Asset 2

قانونگذاران جمهوری‌خواه متعهد شدند در صورت بازپس‌گیری مجلس نمایندگان، بایدن را استیضاح کنند

(Alex Wong/Getty Images)
(Alex Wong/Getty Images)

در شرایطی که جمهوری‌خواهان از شانس خود برای کنترل مجلس نمایندگان پس از انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر خوش‌بین هستند، برخی از قانون‌گذاران حزب جمهوری‌خواه هم‌اکنون چشم به راه کار کردن روی موضوعی هستند که به گفته آن‌ها در اولویت است: استیضاح جو بایدن.

حداقل هشت ماده استیضاح علیه بایدن از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور به کنگره ارائه شده است که وی را به «جرایم سنگین» به دلیل آنچه که قانونگذاران آن را عقب نشینی فاجعه بار از افغانستان، بحران مرزهای جنوبی، ممنوعیت اخراج مستاجران به‌دلیل بیماری همه گیر، و معاملات تجاری خارجی پسر رئیس جمهور، هانتر بایدن توصیف کردند متهم کرده‌اند.

این مصوبه‌ها، که عمدتا نمادین هستند، عملاً هیچ شانسی برای عبور از مجلس با اکثریت دموکرات‌ها ندارند. اما انتظارات از اینکه حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان را تغییر خواهد داد، باعث شده است که برخی از قانونگذاران شاهد فرصتی برای پیشبرد این موضوع باشند.

باب گود (جمهوری‌خواه ویرجینیا) که سه ماده استیضاح بایدن را تایید کرده است، به اپک تایمز گفت: «من دائماً گفته‌ام که رئیس جمهور بایدن به دلیل باز کردن عمدی مرزهای ما و کاهش امنیت آمریکایی‌ها باید استیضاح شود. کنگره موظف است رئیس‌جمهور را در قبال این مسئولیت‌ها و سایر شکست‌هایش در قانون اساسی پاسخگو بداند، بنابراین اکثریت جمهوری‌خواه جدید باید آماده باشد تا در روز اول به شدت نظارت کند.»

اخیراً چندین قانونگذار دیگر نیز نظری مشابه داشتند. مارجوری تیلور گرین، نماینده جمهوری‌خواه، منتقد سرشناس بایدن که چهار ماده استیضاح بایدن را مطرح کرد، تصویری از بایدن را در پی سخنرانی رئیس‌جمهور در اول سپتامبر در توییتر منتشر کرد، جایی که او دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق و حامیانش را به «افراط گرایی» متهم کرد.

وی افزود: «جو بایدن همه ما را دشمن دولت اعلام کرد. بایدن برای همه ما یک خطر است.» «جو بایدن باید استیضاح شود!!»

مواد استیضاح برای تصویب مجلس تنها به رای اکثریت نیاز دارد، اما برای برکناری رئیس جمهور نیز پس از برگزاری محاکمه در سنا، نیاز به اکثریت دو سوم آرا است، چیزی که قبلاً هرگز اتفاق نیفتاده است. دموکرات‌های مجلس نمایندگان دو بار به استیضاح ترامپ رای دادند. در هر دو مورد، سنا او را تبرئه کرد.

مشخص نیست که جمهوری‌خواهان ارشد مجلس با تلاش‌های استیضاح موافق هستند یا خیر. کوین مک کارتی، رهبر حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در ماه آوریل گفت که با استفاده از استیضاح برای «اهداف سیاسی» مخالف است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که استیضاح از سطح خاصی از حمایت رای دهندگان جمهوری‌خواه برخوردار است. در نظرسنجی آوریل هاروارد با ۱۹۶۶ رای دهنده ثبت نام شده، ۶۷ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که اگر رئیس جمهور بایدن در سرمایه‌گذاری‌های تجاری خارج از کشور پسرش نقش داشته باشد، این جرم قابل استیضاح خواهد بود.

در ماه ژانویه، یک نظرسنجی توسط شرکت نظرسنجی محافظه‌کار راسموسن ریپورتز در میان ۱۰۰۰ رأی‌دهنده احتمالی نشان داد که ۵۰ درصد از کل رأی‌دهندگان – که شامل ۷۴ درصد رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه می‌شود – از استیضاح بایدن به دلیل سیاست مهاجرتی دولت و شکست در افغانستان حمایت می‌کنند.

مطالب دیگر:

دیدگاه: چین به دنبال کنترل اینترنت جهانی است، آیا توان آن را دارد؟

ترامپ می‌گوید انتخابات نوامبر امسال یک «رفراندم» برای دولت بایدن است

اکثریت بستری‌های کووید۱۹ در بیمارستان‌های آمریکا را افراد واکسینه‌شده تشکیل می‌دهند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی