Asset 2

مایکروسافت و دیگر غول‌های آی‌تی، از بایدن حمایت می‌کنند

سانسور پاتریک وود، مدیر و بنیانگذار سازمان «شهروندان برای آزادی بیان» در مصاحبه با اپک تایمز گفت که افزایش سانسور نظرات مردم در رسانه‌‏های
(Denis Charlet/AFP via Getty Images)

همزمان با افشای کمک‌های مالی هنگفت شرکت‌های فناوری اطلاعات در آمریکا به کمپین جو بایدن، نگرانی‌ها در خصوص سانسور اطلاعات، انحصار و جانبداری این شرکت‌ها در جریان انتخابات آمریکا وجود دارد.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی وب سایت «اُپن سکرتر» که منابع و اسناد مالی دولتمردان و سیاستمداران را بررسی می‌کند، مایکروسافت، غول نرم‌افزاری دنیا از حامیان بزرگ کمپین تبلیغاتی جو بایدن، کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

آلفابت (شرکت مادر گوگل)، بزرگ‌‌‏ترین شرکت حامی بایدن با ارائه کمکی حدود ۲ میلیون دلار است. مایکروسافت و آمازون نیز حدود یک میلیون دلار به کمپین بایدن کمک ارائه کرده‌‌‏اند. اپل و فیس‌بوک نیز دیگر شرکت‌های حامی بایدن هستند.

به گفته رویترز، در سال ۲۰۱۹ رئیس مایکروسافت، برد اسمیت، در واشنگتن میزبان جمع آوری کمک مالی برای بایدن بود، و در طول کنوانسیون ملی دموکرات‌ها نیز همانند رئیس سیاست آمازون، جی کارنی، نقش داشت. همچنین کوین اسکات مدیر ارشد فناوری مایکروسافت و همسرش بیش از ۵۰ هزار دلار به کمپین بایدن کمک کرده‌اند.

رید هافمن، عضو هیئت مدیره مایکروسافت و بنیانگذار لینکداین و همسرش نیز سخاوتمندانه به مبارزات انتخاباتی بایدن کمک کرده‌اند. همسر هافمن بیش از نیم میلیون دلار برای پیروزی بایدن کمک کرده است.

براساس وب سایت «اُپن سکرتر»، هیچ شرکت بزرگ فناوری در لیست اهداکنندگان به کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ وجود نداشته است. مهم‌ترین حامیان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ شامل کارمندان دولتی از اداره پست تا وزارت دفاع بوده‌اند. مایکروسافت و کمپین بایدن هنوز به درخواست نظر اپک تایمز پاسخ ندادند.

امانتا زاگر، معاون وزیر مطبوعات ملی در کمپین انتخاباتی ترامپ، در ایمیلی به اپک‌تایمز گفت که سیلیکون وَلی در خدمت جو بایدن است.

سیلیکون‌ولی، نام رایج منطقه‌ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو است. شهرت این منطقه به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه ‌است.

زاگر افزود که این حامیان بایدن همان افرادی هستند که الگوریتم‌ها را در وب سایت‌های رسانه‌های اجتماعی دیکته می‌کنند، تعیین می‌کنند کدام نقطه نظر بیشتر شنیده می‌‌‏شود و کدام یک از آنها سانسور یا حذف شوند.

وی افزود که دیگر نباید کسی شک داشته باشد که مافیای سیلیکون ولی، محکم در جیب جو بایدن است و فعالانه برای خفه کردن رئیس جمهور ترامپ و حساب‌های کاربری محافظه کارانه وی تلاش می‌کند.

کمک‌های مالی این شرکت‌ها به بایدن در حالی صورت می‌گیرد، که آنان با پرونده‌های قضایی در خصوص سانسور و انحصارگرایی روبرو هستند.

جمهوری خواهان در کمیته قضایی سنا که اخیراً به احضار مدیران عامل توییتر و فیس بوک رای دادند، می‌‌‏گویند این غول‌های آی‌تی، باید در قبال اقدامات احتمالی سانسور پاسخگو باشند.

جمهوری خواهان می‌‌‏خواهند سانسور گزارش ۱۴ اکتبر نیویورک پست در مورد معاملات تجاری هانتر بایدن، پسر جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کنند.

توییتر حساب کاربری نیویورک پست را مسدود کرد، زیرا این رسانه گزارشی را در توئیتر خود در مورد ایمیل‌های هانتر بایدن منتشر کرد. همچنین برای مدت کوتاهی حساب وزیر مطبوعاتی کاخ سفید نیز به همین دلیل مسدود شد.

هفته گذشته سه سناتور جمهوری خواه در کمیته قضایی به اپک‌تایمز گفتند که این شرکت ها باید مسئول اقدامات خود باشند.

همزمان یک دادخواست ضد انحصاری توسط وزارت دادگستری در تاریخ ۲۰ اکتبر علیه انحصار گوگل آغاز شده است. این دادخواست که از حمایت دو جانبه برخوردار شده است، ادعا می‌‌‏کند که شرکت گوگل آلفابت، سعی کرده است با استفاده از تعدادی از مشاغل بهم پیوسته برای خاموش کردن رقبا، وضعیت خود را به عنوان دروازه بان اینترنت حفظ کند و در نتیجه انحصار خود را تضمین کند.

ده‌‌‏ها دادستان کل ایالتی نگرانی‌های گسترده خود را درباره تأثیرات شرکت‌ها بر رقابت و رأی‌دهندگان، و در موارد جداگانه شیوه‌های فیس بوک و گوگل ابراز کرده‌اند. چهار شرکت بزرگ فناوری، آمازون، اپل، فیس بوک و گوگل همچنین مورد تحقیق کمیته قضایی مجلس نمایندگان در مورد رفتارهای احتمالی ضدرقابتی قرار دارند.

مطالب دیگر:

چرا افزایش مخالفت شدید با قرنطینه میان کارشناسان سلامت در حال افزایش است

روز جهانی کوروش، روزی برای احترام به کرامت انسانی و حقوق بشر

شفقتی بی‌باکانه در دوران طاعون

اخبار مرتبط