logo_eet

زلنسکی: روسیه با ۸ موشک کروز به فرودگاه حمله کرد

فرودگاه زلنسکی در ویدئویی در توییتر نوشت: علیه شهر ما، علیه وینیتسیا صلح‌آمیز ما که هرگز به هیچ وجه تهدیدی برای روسیه نبود. یک حمله موشکی
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در یک کنفرانس مطبوعاتی در کی‌یف، اوکراین، در 3 مارس 2022، صحبت می‌کند. (Sergei Supinsky/AFP via Getty Images)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز یکشنبه مدعی شدند که نیروهای روسی با هشت موشک کروز به فرودگاه وینیتسیا حمله کردند.

زلنسکی در ویدئویی در توییتر نوشت: علیه شهر ما، علیه وینیتسیا صلح‌آمیز ما که هرگز به هیچ وجه تهدیدی برای روسیه نبود. یک حمله موشکی وحشیانه و بدبینانه، فرودگاه را به‌طور کامل ویران کرده است.

بر اساس ترجمه، زلنسکی گفت فرودگاه در این حمله ویران شد.

کولبا در توییتر نوشت: «هشت موشک کروز روسی به وینیتسیا، شهری بزرگ دور از خط مقدم، اصابت کرد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه «به حملات موشکی بزدلانه و وحشیانه خود، بمباران هوایی غیرنظامیان ادامه می‌دهد. به ما کمک کنید تا آسمان را ببندیم و مردم را نجات دهیم! پدافند هوایی و موشکی، هواپیمای جنگی را فراهم کنید! تروریسم روسیه را متوقف کنید!»

به نظر می‌رسد فیلم‌های ویدئویی تایید نشده‌ای که توسط پارلمان اوکراین و سایر حساب‌های کاربری آنلاین آپلود شده است، دود سیاه را نشان می‌دهد که در مجاورت فرودگاه بلند می‌شود. کولبا کلیپی منتشر کرد که به نظر می‌رسید موشک‌های کروز به سمت فرودگاه حرکت می‌کننداپک تایمز نتوانست صحت فیلم یا صحت ادعاهای زلنسکی یا کولبا را تأیید کند.

سرهی برزوف، رئیس اداره نظامی منطقه‌ای وینیتسیا، اولین بار این حملات را در شبکه های اجتماعی گزارش کرد.

سفارت روسیه در اسرائیل گزارش‌هایی مبنی بر اینکه فرودگاه وینیتسیا فقط برای مقاصد غیرنظامی مورد استفاده قرار گرفته است را رد کرد. طبق گفته سفارت روسیه: «این فرودگاه “دو منظوره” است و به عنوان پایگاه عملیات برای نیروهای مسلح اوکراین عمل می‌کند.»

بر اساس یک پست توییتری از سفارت روسیه، این فرودگاه همچنین «محل استقرار تیپ ۴۵۶ هوایی مختلط مجزای نیروهای مسلح اوکراین است.»

با توجه به اتفاق اخیر، زلنسکی و پارلمان اوکراین بار دیگر از ناتو و ایالات متحده خواستند تا منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین را اعمال کنند.

هفته گذشته، رئیس ناتو و مقامات ارشد کاخ سفید بارها تاکید کردند که منطقه پرواز ممنوع وجود نخواهد داشت و گفتند که چنین اقدامی به احتمال زیاد باعث تشدید درگیری و منجر به جنگ گسترده‌تر اروپا یا حتی جنگ جهانی سوم خواهد شد. .

به گفته رسانه‌های دولتی، پوتین روز یکشنبه به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت که حمله روسیه به اوکراین «تنها در صورتی می‌تواند متوقف شود که کی‌یف تخاصمات را متوقف کند و خواسته‌های شناخته شده روسیه (غیرنظامی سازی) را برآورده کند.»

در بیانیه وی آمده است: «امید است که در دور بعدی برنامه‌ریزی شده مذاکرات، نمایندگان اوکراین رویکرد سازنده‌تری را با در نظر گرفتن کامل واقعیت‌های نوظهور نشان دهند.»

مطالب دیگر:

نماینده گرگ مورفی: آمریکا جنگ روسیه در اوکراین را با ادامه واردات نفت روسیه تامین مالی می‌کند

زلنسکی از قانونگذاران آمریکایی خواست تا نفت روسیه را تحریم کنند و جت‌های جنگنده در اختیار اوکراین قرار دهند

بیش از ۶۶هزار مرد اوکراینی مقیم خارج برای دفاع از کشور خود بازگشته‌اند

اخبار مرتبط