Search
Asset 2

فواید و خواص دارویی میوه‌‏ی درخت بلوط

فواید و خواص دارویی میوه‌‏ی درخت بلوط
فواید و خواص دارویی میوه‌‏ی درخت بلوط (Screenshot via Youtube)
فواید و خواص دارویی میوه‌‏ی درخت بلوط
فواید و خواص دارویی میوه‌‏ی درخت بلوط (Screenshot via Youtube)

درخت بلوط گونه‌‏ای از درختان جنگلی‌‏ است که عمری طولانی دارد و اغلب مرتفع است. ارتفاع برخی از گونه‌‏های درختان بلوط که در جنگل‌‏ها‌‏ی شمال ایران می‌‏روید، به ۴۰ متر و محیط تنه‌‏ی آن تا چند متر می‌‏رسد. در عین حال در برخی مناطق ایران درختان بلوطی تنها با چند متر ارتفاع را می‌‏توان مشاهده کرد.

میوه‌‏ی درخت بلوط از فندق درشت‌‏تر بوده، سرد و خشک است و به خاطر داشتن انواع ویتامین‌‏های B و املاح، از ارزش غذایی فراوانی برخوردار است.

از خواص دارویی این گیاه می‌‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

در درمان سل مؤثر بوده و برای التیام زخم‌‏ها‌‏ی روده و رفع ناراحتی معده و سوزش ادرار نافع است.

خونریزی‌‏ها‌‏ به‌‏خصوص خون ریزی‌‏های ریه و خونریزی‌‏ها‌‏ی دستگاه گوارش را بند می‌‏اورد و زخم‌‏ها را مداوا می‌‏کند.

هربار یک گرم از ساییده‌‏ی آن را با یک قاشق عسل مخلوط کرده میل کنید و یا آن را بو داده بعد با نبات نرم بکوبید و مثل قائوت مصرف نمایید. مغذی و مقوی است و اسهالی ناشی از گرمازدگی را متوقف می‌‏کند.

 علاوه بر این اگر ۱۶ گرم سرخ شده‌‏ی آن را در یک لیتر آب، به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید و با ۵۰ گرم قند در آب صاف کرده‌‏ی آن، حل کرده  در طول روز به مرور بنوشید، برای رفع تورم غدد لنفاوی و درد معده مفید است.

چنانچه آن را با کُندُر (به میزان نصف وزن بلوط) مخلوط کرده، با روغن زیتون سرخ کنید و به‌‏طور متناوب مصرف نمایید، برای قطع شب‌‏ادراری و درمان قطره قطره ادرارکردن مفید است.

بلوط را سوزانده، به صورت پودر درآورید و برروی زخم‌‏ها‌‏یی که دائما روی پوست بدن آب می‌‏دهد، بریزید؛ آنها را خشک کرده و بهبودی آن را تسریع می‌‏کند. بلوط برای التیام جراحت‌‏ها بسیار مفید است.

مخلوط پودر بلوط با سفیده‌‏ی تخم‌‏مرغ برای درمان ترشحات غیرعفونی رحم مؤثر است. این مخلوط بایستی به‌‏صورت موضعی و نه خوراکی استفاده شود.

به خاطر داشته باشید که بلوط سنگین و دیر هضم است، ممکن است موجب سردرد و نیز انسداد مجاری عروق ‌‏شود که برای رفع این عوارض استفاده از سکنجبین پیشنهاد می‌‏شود.

برگرفته از کتاب اسرار گیاهان دارویی تالیف احمد حاجی شریفی

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی