logo_eet

۸۸ قانونگذار ایالتی از پنس درخواست می‌کنند که «بازکردن و شمارش» آرای الکترال را به مدت ۱۰ روز به تأخیر بیندازد.

قانونگذار ایالتی ۸۸ قانونگذار ایالتی از پنس درخواست می‌کنند که «بازکردن و شمارش» آرای الکترال را به مدت ۱۰ روز به تأخیر بیندازد. او همچنین
(Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

هشتاد و هشت قانونگذار ایالتی از پنج ایالت میدان نبرد با ارسال نامه‌ای به مایک پنس معاون رئیس جمهور خواستار به تعویق انداختن بازکردن و شمارش آرای الکترال در جلسه مشترک کنگره به مدت حداقل ۱۰ روز شدند.

در نامه آنها بیان شده است: «این مهلت [۶ ژانویه] که توسط کنگره تعیین شده، عالی ترین قانون کشور نیست و در واقع نباید بر اساس قانون اساسی جایگزین اختیارمجلس قانونگذاری ایالت‌های ما شود.»

نمایندگان مجلس گفتند: «تقلب در رای دهندگان، سوءمدیریت مقامات ایالتی و قوانین ضد قانون اساسی پیرامون برگه‌های رای در آریزونا، ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا و جورجیا بیداد می‌کند. طی دو ماه گذشت ، تیم رئیس جمهور دونالد ترامپ تلاش کرده است تا ادعاها و اظهارات شاهدان سوگند خورده در این رابطه را برجسته کند.»

ترامپ پیش‌تر در توییتر خود نوشت: «این ایالت‌ها می‌خواهند آرای‌شان را اصلاح کنند، چراکه اکنون می‌دانند براساس بی‌نظمی و تقلب بوده است، به علاوه این روند فاسد هرگز تأییدیه مجلس قانونگذاری را دریافت نکرده است.» «کاری که مایک پنس باید انجام دهد این است که آنها را به ایالت‌ها برگرداند و ما برنده خواهیم شد. مایک این کار را انجا بده، این زمانی برای شجاعت فوق‌العاده است!»

گزارشی از نیویورک تایمز، که از منابع ناشناس استفاده کرده بود، ادعا کرد که پنس به ترامپ گفته که قدرت کمی دارد.

اما ترامپ سه شنبه شب گزارش نیویورک تایمز را رد کرد و گفت پنس «هرگز این حرف را نزده است.»

ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «گزارش نیویورک تایمز در مورد اظهارنظرهایی که ظاهراً پنس، معاون رئیس جمهور امروز خطاب به من بیان کرده، اخبار جعلی است … من و معاون رئیس جمهور کاملا توافق داریم که معاون رئیس جمهور قدرت عمل دارد.»

به‌علاوه، رئیس جمهور بر این باور است که پنس گزینه‌هایی تحت قانون اساسی دارد و می‌تواند «نتایج را تأیید نکند یا آنها را به ایالت‌های مورد مناقشه بازگرداند.

او خاطرنشان کرد: «او همچنین می‌تواند نتایج غیرقانونی و فاسد را تأیید نکرده و برای جمع‌بندی یک رأی از هر ایالت به مجلس نمایندگان بفرستد.»

مطالب دیگر:

ادعای ترامپ در خصوص توقف شمارش آرای انتخابات سنای جورجیا

ترامپ از پنس خواست تا نتایج آرای الکترال ایالت‌های مورد مناقشه را به مجلس قانونگذاری ایالت‌ها بازگرداند

وزیر امور خارجه پمپئو: چهره واقعی حزب کمونیست چین فاش شده است

اخبار مرتبط