logo_eet

فیسبوک هم هوآوی را تحریم کرد

هوآوی
(Lluis Gene:AFP:Getty Images)
هوآوی
(Lluis Gene:AFP:Getty Images)

 

فیسبوک اعلام کرد که از این پس، شرکت هوآوی، اجازه ندارد اپلیکیشن فیسبوک را به صورت پیش فرض روی گوشی‌های هوشمند خود داشته باشد. این اقدام فیسبوک تازه‌ترین حرکت در جهت اعمال محدودیت‌هایی است که دولت آمریکا علیه این غول چینی آی‌تی وضع کرده است.

مسئولان این شبکه بزرگ اجتماعی می‌گویند که این اقدام را در راستای دنباله‌روی از تحریم‌های آمریکا علیه هوآوی انجام داده‌اند.

با این حال صاحبان گوشی‌های موجود هوآوی، همچنان قادر خواهند بود از فیسبوک و به روز رسانی‌های آن استفاده کنند.

اما مشخص نیست که آیا خریداران دستگاه های جدید هوآوی چنین امکانی داشته باشند.

وزارت بازرگانی آمریکا ماه گذشته اقدام به تحریم هوآوی و قرار دادن این شرکت و شرکت‌های تابعه آن در لیست سیاه خود کرد. متعاقب آن شرکت‌هایی نظیر گوگل، مایکروسافت و اینتل در آمریکا اقدام به تحریم هوآوی کردند.

وزارت بازرگانی چین نیز متقابلاً هفته گذشته هشدار داد که به زودی فهرستی از شرکت های غیرقابل اعتماد را منتشر خواهد کرد.

دولت آمریکا فعالیت هوآوی را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند و کمپین جهانی خود برای مقابله با این شرکت را ادامه می‌دهد. هوآوی بزرگترین تأمین کننده تجهیزات شبکه در دنیا و دومین تولید کننده گوشی‌های هوشمند است و آمریکا می‌گوید تجهیزات این شرکت کاربری جاسوسی سایبری دارد.

دولت آمریکا مهلتی ۹۰ روزه‌‌ به هوآوی و استفاده از تجهیزات این شرکت در آمریکا، داده است که این مهلت در ماه اوت به‌پایان می‌رسد. با توجه به این مهلت ۹۰ روزه مسئولین فیسبوک می‌گویند که در حال بررسی قانون وزارت بازرگانی آمریکا هستند و یک لایسنس موقتی به هوآوی داده‌اند. هوآوی در این خصوص نظری نداده است.

در ماه می، شرکت گوگل تصمیم گرفت با تعلیق همکاری خود با شرکت چینی هوآوی، جلوی دسترسی گوشی‌های جدید این شرکت چینی به سیستم عامل اندروید را بگیرد و مانع کاربری از خدمات محبوبی مانند گوگل پلی استور، جی‌میل، یوتیوب و گوگل مپس و نیز به‌روز رسانی‌های آنها ‌شود.

در سال‌های اخیر شرکت چینی هوآوی به دلیل جرایم مختلفی که مرتکب شده است و نیز به اتهام فعالیت‌های جاسوسی‌اش در سراسر دنیا، همواره در سرخط رسانه‌ها مطرح بوده است.

سال گذشته مقامات قضایی آمریکا، مدیر مالی هوآوی و این شرکت را به ۱۳ فقره جرم در زمینه تقلب در امور بانکی و دور زدن تحریم‌هایی که آمریکا علیه دیگر کشورها وضع کرده است، متهم کرد.

تاکنون چندین کشور شرکت‌های مخابراتی خود را از به کار گیری تجهیزات هوآوی برای راه اندازی نسل جدید شبکه‌های تلفن همراه منع کرده‌اند. تصمیمی که به دلایل امنیتی گرفته شده است. نیوزلند، استرالیا، انگلیس و فرانسه از جمله این کشورها هستند.

مطالب دیگر:

سختگیری آمریکا در ارائه ویزا به چینی‌ها، هشدار چین به اتباع‌اش برای سفر به آمریکا

توصیه دندان‌پزشکان : دندان‌های شیری کودکان را دور نیندازید !

محکومیت نقض حقوق بشر در چین در سالگرد کشتار دانشجویان

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۷ : نابودی خانواده (قسمت اول)

اخبار مرتبط