که بحران فعلی جمعیت نتیجه دخالت خود او است.

به گزارش رسانه دولتی شینهوا، حزب کمونیست چین در یک جلسه سطح بالا در تاریخ ۳۱ می، گفت که مقابله با سالخوردگی جمعیت «توسعه اقتصادی با کیفیت بالا، حفاظت از امنیت ملی و ثبات اجتماعی» است.

حزب کمونیست چین هرگز به فکر رفاه مردم خود نبوده است. آن همیشه نگران ثبات رژیم و تهدیدها بوده است. اکنون این حزب متوجه شده است که داشتن افراد سالخورده بیش از حد بار جامعه را افزایش می‌دهد، و این بدان معنی است که نیروی کار کاهش یافته و بر بهره وری تأثیر می گذارد، به طوری که افراد کمتری برای ثبت نام در ارتش وجود دارند و ناآرامی‌های اجتماعی اجتناب ناپذیر است. حزب کمونیست به طور طبیعی همواره نگران است.

دفتر سیاسی حزب، ارگان عالی تصمیم گیری در چین، هر ماه یک بار تشکیل جلسه می‌دهد. در حالی که چین با مشکلات زیادی در داخل و خارج از کشور روبرو است، رسانه‌های دولتی فقط گزارش می‌دهند که مقامات عالی رتبه در جلسه اخیر فقط مسئله پیر شدن جمعیت را بررسی کردند و تصمیم گرفتند که به زوجین فرزند سوم نیز بدهند. واضح است که حزب به معیشت مردم خود اهمیتی نمی‌دهد و فقط نگران حفظ قدرت خود است.

در جلسه مطبوعاتی وزارت امور خارجه در تاریخ ۳۱ می، سخنگوی وزارت خارجه به هیچ سوالی در مورد سیاست جدید سه فرزند حزب پاسخ نداد و در عوض کار را به بخش موسوم به این مسئولیت واگذار کرد.

رژیم چین همچنین با گسترش ایدئولوژی‌های کمونیستی و سوسیالیستی خود در سراسر جامعه، به ویژه از طریق سیستم آموزش، افکار مردم خود را کنترل می‌کند.

در تاریخ ۳۱ می، یکی از مجلات حزب به نام کیوشی‌، مقاله رهبر حزب، شی جین‌پینگ درباره اهمیت یادگیری در مورد تاریخ حزب، اصلاحات و گشودن کشور و توسعه سوسیالیستی تحت حزب را منتشر کرد.

شی تأکید کرد که همه اعضای حزب و مسئولان باید مردم را راهنمایی کنند تا بفهمند چرا حزب کمونیست قادر است، چرا مارکسیسم خوب کار می کند و چرا سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی خوب است. وی همچنین تأکید کرد که حزب کمونیست باید کنترل خوبی بر آموزش جوانان داشته باشد تا ژن قرمز از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

حزب کمونیست می‌خواهد تصمیم بگیرد که آیا شخصی می‌تواند متولد شود یا خیر. و پس از تولد، می خواهد ذهن فرد را کنترل کند، و او را به عنوان «گارد سرخ» به عنوان ابزار خود تبدیل کند. از نظر رهبران برجسته حزب کمونیست، مردم چین صرفاً ابزاری هستند که در اختیار آنها قرار دارد و انتظار می‌رود که در طول زندگی خود از قوانین حزب پیروی کنند.

نوشته: یانگ وی که سالها است از نزدیک امور چین را دنبال و تحلیل می کند. او از سال ۲۰۱۹ در بخش تفسیر سیاسی درباره چین برای زبان چینی اپک تایمز همکاری می‌کند.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز نیست.

مطالب دیگر:

مقامات هنگ‌کنگ و ماکائو برگزاری مراسم یادبود برای قربانیان قتل‌عام در میدان تیان‌آن‌من را ممنوع کردند

قرنطینه شهرهای استان گوانگ‌دونگ چین به دلیل موج جدید شیوع کووید۱۹

ویدئو: قوت گرفتن نظریه نشت ویروس حزب کمونیست چین از آزمایشگاه ووهان

اخبار مرتبط