Search
Asset 2

ترامپ از فرماندار آریزونا خواست برای بررسی جرایم انتخابات ۲۰۲۰ «فورا امنیت را در مقیاسی وسیع تامین کند»

فرماندار ترامپ از فرماندار آریزونا خواست برای بررسی جرایم انتخابات ۲۰۲۰ «فورا امنیت را در مقیاسی وسیع تامین کند» در این فرآیند ماشین‌های
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در 5 آگوست 2020 با فرماندار آریزونا داگ دوسی در دفتر بیضی شکل در واشنگتن دیدار می‌کند. (Doug Mills/The New York Times via Getty Images)

پس از آنکه حزب دموکرات در روز جمعه از پرداخت وثیقه یک میلیون دلاری برای رسیدگی به جرایم بزرگ‌ترین انتخابات ایالت آریزونا با ۲/۱ میلیون رای در سال ۲۰۲۰ سر باز زد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق، از داگ دوسی، فرماندار آریزونا، خواست تا امنیت این بررسی‌ها را تامین کند.

ترامپ در بیانیه‌ای در روز ۲۴ آوریل نوشت: «حزب جمهوری‌خواه خواستار آن است که دوسی، فرماندار آریزونا فورا امنیتی در مقیاس وسیع را برای میهن‌پرستان شجاع آمریکایی طی بررسی جرایم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ تامین کند».

ترامپ افزود: «فرماندار دوسی کاملا مسئول امنیت کسانی است که مشغول به این کار اند. باید سریعا پلیس ایالتی یا گارد ملی را برای حفاظت از آن‌ها گسیل کرد. دموکرات‌ها نمی‌خواهند این اطلاعات فاش شود و هر کاری خواهند کرد تا جلوی آن را بگیرند. فرماندار دوسی بالاخره باید اقدام کند!».

سنای این ایالت در ماه مارس گفت که آن‌ها احتمالا یک بررسی «گسترده و دقیق» را اجرا خواهند کرد و اضافه کرد که در این فرآیند ماشین‌های رای‌گیری، رای‌های اسکن‌شده، بررسی شکاف‌های اطلاعاتی و شمارش دستی آرا را امتحان خواهند کرد.

احضاریه‌های لازم این ایالت برای اجرای آن بررسی‌ها از میانه ماه دسامبر در دست اقدام بود و در ۲۵ فوریه اعتبار قانونی پیدا کرد.

طی یک جلسه استماع در روز جمعه، کریس کری، قاضی دادگاه عالی شهرستان ماریکوپا، بیان کرد که می‌خواهد موقتا این بررسی‌ها را حداقل تا روز دوشنبه به تعویق بیاندازد تا نگرانی‌های اعضای حزب دموکرات را که در یک شکایت قانونی اظهار شده بیشتر بررسی کند.

یک سند دادگاهی بیان می‌کند که کریس کری «درخواست تعویق این بررسی‌ها را تا روز دوشنبه پس از  ارائه وثیقه ضمانتی داشته؛ اما پس از اظهاریه شاکیان مبنی بر اینکه آن وثیقه ارسال نخواهد شد، موضوع از دستور کار خارج می‌شود».

طیق بیانیه سنای ایالتی، انتظار می‌رود طی دو ماه گزارشی از بررسی‌ها منتشر شود.

سناتور کارن فن، رئیس سنای ایالت آریزونا، به برنامه «تنها اخبار» گفت که روند بررسی‌ها در همین ماه آغاز خواهد شد.

او افزود جمهوری‌خواهان این ایالت با «کارشکنی» هیئت ناظران شهرستان ماریکوپا روبرو شده‌اند و روند تحقیقات به سختی پیش می‌رود.

کارن فن بیان کرد: «هیئت ناظران ماریکوپا به ما اجازه ندادند تا بررسی‌ها را در موسسات آن‌ها انجام دهیم و تا آنجا پیش رفتند که حتی جواب یک سوال ساده مثل اینکه «رای‌ها چگونه از هم مجزا شده‌اند» را نمی‌دهند».

«برای سنای ایالتی دو و نیم ماه طول کشید تا در دادگاه پیروز شود و از حق خود برای انتشار فراخوان و جمع‌آوری اسناد انتخاباتی دفاع کند و ۶ ماه دیگر نیز برای انتخاب تیم بررسی‌کننده به منظور اجرای یک حسابرسی کامل سپری شد».

او پیش از این گفته بود که قصد آن‌ها «هیچگاه واژگون کردن انتخابات نبوده بلکه هدف آن‌ها تامین سلامت نظام انتخاباتی آریزونا بوده‌است».

این بررسی‌های مستقل توسط چهار شرکت ایالتی یعنی خدمات تکنولوژی ویک، سای‌فر، دیجیتال دیسکاوری و سایبر نینجاز انجام خواهند شد. سنای ایالتی گفت شرکت فلوریدایی سایبر نینجاز که در حوزه امنیت سایبری فعالیت دارد، این بررسی‌ها را رهبری می‌کند. همچنین تمرکز این شرکت‌ها بر امنیت آن دسته از برنامه‌های رایانه‌ای خواهد بود که برای خدمات مالی و کارفرمایان حکومتی استفاده شده‌اند.

جک سلرز، رئیس هیئت ناظران شهرستان ماریکوپا، طی ایمیلی که به دست اپک‌تایمز رسیده به کارن فن نوشته بود که بررسی‌های در دست اقدام «را نباید یک تلاش مشترک میان این شهرستان و انجمن جمهوری‌خواهان سنا دانست».

سلرز در در پاسخ به ایمیل کارن فن در دوم آوریل نوشت: «شهرستان ماریکوپا بررسی‌های مجاز و لازم قانونی را درباره انتخابات انجام داده بود. همان گونه که قانون خواسته بود آن بررسی‌ها فرا حزبی و شفاف بودند. هیچ گونه اثری از ناکافی بودن آن‌ها وجود ندارد. سپس این شهرستان دو مرحله حسابرسی دیگر را به خوبی درباره دستگاه‌های رای‌گیری خود انجام داد؛ این شهرستان به عنوان مالک دستگاه‌ها برای انجام آن‌ها مجاز بود».

مطالب دیگر:

گزارش حقوق بشر: تمرین‌کنندگان فالون گونگ هنوز به‌دلیل ایمانشان در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارند

ترامپ: هیچ کس نباید مجبور به تزریق واکسن شود

دیدگاه: مقامات آمریکا مردی را هدف گرفته‌اند که پرده از فساد آن‌ها برداشت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی