Search
Asset 2

فواید یادگیری صبر و بردباری

می‌توانید تلاش کنید که لحظه‌ای عقب نشینی کنید. این نکته می‌تواند بهترین کاری باشد که در تمام طول روز انجام می‌دهید یا انجام نمی‌دهید. (Craig Adderley/Pexels)
می‌توانید تلاش کنید که لحظه‌ای عقب نشینی کنید. این نکته می‌تواند بهترین کاری باشد که در تمام طول روز انجام می‌دهید یا انجام نمی‌دهید. (Craig Adderley/Pexels)

اگر صبرو شکیبایی را یاد بگیرید، می‌توانید ذهن‌تان را تسکین داده، موقعیت‌ها را بهبود بخشیده و چشم‌اندازتان را وسیع کنید

می‌توانید تلاش کنید که لحظه‌ای عقب نشینی کنید. این نکته می‌تواند بهترین کاری باشد که در تمام طول روز انجام می‌دهید یا انجام نمی‌دهید. (Craig Adderley/Pexels)

بردباری، یعنی بتوانیم منتظر بمانیم. اگر صبرداشتن برای‌تان آسان است، پس واقعا خوش‌شانس هستید!

وقتی که عجله دارید، انتظار کشیدن سخت‌تر و خسته‌ کننده‌تر می‌شود. هنگامی که به طور غیرمترقبه‌ای مجبورید منتظر بمانید، احتمالا این‌طور حس می‌کنید که جهان جدول زمان‌بندی شما را قبول ندارد، به راحتی منابع‌تان را به هدر داده و باعث ناراحتی شما می‌شود.

اما بردباری و شکیبایی درس خوبی به شما می‌دهد: هنگامی که قادر به کنترل موقعیت‌ها و شرایط نیستید، به چیزی توجه کنید که می‌توانید کنترلش کنید. داشتن یک ذهن بردبار کمک‌تان می‌کند که به خوبی و آرامی و به طورموثرتری موانع و سختی‌ها را حل کنید.

اگر صبور نباشید، انتظار کشیدن طولانی‌تر وآزاردهنده‌تر می‌شود. اگربردبار نباشید ممکن است حرفی بزنید یا کاری بکنید که بعدا از آن پشیمان شوید!

نتایج صبر نداشتن

بنا به گفته دکترراب بل « روانشناس ورزشی و نویسنده کتاب‌های متعددی درباره رشد ذهنی» برای شکیبا بودن، باید دیدگاه درستی راجع به هدف‌تان داشته باشید».

بل می‌گوید: « هدف فقط یک انگیزه‌ است، اما وسواس بیش از حد درمورد هدف، باعث موفقیت‌تان نمی‌شود».

بل گفت:« تمرکز روی برنده شدن، باعث برنده شدن‌تان نمی‌شود. باید به روند رسیدن به هدف تمرکز کنید نه به نتایج».

اغلب اوقات فقط به این توجه می‌کنیم که چه چیزی می‌خواهیم و چه زمان آنرا می‌خواهیم، بنابراین هر چیزی که در مسیر رسیدن به هدف‌مان پیش می‌آید، برای‌مان غیرقابل تحمل می‌شود.

اما بل گفت برخلاف تمایل ما برای رسیدن به یک نتیجه خاص «که نمی‌توانیم کنترلش کنیم»، روند رسیدن به هدف، چیزی است که قادر به کنترلش هستیم.

این برای ورزش‌کاران به معنای تمرکز برآموزش، تمرین وهر لحظه بازی است، نه امتیاز نهایی یا قهرمانی! همین اصل درزندگی نیز مصداق دارد. اگر به انجام کارهای لازم برای رسیدن به هدف خاصی، تمرکز کنیم و درمورد جریان فرآیند دستیابی به هدف‌، صبور و بردبار باشیم، به طور طبیعی عملکردمان بهبود می‌یابد.

بل معتقد است:«درشرکت ما هرکسی یک ورزشکار است. ما همه تلاش می‌کنیم  که فردا، نسبت به دیروز نسخه بهتری از خودمان ارائه دهیم».

در نهایت، همه چیزی که ما داریم فرآیند دستیابی به هدف است. به این دلیل که  فقط گل زدن ما را راضی نمی‌کند، بلکه راهی که با آن موفق  شدیم به اینجا برسیم باعث خوشحالی ما می‌شود.

بل گفت:« اگرفکر می‌کنید که ما فقط به دنبال نتیجه  هستیم، اینطور نیست. چگونگی رسیدن به نتیجه و شور و شوقی که داریم است که برای‌مان رضایت‌بخش است. حتی در ورزش، روابطی که در طول مسیر‌مان ایجاد می‌کنیم مهم است».

کسب صبر از طریق تمرین

به نظر می‌رسد که بعضی از مردم صبر بی‌ حدو حصری دارند درحالی‌که، برخی دیگر با کوچکترین مشکل، صبر خود را ازدست می‌دهند. خوشبختانه، می‌توان صبر و بردباری را با تمرین افزایش داد.

طبق نظر نیکا لاوری، مشاور حرفه‌ای و متخصص مدیریت خشم، هیچ کس با صبرو حوصله متولد نمی‌شود. هدف غرایز اولیه، برطرف کردن نیازهای‌مان است. درحالی‌که، توانایی صبر کردن جزوغرایزاولیه ما نبوده و رفتاری است که در طول زندگی می‌آموزیم.

لاوری گفت:« باید به شما آموزش داد که، ملاحظه دیگران را بکنید و لذت و شادی را به تاخیر بیندازید. اگر  این‌طور یاد گرفته‌اید که هرچیزی را که می‌خواهید، باید همیشه بلافاصله به‌دست بیاورید، احتمالا بردباری‌تان مثل فردی نیست که یاد گرفته  برای برآورده کردن نیازها و رسیدن به خواسته‌هایش صبر کند».

اما بردباری تنها به آن محدود نمی‌شود بلکه، باید شکست‌ها رابا نگرش درست وساکن و با آرامش و مهربانی بپذیرید. اگر به شکست‌ها واز دست دادن‌ها، با حسادت و عصبانیت واکنش دهید، نتیجه به صبرو شکیبایی منجر نخواهد شد. اما اگر با درستکاری و بدون غرض به ازدست دادن‌هایتان بنگرید، کار با ارزشی انجام داده‌اید.

لاوری گفت:« اگر به چیزی که می‌خواهید هرگز نرسید، ممکن است احساس رنجش و طغیان کنید که دراین مرحله، یاد می‌گیرید که برای رسیدن به هدف موردنظرتان، یا آن را بپذیرید یا خرابش کنید».

لاوری معتقد است که باید صبر را به کودکان وقتی هنوز کوچک هستند، آموزش داد، اما  تمرین صبر درهر سنی هنوز هم  نتیجه مثبتی دارد.

« تصور کنید وقتی فردی چیزی را به شما تحمیل می‌کند، بدون هیچ‌گونه احساس منفی بتوانید با آن کنار بیایید. بنابراین با خوشحالی زندگی کرده و دیگران را می‌پذیرید».

لذت و شادی فوری

متاسفانه، تمرین صبروبردباری روز به روز سخت‌ترمی‌شود. طبق نظر دکترراسل تکری، که یک روانشناس بالینی مجرب در زمینه صبر و شکیبایی است، فرهنگ راحت‌طلبی باعث شده که مردم شدیدا به دنبال لذت بردن و شادی فوری باشند.

راسل توضیح داد که نحوه برآورده شدن نیازهای‌مان در دنیای مدرن، اصلا مانند گذشته نیست. امروزهرچیزی را راحت از طریق اینترنت و با کارت اعتباری می‌توانیم سفارش دهیم، اما در گذشته زمان بیشتری صرف هرجنبه‌ای اززندگی می‌شد. مردم به صبر کردن عادت داشتند چرا که چاره دیگری نداشتند. امروزه وقتی بارگذاری یک صفحه وب در اینترنت بیش‌تر از ۵ ثانیه طول می‌کشد، مثل زمان ابدی برما می‌گذرد. حتی بلندشدن برای برداشتن کارت اعتباری بانک برای یک سفارش آنلاین مانند عذاب می‌ماند.

راسل گفت:« من فکر می‌کنم به دلیل به وجود آمدن هنجار‌ی‌های اجتماعی، به تاخیر انداختن لذت وخوشنودی، بسیار سخت شده است. دراصل این ایده در اجتماع به وجود آمده که لازم نیست برای هرچیزی صبر کنیم».

هیچ‌‌کس نمی‌خواهد منتظر بماند، اما صبرکردن اجباری هم ارزش‌ها و فواید خودش را دارد! با این‌که مشکلات می‌توانند برای مدت زمانی مانع اجرای برنامه‌های‌مان شوند، اما همچنین می‌توانند فرصتی را برای توقف، بازنگری وارزیابی مجدد به ما بدهند. درعین حال ممکن است به ایده‌های جدیدی فکر کنیم که بدون این صبر اجباری، هیچ گاه به ذهن‌مان نمی‌رسید.

راسل گفت:« صبر و شکیبایی، چشم‌اندازو بینش ما را بهبود می‌بخشد. به عنوان مثال: ساخت یک خط تولید، رشد یک شرکت و ایجاد روابط دلخواه، همگی به زمان نیاز داشته و نمی‌توان آنها را فورا انجام داد یا کامل کرد.

هنگامی که به اندازه کافی صبورید، با آرامش هر لحظه ناخوشایند را به عنوان فرصت دیده و روی حرکت بعدی‌تان فکر می‌کنید. گاهی اوقات متوجه می‌شوید که بهترین کار این است که کلا هیچ حرکتی نکنید.

راسل بیان کرد که:« گاهی اوقات همه چیز فقط به زمان نیاز دارد. اما باید دقت کنید که صبرو بردباری رابا به تعویق انداختن کارها یا تنبلی اشتباه نگیرید. با این‌که درهمه این موارد هیچ عملی انجام نمی‌دهیم، اما نیت پشت آنها با هم فرق می‌کند.

 مدیتیشن یک روش درست و آزمایش شده برای پرورش صبراست. اما، هرعاملی که باعث شود تمرکز بیشتری بر لحظات‌تان داشته باشید نیز، می‌تواند توان شکیبایی‌تان را بالا ببرد.

البته اگر درتمرین‌ موفق نشویم، توانایی صبر و بردباری‌مان رشد نخواهد کرد. پناه بردن به تلفن‌ در لحظاتی که ناراحت و ناراضی هستید به این معنا است که شما نمی‌خواهید صبر کنید و می‌خواهید که زمان‌تان را در گیجی و سرگشتگی سپری کنید. اما دکتر بل، معتقد است که دستگاه تلفن مانع آموختن درس‌های مورد نیاز برای مقابله با زندگی، می‌شود!

 بل گفت:« راه درست برای بهبود سلامت ذهنی‌مان این است که نحوه برخورد با ناسازگاری را یاد بگیریم. اگربرای این که مجبورنشوم که با آن روبرو بشوم، خودم را همیشه گیج و حواس پرت می‌کنم، بنابراین من از نظر ذهنی سالم نیستم و واقعا خود را بیمار می‌کنم».

صبر، اعتماد به نفس است

صبر اغلب با مراقبه ذهنی مقایسه می‌شود. درهر دوی این مفاهیم از شما خواسته می‌شود، به جای  تمرکز بردستور کاری که ذر ذهن‌تان است، درهر لحظه به زندگی تمرکز کنید .

درعین‌حال، صبر شباهتی با مفهوم دیگری نیز دارد: اعتماد به نفس.

به نظر بل، بی‌صبری مردم به این دلیل است که می‌ترسند همه چیز از بین برود.

 او گفت:« مردم معتقدند برای موفقیت هرچیزی باید درست و طبق برنامه پیش رود. اما شما هر ورزش‌کار شایسته و موفقی را که به من معرفی کنید، به شما نشان می‌دهم که او آدم صبور و بردباری است. ازآنجا که آنها اعتماد به نفس دارند، هنوز موفق خواهند شد، فقط نمی‌دانند که چه زمان آن اتفاق می‌افتد».‌

اما  برای بسیاری ازما وقتی که فورا نتیجه را نبینیم، اعتماد به نفس واعتماد کردن به فرآیندی که پیش روی‌مان است، سخت می‌شود. کایل هافمن کارشناس مربی وتناسب اندام می‌گوید وقتی که رژیم غذای و برنامه‌های تمرینی که به مشتریانش می‌دهد، با سرعت کافی باعث تغییرات درآنها نمی‌شود، مشتری‌ها اغلب آشفته و مضطرب می‌شوند.

هافمن گفت:« هنگامی که این اتفاق می‌افتد، یا من را مقصر می‌دانند یا کاملا ازهمه چیز منصرف می‌شوند».

اگر بردبار نباشیم، حتی ممکن است پیشرفتی را که کرده‌ایم نبینیم، چرا که این پیشرفت و تغییررویایی ما نبوده است. اما به نظر هافمن، سریع‌ترین راه برای بالابردن صبر یک مشتری ناامید، این است که به او شواهدی «هرچند کوچک» را نشان داد که اثبات کند درمسیر درستی قرار دارد.

 او گفت:« نشان دادن یک پیروزی کوچکی که مشتری می‌تواند ببیند یا تجربه کند، به آنها یادآوری می‌کند که هر مرحله ازاین فرآیند ضروری است ».

وقتی متوجه شدید که یک تشویق کوچک از بیرون چقدرمی‌تواند به اعتماد به نفس‌تان کمک کند، این هدیه را با دیگران به اشتراک گذاشته تا آنها نیز مهارت‌های جدید را یاد بگیرند.

 

 زمان رشد

طبق نظر دانا کامرون، « نویسنده کتاب یک سال زندگی با مهربانی: انتخاباتی که زندگی و جهان اطراف‌تان را تغییر می‌دهد» وقتی کسی کاری را به آرامی و سستی یا به صورت  دست و پا چلفتی انجام می‌دهد ما اغلب صبرمان را از دست می‌دهیم. این مسئله مخصوصا وقتی ناامید کننده می‌شود که کاری که آنها انجام می‌دهند به طور مسخره‌ای برای ما ساده است. فکر کنید می‌خواهید به مادربزرگ‌تان استفاده ازاینترنت را یاد دهید!

کامرون گفت:« این طبیعت ما انسان‌ها است که بعد از یاد گرفتن چیزی، اغلب فراموش می‌کنیم که چقدر یادگرفتن آن سخت بوده است. یکبار که چیزی به صورت روال عادی برای‌مان دربیاید، «مانند رانندگی یا استفاده از تکنولوژی جدید»، فراموش می‌کنیم که آن به صورت ریشه‌ای در حافظه سلولها و مغزمان ثبت شده و بنابراین دربرابر کسی که تازه می‌خواهد آنرا یاد بگیرد، صبرمان را از دست می‌دهیم».

کامرون گفت:« گاهی اوقات فکر می‌کنیم که به جای این‌که منتظر بمانیم تا یک تازه وارد کاری را انجام دهد، خودمان انجام دهیم بهتر و راحت‌تر است. با این‌که ممکن است این مسئله درست باشد، واکنشی مفید است که  همراه با مهربانی و صبرباشد، بنابراین اگرآن فرد نیاز داشت، به او کمک کرده واورا به یادگیری تشویق کنید».

او می‌گوید به جای این‌که با بی‌قراری وبی‌حوصله‌گی با یک مبتدی رفتارکنید، فضایی برای رشد به آنها بدهید. با چند لحظه صبر و شکیبایی، بزودی می‌توانید وقت آزاد بیشتری داشته باشید!

کامرون گفت :«اگر هم‌کار، همسر یا فرزندمان مهارت جدیدی کسب کند، ممکن است در آینده باری ازروی دوش ما بردارد. این‌ها پاداشی هستند که از صبرو شکیبایی ما به‌دست می‌آیند».

صبر و بردباری به معنای توانایی انتظار کشیدن است، اما به‌دست آوردن این قدرت وقت زیادی از ما نمی‌گیرد. کامرون تاکید کرد که برای تقویت صبر، باید یاد بگیریم که مکث کنیم. وقتی احساس عصبانیت می‌کنید، لحظه کوچکی به خودتان وقت بدهید، مکث کرده و اقدامات‌تان را بررسی کنید، چرا که این‌کار باعث می‌شود که با بردباری تصمیمات بهتری بگیرید.

او گفت :« فکر کنید که بی قراری و نداشتن صبر چه ضرری به شما می‌زند. به این بیاندیشید که احتمالا چقدر از کلمات و اظهار نظرات تندی که کرده‌اید پشیمان خواهید شد، به این فکر کنید که دوست دارید چه نوع انسانی باشید و چطور می‌خواهید این رابطه متقابل را به‌پیش ببرید».

مطالب دیگر:

داستان عکسی که وحشی‌‏گری حزب کمونیست چین را نشان داد

میزان خواب کافی برای یک نوجوان چقدر است؟

چرا مردم واکنش این مادر پس از اینکه پسر خشمگینش آینه راهرو را شکست، تحسین می ­کنند

تمرین‌‏هایی برای جلوگیری، کاهش و درمان اختلالات یادگیری در کودکان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی