Asset 2

فواید آیین شب یلدا در بهداشت روانی افراد

فواید آیین شب یلدا در بهداشت روانی افراد

فواید آیین شب یلدا در بهداشت روانی افراد

شب یلدا یا شب چله یکی از کهن‌‏ترین جشن ایرانی است که در نزد ما ایرانیان جایگاه ویژه‌‏ای دارد. افراد کهنسال می‌‏گویند طولانی ترین شب را زنده نگه می‌‏دارند تا بر ظلمت و تاریکی غلبه کنند و تولد دوباره خورشید را جشن بگیرند. از دیرباز خانواده‌‏های ایرانی به دیدار بزرگان و سالخوردگان فامیل می‌‏رفتند و دور کرسی می‌‏نشستند و با صرف شام، هندوانه، انار و میوه‌‏های دیگر، آجیل و تنقلات، داستان گویی، خواندن شاهنامه و اشعارحافظ و… به استقبال سرمای آغازین زمستان می‌‏رفتند.

آیین یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می‌‏شود. سفره‌‏ای از مهر را می‌‏گشایند و از هر دری سخن می‌‏گویند و با گفتگو با یکدیگر، تفأل زدن به حافظ و… شب یلدا را با شادی و خوشی به صبح می‌‏رسانند. این سنت ارزشمند که پیشینیان دانا و خردمند ما به جای گذاشته‌‏اند، اثرات مثبت و شایسته‌‏ای بر بهداشت روان ما دارد. حفظ این سنت فواید زیادی دارد که به چند مورد از آن اشاره می‌‏کنیم.

تقویت روابط خانوادگی

گاهی بزرگتر‌‏ها و افراد مسن از گذشته‌‏های نه چندان دور یاد می‌‏کنند که انگار مردم در آن دوره شادتر، باصفاتر و با لذت بیشتری زندگی می‌‏کردند. در این روزگار پر مشغله که فرصت کنارهم بودن ما کمتر از گذشته شده، شب یلدا فرصتی فراهم می‌‏کند که ارتباطات خانوادگی را تقویت کرده و از حال یکدیگر با خبر شویم و با مرور خاطرات شیرین، دل‌‏ها را به یکدیگر نزدیکتر کنیم.

بهبود ارتباط عاطفی

کارشناسان ارتباطات معتقدند که ارتباط مستقیم و حضوری، چهره به چهره، بهترین نوع ارتباط است چرا که در این ارتباط، عواطف و احساس منتقل می‌‏شود. شب یلدا بهانه‌‏ای است برای دیدار حضوری و مستقیم که دور هم بنشینیم، یکدیگر را ببینیم، صدای همدیگر را بشنویم، دسته جمعی بخندیم و از حضور هم لذت ببریم.

احساس ارزش

نیازبه ارزشمندی و عزت نفس یکی ازعوامل موثر در بهداشت روان است. هنگامی که افراد بر اساس علاقه‌‏های عاطفی و فامیلی دور هم جمع می‌‏شوند و ارادت، احترام و محبت قلبی خود را به یکدیگر نشان می‌‏دهند، فرد احساس می‌‏کند که مورد تایید اطرافیان واقع گردیده است و خود را ارزشمند می‌‏یابد.

حمایت جمعی

تماس و پیوند با اقوام، این حس را به ما می‌‏دهد که تنها و بی‌‏کس نیستیم و روحیه تعلق را در ما ایجاد می‌‏کند و حس می‌‏کنیم که درمواقع بروز ناملایمات از پشتوانه محکم و استواری برخوردار هستیم. حمایت جمعی، یک سپر محکم در مقابله با استرس و مشکلات است. سپری که اگرچه ممکن است مشکلات ما را از بین نبرد اما مسلما ضرب آنها را می‌‏گیرد و تحمل مشکلات را برای ما راحت‌‏تر می‌‏کند. هم چنین شوخی‌‏ها، خنده‌‏ها، بازی‌‏ها و سایر تفریحاتی که در جمع دورهمی خانوادگی صورت می‌‏گیرند، یکی از راه‌‏های مفید برای کنار آمدن با مشکلات است.

افزایش مهر و محبت

هر انسانی نیاز دارد که دوست بدارد و دوست داشته شود. شب یلدا با دور هم جمع شدن خویشان و دوستان فرصتی فراهم می‌‏شود تا به یکدیگر محبت بورزیم. این فضای محبت، انس ومودت را افزایش داده و کینه‌‏ها و کدورت‌‏های احتمالی را کم رنگ می‌‏کند. ارتباط دوستانه و محبت آمیز، انسان را از احساس نگرانی و اضطراب که از تنهایی و انزوای اجتماعی ناشی می‌‏شود، رهایی می‌‏بخشد.

مطالب دیگر:

افشای طرح سری رژیم چین برای از بین بردن اعتقادات مردم جهان، همزمان با سفر ترودو به آسیا

پیام تبریک شب یلدای دکتر رضا مریدی، نماینده مجلس استانی انتاریو در کانادا (ویدئو)

عشق چه جایگاهی در زندگی‌‏مان دارد؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی