Asset 2

شاهدان در فیلادلفیا از منع دسترسی به فرآیند شمارش رای و سایر بی‌نظمی‌ها خبر دادند

انتخابات پنسیلوانیامجلس سنا مدارکِ دال بر تقلب گسترده در انتخابات را افشا می‌کند اگر اجازه دهیم انتخابات این کشور در آینده به شیوه این انتخا
(Samuel Corum/Getty Images)

چندین شاهد در جلسه استماع عمومی کمیته جمهوری خواهان سنا از منع نظارت بر فرآیند شمارش آرا و سایر بی نظمی های انتخاباتی در فیلادلفیا خبر دادند.

جاستین کویدر و کیم پیترسون، ناظران انتخابات و اولین شاهدها در پرونده ایالت پنسیلوانیا شهادت دادند که به هیچ وجه امکان نظارت مناسب بر شمارش آرا را در مرکز همایش فیلادلفیا نداشتند.

کویدر در این باره گفت که او در روز انتخابات به عنوان ناظر رسمی، و برای ۱۰ روز بعد از آن به عنوان ناظر داوطلب و به مدت تقریبی ۸۵ ساعت در مرکز همایش فیلادلفیا حضور داشته است. او درباره مشاهدات خود در این مدت گفت که «در خوش‌بینانه‌ترین حالت سوال برانگیز بود».

کویدر ادامه داد: «هیئت انتخابات فیلادلفیا صدها هزار رای پستی را بدون نظارت یا مشاهده شهروندان شمرده است. این هیئت یک نرده ۱۵ متری را در طول اتاق قرار داد، و تمام ناظران به پشت آن ها هدایت شدند. در طرف دیگر نرده ها بیش از صد کارگر انتخاباتی در حال باز کردن و شمارش آرای پستی بودند».

کویدر گفت که ابعاد اتاق شمارش آرا حدود ۱۰۰ متر مربع بود، و کارگران حدود «۳ تا ۶۰ متر از ناظران فاصله داشتند».

«به دلیل فاصله کارگران از نرده ها، برای ما غیر ممکن بود که به طور دقیق بر تمام کارهای آنها نظارت داشته باشیم. به این ترتیب، ناظران به هیچ عنوان امکان زیرسوال بردن تصمیم ها درباره پردازش آرای پستی را نداشتند».

دومین مشاهده کواندر در مرکز شمارش آرا، فرآیند کپی کردن برگ های رای ناقص و آسیب دیده بود. با گذشت چند روز پس از انتخابات به ناظران اطلاع داده شد که به دلیل عدم اسکن آرای پستی آسیب دیده، هیئت انتخاباتی قصد کپی کردن اطلاعات آنها را دارد. به ناظران گفته شد که تعداد این آرا به بیش از ۵۰۰۰ عدد می رسد، و عدد واقعی می توانست حتی بیشتر باشد.

فرآیند شمارش این آرای کپی شده به دو کارگر احتیاج داشت: یکی از آنها اطلاعات مشخص شده روی برگ رای اصلی را با صدای بلند می‌خواند، و کارگر دوم با استفاده از یک ماژیک صورتی این اطلاعات را در برگ رای سالم وارد می کرد. کواندر گفت که هیئت انتخاباتی قصد اسکن برگ رای های جدید را داشت، و انجام این کار چند روز طول کشید.

روز ۱۲ نوامبر به ناظران اطلاع داده شد که برگ های رای کپی شده توسط اسکنرها خوانده نمی شوند، و تمام فرآیند باید دوباره تکرار شود.

کویدر در این باره گفت: «هیئت انتخابات برای رفع این مشکل دسته هایی از صدها برگ رای پستی را به کارگران داد. این بار، کارگران به صورت تک نفره اطلاعات موجود در برگ رای های کپی شده را با یک خودکار مشکی وارد برگه های جدید می کردند. هیچ نظارتی بر این کار وجود نداشت».

«تنها پس از اینکه به سرپرست مرکز درباره این بی نظمی سیستمی اطلاع دادیم، کارگران از فاصله ۲ تا ۶ متری و برای یک ثانیه هر یک از دو کپی برگ رای را به ما نشان می دادند. در نهایت هزاران رای به همین روش شمرده شد».

کوادر این امر را یک مشکل اساسی و نمونه ای از بی نظمی انتخاباتی دانسته است.

کتی بوکوار، معاون فرماندار فیلادلفیا در این باره گفت که هیچ شواهدی از تقلب انتخاباتی یا بی نظمی سیستمی و تاثیرگذار در نتیجه انتخابات را مشاهده نکرده است. داده های ایالت پنسیلوانیا نشان می دهد که جو بایدن با ۸۰.۰۰۰ رای از ترامپ پیشی گرفته است. معاونان فرماندار در سایر ایالاتی که با چالش های قانونی مواجه هستند نیز ادعای تقلب را رد کرده اند.

کیم پیترسون، یک ناظر انتخاباتی دیگر گفته است که امکان مشاهده پاکت، برگ رای یا محل دسته بندی آنها توسط کارگران را نداشته است. او ادامه داد که نزدیک ترین کارگر انتخاباتی حدود ۶ متر با او فاصله داشت.

او گفت که چند مانیتور تعداد آرای شمرده شده را نشان می دادند، اما به دلیل ناخوانا بودن تصویر این اقدام را «تاسف برانگیز» خواند.

پیترسون ادامه داد: «هیچ چیز قابل مشاهده نبود، این خیلی ناامید کننده است».

مطالب دیگر:

دزدهای ناشی که انتخابات آمریکا را به سرقت بردند

آنالیزهای یک ریاضیدان، صحت انتخابات در پنسیلوانیا را زیر سوال می‌برد

دکتر اپستین: گوگل در انتخابات ۲۰۲۰ موجب تغییر حداقل ۶ میلیون رأی شد

محققان: ثبت هزاران رای پستی در جورجیا با آدرس‌های تجاری به جای آدرس‌های مسکونی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی